Bilgisayar Genel

Google Discover ve Özellikleri

Google Discover'ın Özellikleri


Google Discover’ı kişiselleştirilmiş bir içerik öneri motoru olarak düşünebilirsiniz. Google cihazları ve hizmetleriyle etkileşiminize bağlı olarak, ilgi alanlarınızla ilgili farklı içerik konuları bulacaksınız. Google Discover tarafından sunulan bu içerikleri Google uygulamasında görüntüleyebilirsiniz, keşfedilen içerikler mobil tarayıcılarda Google arama sayfasında da görüntülenir. Sunulan içerik kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Google Discover’ın Geçmiş Aşamaları

2012 yılında Google Discover, Google Now olarak adlandırılmıştı. O zamanlar, birincil amacı kullanıcıdan herhangi bir girdi olmadan bilgi sergilemekti. Google Now tarafından gösterilen içerikler arasında yaklaşan spor etkinlikleri, biniş kartları, ulusal tatiller vb. yer alıyordu. İçerik, ilgi alanlarına öncelik verilmeksizin kitlenin kullanımına sunuldu.

Sonunda, Google Now’ın adı Google Feed olarak değiştirildi ve ardından 2018’de Google Discover olarak yeniden adlandırıldı. Discover’daki en büyük fark, kitleye ilgi alanlarına göre kişiselleştirilmiş verilerin sunulmasıydı.

Google Discover’ın Özellikleri

Konuları takip etme ve takibi bırakma

Bu özellik, ilgi alanlarınıza göre konuları takip etmenizi ve takibi bırakmanızı sağlar. Bunu, kullanıcıları takip etmek yerine uygun içerik konularını takip ettiğiniz bir sosyal medya akışı olarak düşünün. Varsayılan olarak, Keşfet akışı google aramanıza göre kişiselleştirilmiş içerik sunacaktır.

Belirli bir İçerik Konusunun içerik sıklığı

Kontrol özelliğini kullanarak, belirli bir içerik türünün veya konunun ne sıklıkta size sunulmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. Keşfet’te sunulan kartların her birinde bir kontrol simgesi vardır; bu simgeye tıklayıp daha fazlasını seçmek, o konuyla ilgili daha fazla içerik getirecektir. Benzer şekilde, daha az seçeneğini seçmek, akışınızda bu tür içeriklerin daha az yer almasını sağlayacaktır.

İlgi Alanlarını Yönetme

Google keşfet ayrıca ilgi alanlarınızdaki içerik konularını manuel olarak seçme özelliği de sunar. Resimde gösterildiği gibi, Discover’da sunulan içerik konularının bir listesine girmek için ilgi alanlarını yönet simgesine tıklamanız gerekir.

Google Discover için Optimizasyon

Web sitenizin içeriğinin Google keşfet’te sunulmaya uygun olduğundan emin olmak için Google web yöneticisi yönergelerine ve Google haber içeriği politikalarına uymanız gerekir.

Web sitenizin içeriğinin Google Discover’da sunulma olasılığını artırmanın en iyi yolları şunlardır:

  • Hedef kitleniz için kaliteli ve ilgi çekici içerikler oluşturmak
  • Yüksek kaliteli görsellerin ve ilgi çekici videoların kullanımı
  • Daha hızlı sayfa yükleme süreleri sağlama
  • Mümkünse Hızlandırılmış mobil sayfaların kullanılması
  • Sektörünüzdeki en son trendlerle ilgili içerik yayınlamak

Google Discover performans raporu

Google Discover’ın performans raporunu arama konsolunda görüntüleyebilirsiniz. Ancak, bu rapor yalnızca web siteniz keşfet akışında minimum gösterim sayısına ulaştığında oluşturulur. Bu rapor, gösterim sayısı ve tıklama verileriyle birlikte akışta sunulan sayfaları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Google, belirli bir konuyla ilgilenen arama yapanlara sorgusuz bir bilgi bulma yolu sunmayı ve böylece Google Discover’ın yardımıyla deneyimi iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Google Discover Neden Önemli?

Burada göz önünde bulundurulması gereken iki perspektif var; tüketici, yani günlük internet kullanıcısı ve işletme, yani web sitesi. Google Discover her ikisi için de ilginç bir araçtır.

Web sitesi oluşturucuları Google Discover’ı yalnızca web sitelerine gelen trafiği artırmak için değil, aynı zamanda kendilerini belirli bir alanda güvenilir uzmanlar olarak konumlandırmak için de kullanabilirler. Örneğin, markanız bir fitness bloguysa veya fitness ile ilgili ürünler satıyorsa, fitness meraklısı İnternet kullanıcılarının Discover bölümlerinde işletmenizin bağlantılarını sık sık görmeye devam etmesi çok muhtemeldir. Sonuç olarak, sayfanızı fitness ile ilgili bilgiler için başvuracakları web sitesi olarak kaydetmeleri muhtemeldir.

Günlük İnternet tüketicisi söz konusu olduğunda Google Discover, önceki İnternet aramalarınıza dayalı olarak ilgi alanlarınıza uygun makaleler, blog gönderileri ve diğer Web sayfalarından oluşan hedefli ve özel bir liste oluşturur.

Google Discover İçeriği Nasıl Kişiselleştirir?

Google Discover, mobil cihazınızda bulunan kişiselleştirilmiş verilerle ilgilidir. Mevcut veriler ilgi alanlarınızla ilgilidir. Bu nedenle, Google Discover’ı kişiselleştirmek, içeriği görünür hale geldikçe keşfetmekle ilgilidir. Kişiselleştirilmiş Keşfet içeriği her gün milyonlarca kişi tarafından görülmekte ve dolayısıyla siteye büyük bir trafik çekmektedir. Bu durum özellikle medya ve haberler için geçerlidir. Aslında, hem haberler hem de medya organik trafiğinin büyük kısmını Discover’dan alıyor.

Bir kişi Google Discover’da içerik görüntülediğinde, sağ altta üç dikey nokta olarak birkaç seçenek sekmesi mevcuttur. Bu sekmelere tıklandığında, Discover izleyiciye yeni konular sunar. Benzer şekilde, kullanıcı benzer sonuçları görmek istemiyorsa, ‘daha fazla sonuç yok sekmesine’ tıklayabilir. Bu nedenle, Discover’da görünen her içerik kullanıcının kendi akışına göre kişiselleştirilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.