Server Yönetim

Server yönetim ile internet kullanıcıları server yönetim sistemi aracılığı ile birlikte işlerini daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olduğu görülmektedir.  Serverlar, dosya ve diğer bir çok paylaşım yapmak, veritabanı oluşturmak, internet sayfalarıyla e-posta bulundurmak benzer biçimdeki amaçlarla kullanılabilirler.   Server işin aslına bakılması gerekirse tıpkı evlerde kullanılan bir bilgisayar gibidir. İçerisinde işlemci (cpu), hafıza (ram) ve diğer sürücü biçimde bileşenler yer alır. Ancak doğal ki serverlar evlerdeki bilgisayarlardan çok daha kuvvetlidür

Server sunucu Nedir?

Server yönetim sistemi belirli aşamalarda gerçekleşmektedir. Bir bilgisayarla karşılaştırıldığında, sunucular daha fazla belleğe, birden çok ağ bağlantısına, birden fazla sabit şoförye ve cpu’ya haizdir. Bu nedenle çok kısa müddette bir web sayfasını meydana getiren kodları aynı anda binlerce hatta milyonlarca kişinin imajlemesini sağlayabilirler. Bir internet sunucusunun ağının dışındaki kullanıcılar tarafından erişilebilmesi için bir ip adresine ihtiyacı vardır. İnternet kullanıcılarını ve web sitelerini ip adresleri sayesinde birbirine bağlayan dns (the domain name system) sistemi; bir tarayıcının adres çubuğuna girip site adresini ilgili ip adresine dönüştürür.   Böylece; dns ve ip sistemi; bir kullanıcının bir bağlantıyı tıklamasıyla istenen içinde ne olduğu; depolandığı sunucudan kullanıcının bilgisayarına iletir.

Sunucular Ne İ̇şe Yarar?

Server yönetimde yani diğer adıyla sunucuların da yapmış olduğu işlemler ve faydalar bulunmaktadır. Bu özelliklere bakıldığında ise sunucular veri toplama, iletme, internet sitelerini ve online oyunlar benzer biçimde uygulamaları barındırma, bir ağdaki birden çok bilgisayarın veri paylaşmasını sağlama benzer biçimde farklı kullanım alanlarına hakimdir.   Video ve radyo gösterimı yapmaktan, telefon santrali ve voip şeklinde ses transferi işlemlerine, sanal özel ağlar (vpn) kurmanızı sağlamaktan yedeklemeye kadar çeşitli gayelara hizmet eden çok sayıda sunucu türü olduğu görülmektedir.

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.