Bilgisayar Genel

İnternet Hız Testi


Küresel alanda bağlantıları sağlayan internetin hız düzeyi her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Turknet gibi markaların üzerinden internet hız testi güvenli bir şekilde yapılsa da konuyla ilgili tüm detayları bilmiyoruz.

İnternet kullanırken, internet hızında herhangi bir yavaşlamanın meydana gelmesi halinde, bu sorunun çözümünü sağlamak maksadıyla çeşitli testler yapılmaktadır. Yapılan bu internet hız testi ile birlikte ; internetin hızının tespitinin yapılabilmesi için birçok markanın uygulamaları bulunmaktadır. Söz konusu olan bu sitelere giriş yapılmak suretiyle internet hız testine başlanılabilir.

İnternet Hız Testi kavramına genel açıdan bakacak olursak ;genelde söz konusu olan bağlantının hız düzeyini belirtmek suretiyle yapılan kontrollere “İnternet Hız Testi” ismi verilmektedir. Burada yapılan kontroller sonucunda elde edilen ölçümler bizlere ; İnternet Hizmeti Sağlayıcısı’nın garanti ettiği hıza ulaşılıp ulaşılmadığının kontrolleri sağlanır. Yani internet bağlantısı aldığınız şirket sizlere 30 Mbps tutarında bir bağlantı vaadettiyse ve sizin internet hızınız bu oranın altında kalıyor ise mutlaka geri bildirimde bulunmalısınız. Çünkü yaptığınız ödemelerin karşılığını alamıyorsunuz demektir.

Bunun tespitinin yapılabilmesi için yapılması gereken “İnternet Speed Test” işleminin yapıldığı zamanda tüm aktivite hızlarının tespiti yapılacaktır.

Sunucularda İnternet Hız Testi Yapmak

İnternet Hız Testi başlatılmasına karar verildikten sonra; sistem ilk evvel bağlantının bulunduğu konumun tespitini yapacaktır. Daha sonra da sunucu bağlantısının yapılmasının ardından, test sistemi sunucuya “ping” gönderilerek sunucudan yanıt beklenir. Beklenilen yanıtın gelmesi yani verilen sinyalini gidip geri dönme süresinin ölçümü yapılarak Mbps kontrolü sağlanır. Mbps kontrolleri en kaliteli hizmetin alınması içinde önemlidir. Çünkü bu verilerde herhangi bir aksamanın olması demek internet bağlantısında sorunların yaşanacağı anlamı taşımaktadır.

Mbps Nedir?

İnternet hızlarının nasıl ölçüldüğünü merak ediyorsanız buna MBPS kavramının ne olduğuna dair bilgilere sahip olmanız gerekecektir. Kullanmakta olduğunuz ; mobil telefon, bilgisayar, tablet gibi internet akışının sağlandığı cihazlarda verilere ulaşılması Mbps ile sağlanmaktadır. Dosya indirme veya yükleme hızlarını referans olarak kullanımına megabit anlamına gelmektedir. Tabi bu da Mbps olarak kısaltılmaktadır. Herhangi bir siteyi ziyaret ettiğiniz de veya bir dosyayı indirmek için sekmeye tıkladığınızda bu süreç hız bandıyla sağlanmaktadır. Söz konusu olan bu bant genişliği sayesinde saniyede mega bit olarak ölçüm yapılmaktadır. Genelde teknoloji kullanıcıları Mbps ile MB arasında ki özellikleri birbiriyle karıştırsa da Mbps, internet ortamında hızı ifade etmektedir. MB ise aktarılan dosyanın boyutunu ortaya koymaktadır. Mbps’nin yüksek olması dosyaların da hızlı yüklenmesi veya indirilmesini sağlamaktadır.

Mbps Ölçülmesi

İnternet ortamında kullanılan hızın ölçümü için birçok test bulunmaktadır. Ancak bu testlerin yapılmasından önce ortaya çıkacak olan bazı terimlerin hangi anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Bu terimleri açacak olursak ;

• Upload: Veri yükleme hızı

• Ping : Bağlantının verdiği tepkinin süresi

• Download: Veri indirme hızı

Mbps ölçümleri yapılırken yukarıda yer alan terimlere özgü veriler detaylı olarak verilmektedir. Bu değerlerin bilinmesi Mbps hakkında da doğru olan verileri yansıyacaktır.

İnternet Hız Testi arka planında tüm matematiksel işlemler hakkında hız değerlerine sahip olduktan sonra yol haritası belirlenecektir. Mbps’nin hız boyutlarına bakacak olursak onlarda şu şekildedir :

• 8 MB

• 16 MB

• 32 MB

• 50 MB

• 100 MB’dir.

Megabit :dijital depolamaların toplam biriminin ölçü birimini ifade etmektedir . Saniyede 1 Megabayt, saniyede 8 Megabite eşit olmaktadır. Mbps çoğunlukla internet hızı gibi ağın  hızını tanımlayabilmek için kullanılmaktadır .“

• 8 Mbits = 1 MB

• 1 Mbit = 0,125 MB

• 50 Mbits = 6,25 MB

• 100 Mbits = 12,5 MB

İnternet paketlerinde yer alan  Mbps kavramı aslında bir , bir kısaltmadır. Mbps, saniyede indirilmekte olan megabit sayısını ifade etmektedir . Bu ifadelerin geneline bakıldığında sadece 128 kilobayt (KB) veri anlamına gelmektedir. Saniyede 1 MB’lik ölçümü elde edebilmek için saniyede 8 Mbps hıza ihtiyaç duyulmaktadır .

 

Yukarıda sizlere aktardığımız bilgilerden  hareket ederek internet hızı konusunda tüm detayları anlayabilmeniz için şu verileri bilmek gerekmektedir :

• 1 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 1 Mb = 1/8 MB = 128 Kilobyte eşittir.

• 2 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 2 Mb =  1/4 MB = 256 Kilobyte eşittir.

• 4 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 4 Mb = 1/2 MB = 512 Kilobyte eşittir.

• 8 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 8 Mb = 1 Megabyte eşittir.

• 16 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 16 Mb = 2 Megabyte eşittir.

 

Yukarıda yer alan eşitlik ölçümlerine bakıldığında Mbps hakkında tüm veriler konusun da fikir sahibi olunabilir. Ama yine de internet sağlayıcılarıdan teknik destek almak gerekebilir.

Türk Telekom Hız Testi

Ülkemizde hizmet veren operatör şirketlerinden biri olan Türk Telekom, internet sağlayıcısı olarakta karşımıza çıkmaktadır.

Türk Telekom internet bağlantısı kullanan kullanıcıların, Türk Telekom internet hız testi kontrollerini sağlamaları için aşağıda yer alan adımları uygulamaları yeterli olacaktır.

• Cihazın arka planında çalışmaya devam eden tüm uygulamaları kapatın.

• Cihaz üzerinde veya modeme bağlı olan tüm programların kapatıldığından emin olun. Türk Telekom İnternet Hız Testi için hazırsınız.

Eğer Türk Telekom İnternet Hız Testi öncesinde yukarıda yer alan uyarılara dikkat etmezseniz ne yazık ki hız testinizde aksamalar yaşanacaktır.

Vodafone Hız Testi

Vodafone internet bağlantısı kullanan kullanıcıların, Vodafone internet hız testi kontrollerini sağlamaları için aşağıda yer alan adımları uygulamaları yeterli olacaktır. Vodafone İnternet sağlayıcısı, şu ana kadar 26 farklı ülkede hizmet vermeye çalışırken alt yapı hizmeti konusunda da çalışmalarını ilerlemeye gayret etmektedir.

• Cihazın arka planında çalışmaya devam eden tüm uygulamaları kapatın.

• Cihaz üzerinde veya modeme bağlı olan tüm programların kapatıldığından emin olun.

• Vodafone web sitesinde sizin için önerilen internet hız testini açın

• Vodafone İnternet Hız Testi için hazırsınız.

Eğer Vodafone İnternet Hız Testi öncesinde yukarıda yer alan uyarılara dikkat etmezseniz ne yazık ki hız testinizde aksamalar yaşanacaktır.

Turkcell Hız Testi

Turkcell ülkemizde hizmet veren büyük operatör şirketlerinden biridir. Alt yapı sağlayıcılarıyla birlikte hizmet vermeye çalışan Turkcell bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir.

Turkcell  internet bağlantısı kullanan kullanıcıların, internet hız testi kontrollerini sağlamaları için aşağıda yer alan adımları uygulamaları yeterli olacaktır.

• Cihazın arka planında çalışmaya devam eden tüm uygulamaları kapatın. Antivirüs programlarının da kapandığından emin olun. Çünkü bir çok Turkcell’i kullanıcı bu konuda destek talebinde bulunmuştur.

• Cihaz üzerinde veya modeme bağlı olan tüm programların kapatıldığından emin olun.

• Turkcell Web sitesinde yer alan cihaza uyumlu hız testini açın. Turkcell İnternet Hız Testi için hazırsınız.

Eğer Turkcell İnternet Hız Testi öncesinde yukarıda yer alan uyarılara dikkat etmezseniz ne yazık ki hız testinizde aksamalar yaşanacaktır.

Turknet Hız Testi

Turknet  internet bağlantısı kullanan kullanıcıların, Turknet internet hız testi kontrollerini sağlamaları için aşağıda yer alan adımları uygulamaları yeterli olacaktır.

• Cihazın arka planında çalışmaya devam eden tüm uygulamaları kapatın.

• Cihaz üzerinde veya modeme bağlı olan tüm programların hatta diğer tüm cihazların kapatıldığından bağlantının kesildiğinden emin olun. Her firmaya ait internet hız testini kullanabilirsiniz.

İnterneti Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

İnternet kullanımlarında, servis sağlayıcılarının hız desteğinin yanında ayrıca çevresel nedenlerden dolayı da, internet hızında anormallikler meydana gelebilmektedir. Mesela modemi etkileyen uygulamaların cihazda bulunması, internetin yavaşlamasına neden olacaktır. İlk başta bu uygulamaların tespiti yapılarak daha sonra da kaldırılması ve dosyalarının komple bellekten silinmesi internet hızında artışa neden olacaktır. Ama bunun öncesinde cihazda antivirüs programlarını yükleyerek virüs taraması yapmalısınız. Çünkü zaman zaman internet yavaşlaması olayında ortaya çıkan tespitler gösteriyor ki, virüsler de en önemli etken. Bilgisayar veya mobil cihazda yer alan virüslerin temizlenmesi sağlanarakta çözüme kavuşulabilir.

Cihazlar kablosuz olarak modemlere bağlıysa, örneğin cep telefonu WiFi bağlantı yoluyla bağlantı sağlanmışsa bu şekilde kontroller yapılmasa daha sağlıklı olacaktır. Yani bağlantı da ethernet kablosunun bulunması en iyisi olacaktır. WiFi işe yapılan kontrollerde bağlantı sorunları ortaya çıkacağı için yanlış verilerin elde edilmesine neden olacaktır. Örneğin WiFi bağlantısı esnasında hız yavaşça ilerlerse Mbps verisi düşük çıkacaktır. Bu da yol haritasının yanlış çizilmesine neden olacaktır.

Ayrıca İnternet Hız Testinin yapılması esnasında kullanım yoğunluğu da süreci etkilemektedir.

İnternet Hız Testinin Yapılması

İnternet Hız Testi yapılması anında ilk evvel konum belirlenmektedir.

• Konum belirlenmesinin ardından cihazda yer alan en yakın internet servis sunucusuna ulaşılmaktadır.

• Konum tanımlanması yapıldıktan sonra da, internet servis sunucusuna güçlü bir sinyal gönderilecektir.

• Ping ismi verilen bu sinyalin gönderilmesinden sonra geri dönüş sağlandıktan sonra veri parçalarına ulaşım sağlandıktan sonra, internet sağlayıcıları tarafından tüm verilere ulaşılarak sorunun kaynağına ulaşılmaya çalışılmaktadır. Yukarıda yer alan tüm adımların doğru bir şekilde yapılmasının ardından verilere en doğru şekilde ulaşılacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gerçekten bu sayfayı ziyaret ettiğim için çok memnunum çünkü son zamanlarda Turkcell hatımın internet hızının yavaşlaması için bir çözüm arıyordum tam da aradığım yere geldim teşekkürler ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.