Android

Günümüz akıllı telefon piyasasında Android işletim sitemi bir numaralı konumda yer almaktadır. Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlar tüm dünyada çok sayıda satılmakta ve milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır.

Android Nedir?

Android kelimesi kökenini İngilizceden almaktadır. İnsana benzeyen yaratık, insan gibi, insansı anlamlarına gelmektedir. Latince “Androides” kelimesi de İngilizce kökenli Android kelimesi ile aynı anlama gelmektedir. Androides kelimesi Eski Yunanca da “şekil, görüntü, insan, adam” kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır.

Android İşletim Sistemi Nedir?

Mobil işletim sistemi, mobil cihazda çalışmakta olan bütün donanım ve yazılım birimlerinin yönetimini, denetlenmesini sağlayan bir sistemdir. Android işletim sistemi günümüzde mobil cihazlar açısından çığır açmış olan açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Android işletim sistemi ilk olarak 2003 senesinde geliştirilmeye başlanmıştır. 2005 senesinde Google tarafından satın alınmış ve her geçen gün teknoloji devlerinin arasında, devamlı gelişerek son halini almıştır. Telefonların insan hayatına girmesinin ardından kısa bir zaman içinde telefonlar; önce “cep” daha sonra “akıllı” unvanlarını alarak vazgeçilmez hale gelmişlerdir. Günümüzde Android işletim sistemi gibi işletim sistemlerinin kullanılması ile telefonlar yalnızca iletişim araçları olmaktan çıkmış ve günümüzde olduğu gibi neredeyse her şeyi yapabilir hale gelmiştir. Android işletim sisteminin yanı sıra birçok işletim sistemi piyasaya sunulmuş olsa da, genel olarak yalnızca belli başlı telefon markalarına yönelik çıkarılan işletim sistemlerinin çoğunun bugün adı bile hatırlanmamaktadır. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu olması nedeni ile günümüzde akıllı telefonların neredeyse %88’i tarafından kullanılan bir işletim sistemi olmuştur.

Geçmişten Günümüze Android İşletim Sistemi

Android işletim sistemini Google’ın satın almasının ardından işletim sisteminde birçok gelişme meydana gelmiştir. 2007 senesinde Android işletim sisteminin geliştirildiğinin açıklanması ile teknoloji devleri arasında bir birlik kurulmuş ve neredeyse bütün bilişim sektörünü kapsayacak ölçüde yeni standartlar geliştirilmiştir. Günümüzde Android işletim sistemi hem akıllı telefonlarda hem de tablet bilgisayarda kullanılmaktadır. Devamlı olarak gelişen, yenilikçi Android uygulamaları hakkında güncel bilgiler, Android ile ilgili haberler ve duyurular, Adroid ile ilgili yaygın sorunların çözümleri ve destekleri geçbunları.com’da yer alıyor.

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.