Bilgisayar GenelKücük BilgilerServer YönetimWebmaster

IP Adresi Nedir? IP Adresi Bulma ve Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

IP Adresi Nasıl Bulunur?


IP adresi nedir sorusu en çok sorulan sorulardan biri olmasının yanında cevabı da oldukça basittir. IP adresi internete bağlanan bilgisayarların kendine ait tanımlanan bir sanal adrestir. IP adresi internete kolay bir şekilde girerek iletişim kurulmasını sağlar. IP adresleri numaralardan oluşmakta ve bilgisayara özgü olmaktadır. Yani bir IP adresi yalnızca bir bilgisayarda kullanılabilir.

IP adresi için iki seçenek bulunmakta bilgisayar ve veri güvenliği en üst düzeyde tutulmaktadır. Statik IP ve Dinamik IP olarak sınıflandırılan IP adreslerinde, Statik IP sabit ve değişmeyen bir IP adresini temsil ederken, Dinamik IP ise sürekli değişiklik gösteren IP adresleridir. Yani IP adresinde yer alan sayılar sürekli değişmektedir.

İsp Nedir ? İnternet servis sağlayıcı Nedir?

IP Adresi Nasıl Bulunur?

Her bilgisayarda IP adresi bulunmaktadır. Kişiler kendi bilgisayarındaki IP adresini öğrenmek isteyenler IP adresi nedir, nasıl bulunur tarzında sorular sormaktadırlar. IP her bilgisayarda farklıdır. Bu nedenle tek bir IP adresi ile sadece o bilgisayarda işlem yapılabilir. Bunun yanında modemin yeniden başlatılması gibi durumlarda IP adresi değişecektir.

Bilgisayarlarının IP adresini bulmak isteyenler Google aracılığı ile kolaylıkla bu bilgiye ulaşabileceklerdir. Google arama motoruna IP adresi sorgula denildiğinde bu bilgiye ulaşmak mümkündür. Fakat güvenlik gereği IP adresinin kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir.

IP adresini bulmak isteyenler komut istemini kullanarak bulabilecekleri gibi ağ bağlantılarını kullanarak da IP adresini kolaylıkla öğrenebileceklerdir.

Komut İstemi İle IP Adresi Bulma

Komut istemi ile IP adresini bulmak isteyenler bu işlem için;

  • Windows + R tuşlarına aynı anda basılı tutarak açılan kısma ‘’CMD’’ yazılarak Enter tuşuna basılmalıdır
  • ‘’ipconfig’’ yazılıp Enter tuşuna basıldığında bilgisayarda yer alan tüm ağ bağlantı bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Ağ Bağlantıları IP Adresi Bulma

Ağ bağlantıları üzerinden IP adresi bulmak için;

  • Başlat menüsüne gelinerek Denetim Masası açılmalıdır.
  • Ağ Bağlantılarım seçeneğine tıklandığı takdirde IP adresi kolay bir şekilde bulunabilecektir.

IP Adresi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

IP adresi nedir sorusunun yanında IP adresi değiştirme işlemi nasıl yapılır sorusu da en merak dilen sorulardan biridir. IP adresi değiştirme kişinin isteğine bağlı gerçekleştirilebilecek bir durumdur. Herhangi bir nedene bağlı olarak bilgisayarlarındaki IP adresini değiştirmek isteyenler bu işlemi modem üzerinden, bilgisayar üzerinden ya da CMD ile Windows’ta değiştirebileceklerdir.

Modem Üzerinden IP Değiştirme

Modem üzerinden IP adresini değiştirme işlemi yapmak için, Dinamik IP kullananlar internet modeminin fişini çekip tekrar taktıkları takdirde IP adresi değişmiş olacaktır. Yeniden bağlanıldığında ISS yeni bir IP adresi atayacaktır.

Kullanıcılar için pek güvenli olmayan bu yöntem ile modemin fişinin kısa süreli olarak çekili kalması durumunda ISS tekrar aynı IP adresini atayabilecektir. Bu durumunda modem fişi daha uzun süreli olarak çekili tutulmalıdır.

Bilgisayar Üzerinden IP Değiştirme

Bilgisayar üzerinden IP değiştirme işlemi yapmak isteyenler için birçok seçenek olup en bilineni VPN olmaktadır. VPN internet bağlantısını şifreleyerek seçilen herhangi bir konumdaki sunucu ile gerekli yönlendirmeyi yapar.

VPN’ler daha çok ülkelere ait bazı kısıtlamalara göre bölgesel olarak içeriğin engelinin kaldırılmasında kullanılmasıyla birlikte, okul ve iş yeri birçok yerde sansürü aşmak için kullanılır.

Bilgisayarlarında VPN kurmak isteyenler bu işlem için;

  • Seçilen uygun bir VPN sağlayıcısına kayıt olunarak uygulama bilgisayara indirilmelidir.
  • İndirilen uygulama açılarak kişi kendi ülkesine ait bir sunucu seçmelidir. Bu anlamda belirli bir hizmete erişmek isteyenler bu işlemi yaparken seçilen ülkenin engellemelerden muaf olmasına dikkat edilmelidir.

CMD İle Windows’ta IP Değiştirme

CMD ile Windows’ta IP adresi değiştirme işlemi için;

  • Başlat tuşuna basılarak Çalıştır seçeneği seçilmelidir.
  • Ekranda açılan kısma cmd yazılarak Enter tuşuna basılmalıdır.
  • İstem penceresine ipconfig/renew yazılarak Enter tuşuna basılarak bir süre beklenilmelidir. Yapılan işlemin ardından DHCP tarafından bilgisayara yeni bir IP adresi atanıyor olacaktır.

IP adresi nedir, nasıl bulunur gibi sorular bilgisayar kullanıcılarının cevabını en çok merak ettiği konulardan biridir. Bilgisayar ve veri güvenliğinin sağlanması adına IP adres bilgisinin kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.