Bilgisayar GenelKücük BilgilerOnarım,Hata Cözümleri.

Windows 11 Ayarlar Açılmıyor Sorununu Çözün! (10 Yöntem)

Windows 11 ayarlar açılmıyor sorunu Windows 10’da aynı şekilde yaşanıyordu. Son zamanlarda Windows 10’da bu sorunla karşılaşma sıklığı daha az. Ancak Windows 11 yeni işletim sistemi olduğundan daha fazla bu sorunla karşılaşmak mümkün.

Ayarlar bölümüne erişememek Windows 11’i yüzeysel bir şekilde kullanmanıza ve birçok özellikten mahrum olmanıza neden oluyor. Ayarlar’a erişim sorunu yaşandığında bunu çözmek genellikle teknik bilgi ve zaman gerektiriyor. Eğer sorun geçici ise birkaç basit adımla Windows 11 ayarlar açılmıyor probleminden kurtulabilirsiniz.

Windows 11 Ayarlar Açılmıyor Sorununu .. Yöntem ile Çözün

Bu sorunun kaynağını genellikle kullanıcılar ilk etapta anlayamaz. Hatta bazı kullanıcılar sebebini öğrenemeden sorunu çözülmüş bir şekilde de bulabilirler. Bunun sebebi problemin işletim sistemi veya Ayarlar uygulamasının yazılım hatalarıdır.

Ayarlar sorununu en kısa sürede etkili bir biçimde çözmek için adımları atlamayın ve talimatları yerine getirin.

1- Alternatif Yöntem ile Açmayı Deneyin

Acil ihtiyacı olanlar çeşitli yöntemlere geçmeden önce alternatif bir yolla ayarlar uygulamasın nasıl açıldığını aşağıdan öğrenebilirler;

 • Windows + R tuş kombinasyonu ile çalıştır uygulamasını açın.
 • Uygulama satırına “ms-settings:” yazıp enter tuşuna basın.

Eğer ayarlar uygulaması geçici veya kalıcı olarak bozulmadıysa bu yöntemle açılacaktır.

2- Windows Explorer’ı Yeniden Başlatın

Ayarlar vb. sistem uygulamaları çalışmadığında Windows Explorer isimli hizmeti yeniden başlatmak işe yarayabiliyor. Windows 11 ayarlar açılmıyor sorunundan kurtulmak için Windows Explorer’ı aşağıdaki şekilde yeniden başlatın;

 • CTRL+ALT+DELETE tuşlarıyla “Görev Yöneticisi” isimli uygulamayı açın.
 • Açtıktan sonra işlemler sekmesinden “Windows Gezgini” isimli uygulamayı bulun ve “Yeniden Başlat” seçeneğine tıklayın.
 • Görev çubuğu vb. öğeler yenilendikten sonra tekrar ayarlar uygulamasını açın.

3- Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Eğer Windows Explorer’ı yeniden başlatmak işinizi görmediyse bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyin. Windows 11 üzerinde herhangi bir yazılımsal sorun yaşadığınızda bilgisayarı resetlemeyi ihmal etmeyin. Bilgisayar resetlendiğinde RAM yani geçici hafıza da sıfırlanacağı için geçici verilerden kaynaklı problemler ortadan kalkabilir.

4- Ayarlar’ı Sıfırlayın veya Onarın

Ayarlar uygulamasını alternatif herhangi bir yolla açıyorsanız diğer sorunun düzelmesini sağlayabilirsiniz.

 • Başlat veya arama butonuna tıklayın.
 • “ayarlar” yazın ve sağ bölmedeki ayarlar uygulamasının altındaki “Uygulama ayarları” kısmına tıklayın.
 • Açılan yeni pencereden “Sıfırla” kısmındaki “Onar” tuşuna basın. Bu işlemin ardından ayarlar uygulamasını açmayı deneyin.
 • Eğer sorun düzelmediyse “Sıfırla” butonuna tıklayarak Windows 11 ayarlar açılmıyor sorununu tekrar test edin.

5- Ayarlar Uygulamasını Yeniden İndirin

Bu aşamaya kadar sorunu çözemediyseniz sorununuz daha büyük olabilir. Artık ayarlar uygulamasını onarmakla uğraşmayıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

 • İlk olarak başlat simgesine sağ tıklayın ve “Windows Terminal (yönetici)” isimli seçeneğe tıklayın.
 • Açılan PowerShell penceresine aşağı maddedeki komutu yapıştırıp enterlayın.
 • “powershell -ExecutionPolicy Unrestricted Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $Env:SystemRootImmersiveControlPanelAppxManifest.xml”
 • Komutu uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

6- CMD ile Sistem Sorunlarını Düzeltin

Yaşadığınız sorun Windows işletim sistemindeki dosyaların veya yerleşik yazılımların hata içermesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu tarz bir durumda normalde format vb. işlemler yapılır. Ancak öncesinde sistemi onarma gibi bir imkanınız bulunmakta. Sistemi onararak Windows 11 ayarlar açılmıyor sorununu düzeltmek için;

 • Başlat’a tıklayıp cmd yazın ve sağ tıkladıktan sonra “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.
 • CMD açıldıktan sonra satıra “/sfc scannow” yazıp enter tuşuna basın.
 • Bu komut uygulandıktan sonra “/dism /online /cleanup-image /restorehealth” komutunu uygulayın.

7- Engellenen Ayarlar’ı Kayıt Defteri ile Tekrar Etkinleştirin

Bazı firmalar çalışanlarının bilgisayar ayarları gibi özelleştirme yapılabilecek alanlara erişimini kısıtlarlar. Bu tarz bir durumda patronunuzdan müsaade aldıktan sonra aşağıdaki ayarları uygulayarak tekrar erişime sahip olabilirsiniz.

 • Başlat’a tıkladıktan sonra regedit yazın ve açın.
 • “HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/ yolunu izleyin.
 • “Policies” anahtarına sağ tıklayın ve “Yeni > Anahtar” seçeneklerine tıklayın.
 • “Explorer” olarak adlandırdığınız anahtara sol tıkla bir kez tıklayın.
 • Sağ kısımdaki boş alana sağ tıklayın ve “Yeni > DWORD (32 bit) Değeri” seçeneklerine tıklayın.
 • Yeni değere “NoControlPanel” adını verin ve değere çift tıklayıp değer verisini “0” olarak ayarlayıp tamam butonuna tıklayın.

8- Güvenli Mod ile Windows 11’i Açın

Yaptığınız tüm değişikliklere rağmen ayarlar uygulamasına erişemediyseniz güvenli mod’u kullanarak Windows 11’i açın. Bilgisayarı kapatın ve güç düğmesine bastıktan sonra devamlı olarak F8’e basarak güvenli modu açın. Windows 11 açıldıktan sonra Windows 11 ayarlar açılmıyor sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

9- Windows 11’i Güncelleyin

İşletim sistemi sorunlarının bu tarz bir probleme neden olabilme ihtimali çok yüksek. Sorunları gidermenin yollarından birisi sistemi güncel tutmaktır. Ancak bu sorun en son yaptığınız güncellemeden sonra ortaya çıktıysa bu sefer yapılan güncellemeyi kaldırmanız gerekir. Eğer bu tarz bir durum yoksa yayınlanan en son güncellemeyi indirin. Normal şartlarda ise güncelleme hatalarından korunmak için güncellemeleri yayın tarihinden 1 ay sonra indirin.

10- Windows 11’i Sıfırlayın veya Formatlayın

Eski Windows kullanıcıları geçmişte bir sorunla karşılaşan birini gördükleri zaman genellikle “format at düzelir” derlerdi. Bu sözün doğruluk payı oldukça yüksek. Format attığınızda sistem sorunlarının büyük kısmı düzelmiş olur. Eğer teknik bilginiz varsa direkt format atın. Teknik bilginiz yoksa destek alın ve o şekilde bilgisayarınızı formatlayın. Eğer imkanınız yoksa Windows 11’i sıfırlayın. Sıfırlama işlemini internetteki rehber içerikler vasıtasıyla yapabilirsiniz.

Bu makalede Windows 11 ayarlar açılmıyor problemini yaşayan kullanıcılar için etkili yöntemler önerilmiştir. Tüm çözümleri uygulamanıza rağmen bir sonuç alamadıysanız beklemenizi öneririz. Muhtemelen sizinle beraber aynı sorunu yaşayan birden fazla kullanıcı olacaktır. Microsoft bu durumdan haberdar olup, güncelleme yayınlayana kadar bekleyin.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.