Server Yönetim

Cpanel Reseller Toplu Backup Alma

Cpanel Reseller Hesabı Olup, Kullandıkları Hosting ‘de Yedekleme Hizmeti Olmayanlar Ya da Kendi Backup Sunucusuna Toplu , Düzenli Olarak Yedek Aldırmak İsteyenler Bu Makalemiz İle Paylaştığımız Script İle Düzenli Yedek Aldırabilirsiniz. Script Tüm Sitelerin Yedeklerini Almaktadır.

Hosting Paketlerinde Yedek Alınması Çoğu Zaman Kullanıcının Sorumluluğundadır , Eğer ki Yedek Alabileceğiniz Bir Ftp Sunucunuz , Yedek Sunucunuz Yok İse Digitalocen Üzerinden Dosya Boyutunuza Uygun Bir Sunucu Temin Edip Ftp Sunucusu Kurulumu İçinde Sitemizdeki ” Centos 7 Ftp Sunucusu Kurulumu ” Makalemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Hâlâ DigitalOcean’a Üye Değilseniz Bizim Referans Linkimiz İle Üye Olursanız Seviniriz , Hem Size Hem de Bize 10$ Bakiye Gelmektedir.

DigitalOcean Referans Linki : DigitalOcean

Bu Makaleyi Yeni başlayan Arkadaşım İçin Anlatım Niyetine Yazıyorum  O Yüzden Biraz Basit Sade Bir Dille Yazdım , Hatamız Var İse Affola

Kullanacağımız Yöntem Cron Gerekiyor Bazı Hosting Paketlerine Cron Sınırlaması Mevcut, 1 Saat İçinde 1 Adet Cron Çalıştırabiliyorsunuz , Buna Dikkat Ederek Cron Zamanınızı Ayarlayın, Ben 23:59 Olarak Ayarlıyorum Resimlerle Anlatıma Geçmeden Yedeklemede Sorun Olabilir , Tamamen Güvenilir Bir Sistem Değil , Cron Çalışmaz Veya Yedek Sunucunuz HDD’si Dolabilir , Erişim Ve Yetki Sorunları Olabilir.

Stabil Bir Sistem Değildir, Stabil Bir Sistem İstiyorsanız Hosting Sağlayıcınızdan Yedekleme Eklentileri Kurmasını İsteyiniz.

Scriptİ İndirmek İçin Github Sitesine Gidiyoruz : Cpanel Reseller Yedek Scripti  ( Script Yazarı , Script İle Bir Bağlantım Yoktur , Tüm Sorumluluk Sizde. )

Scripti İndirme İşlemine Başlatmak İçin Clone Or Download Diyoruz Oradan da Download Zip Diyoruz.

Scripti İndirdikten Sonra Reseller Hesabınızda Bir Sitenizin Ftp Sine Bağlanıyoruz , Ftp’ye Bağlanmak İçin Ben Filezilla Kullanıyorum.

Bu Aşamada Dikkat Edeceğimiz Husus Www Klasörüne Scripti Atmamak Çünkü Www Klasörüne Atarsak Kötü Niyetli Kişiler Tarafından Reseller Hesabınızı Suspansed Ettirebilirler.

Girdiğimiz Klasörde Ben Scriptimi Kuracağım Dizin “ extrabackup “ Adlı Yeni Oluşturduğum Klasöre Atıyorum.

Dosyaları Attığımızda Klasör Görüntüsü Aynı Böyle Oluyor.

Ayarlama Yapmak İçin Config.Php Dosyasını Acıyoruz.

Resimde Düzenlenmiş Halini Paylaşıyorum , Alt Tarafta Nereye Hangi Bilgi Gelecek Onları Yazıyorum Takıldığınız Kısımda Alt Taraftan Faydalanabilirsiniz. Bütün Doldurduğunuz Bilgileri İki Tırnak Arasında Olmasına Dikkat Edin.

whmServerIp = Cpanel Reseller Hesabımızın Sunucu İp Adresi.

cpanelServerIp =  Cpanel Reseller Hesabımızın Sunucu İp Adresi.

whmServerPort = Cpanel Reseller Girişindeki Port.

cpanelServerPort = Cpanel Tek Domain Girişindeki Port.

whmAccount = Cpanel Reseller Hesabınızızın Kullanıcı Adı

whmPassword = Cpanel Reseller Hesabınızın Şifresi

 

“ Credentials for FTP remote site “ Kısmına Geliyoruz.

useFtp = 1  Olarak Kalıyor Ellemiyoruz.

ftpHost =  Ftp Sunucumuzun İp Adresi

ftpAcct =  Ftp Kullanıcı Adı

ftpPass =  Ftp Şifremiz

ftpPort = 21 Ftp Portudur , Farklı Bir Portu Kullanıyorsanız Değiştirin.

ftpPath = Ftp Dizinini Yazın , Ftp Hesabınızın Ana Dizinine Yedeklenmesini İstiyorsanız / Koymanız Yeterli.

 

Notifications Kısmına Geliyoruz.

emailNotification = Email Bildirimi İstiyorsanız Mail Adresinizi Yazın.

Other Settings Kısmına Geliyoruz.

deleteBackupsAfter = Buraya  Yazacağınız Gün Sayısı Kadar Backup Tutar , 15 Gün Yazarsanız 15 Günden Eski Yedekleri Ftp den Siler.

 

Conf.php Düzenledikten Sonra Kayıt Ediyoruz Ftp de işimiz bitiyor.

Cpanel reseller hesabımıza giriyoruz vede dosyaları attığımız sitemizin panel sayfasına geliyoruz.

Türkçe Cpanel Kullananlar İçin Cron İşleri

İngilizce Sürümde İse Cron Jobs Sekmesine Giriyoruz.

Bu Ekranda Ben Günlük Yedek Aldığım İçin Günlük Ayarları Paylaşıyorum. Dosya Yolunu da Kendinize Göre Düzenlemeyi Unutmayın Benim Yedekleme Script Dizin Yoluma Göre Yaparsanız Yedek Almaz.

Yeni Cron İşi Ekle Diyoruz vede İşlemimiz Bitiyor. Belirlediğiniz Saate Cpanel Reseller Hesabınızın Yedeğini Belirlediğiniz Ftp Adresine Alacaktır.

Böylece Reseller Hesabımızdaki Tüm Sitelerimizi Bağımsız Bir Ftp Hesabına Günlük Olarak Yedeklemiş Olduk. Farklı Olarak Yandex Disk ,  Google Drive , Dropbox Gibi Yerlere De Yedekleme Aldırabilirsiniz , Scripti Tüm Ftp Erişimi Olan Alanlarda Kullanabilirsiniz.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.