Bilgisayar GenelServer YönetimWebmaster

X-Powered-By: PleskLin Üst Bilgi Yazısını Kaldırma

Global çapta otuz iki farklı dilde kullanılan ve neredeyse on bir milyondan fazla kullanıcısı bulunan Plesk, her tür uygulama, sunucu, web sitesi ve hosting aktivitelerinin yönetilmesini sağlayan popüler bir kontrol paneli olarak biliniyor. Web sunucunuzun arayüzünü yönetmek amacı ile Plesk Panel tercih ediyorsanız, büyük ihtimalle web sayfanız bu bilgiyi bütün dünya ile paylaşıyor. Bu durum güvenlik açıklarına neden olabiliyor ve sunucunun hedef gösterilmesine de yol açabiliyor. X-Powered-By: PleskLin üst bilgi yazısını kaldırma işlemi bu noktada önem kazanıyor. Bu uygulamayı Plesk Panel üzerinde bir web sayfası için yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir şablon dosyası düzenleyerek bunu sunucu genelindeki bütün web sitelerine de uygulayabilirsiniz.

Plesk Nedir?

X-Powered-By: PleskLin üst bilgi yazısını kaldırma nasıl yapılır anlatmadan önce Plesk nedir açıklayacağız. Birçok insanın bildiği gibi Plesk, web site yöneticilerinin, web sayfalarının depolandığı sunucuyu yönetmek amacıyla kullandıkları kontrol panelleri arasında yer alır. Plesk kontrol paneli aracılığı ile birçok farklı işlem kolayca yerine getirilebilir. Bunlar arasında öne çıkanlar:

  • Web sayfanızın dosyalarını kontrol panelinden ekleme ve düzenleme.
  • Alan adlarını yönetme ve hesabınıza yeni alan adları ile alt alan adları dahil etme.
  • Yeni e-postalar oluşturma, gelen kutusunu izleme ve etkin olmayan e-posta hesaplarını silme.
  • Web sayfanız ve dosyalarınız için düzenli şekilde yedeklemeler yapma.
  • Web sitenizin bir parçası olan bütün veritabanlarını yönetme. Ayrıca web sitenizin hangi bölümlerinin en çok disk alanını kullandığını görüntüleme.

Bunlar haricinde Plesk, farklı özelliklere de sahip. Örneğin, teknik hataları düzeltme işlemini otomatik hale dönüştüren kendi kendine onarım araçları bunlardan biri. Ek olarak; uzantı kütüphanesi, kullanıcı rolleri atama ve abonelik hizmetleri ayarlama gibi çeşitli özellikler de yine Plesk ile sunuluyor.

X-Powered-By: PleskLin Kontrolü Nasıl Yapılır?

X-Powered-By: PleskLin üst bilgi yazısını kaldırma işlemini yapmadan önce ilk olarak web sayfanızın bu bilgiyi verip vermediğini sorgulamanız gerekiyor. Bunun için kullanmanız gereken komut şu:

[~]# curl -I https://www.orneksite.com

HTTP/2 200

date: Sun, 01 Mar 2020 20:00:34 GMT

content-type: text/html; charset=UTF-8

Connection: keep-alive

X-Powered-By: PleskLin

***

Çıktı alanında X-Powered-By: PleskLin ibaresini görmeniz lazım. Eğer ki bu ibare ekranda görünmüyor ise diğer adımları yapmanıza gerek bulunmaz.

X-Powered-By: PleskLin Üst Bilgi Yazısını Kaldırma Nasıl Yapılır?

X-Powered-By: PleskLin üst bilgi yazısını silme işlemleri için şunları yapmanız gerekir:

  • İlk önce Plesk Panel arayüzüne giriş yapın.
  • Ardından Alan Adları > orneksite.com > Apache & Nginx Ayarları > adımlarını izleyin. Ek nginx direktifleri bölümüne ise Header unset X-Powered-By satırını ekleyin. Sonrasında Tamam’a tıklayın ve işlemi sonlandırın.

Bu işlemleri başarıyla yerine getirdikten sonra X-Powered-By: PleskLin üst bilgi yazısını silme işlemi tamamlanmış olacak. Aynı uygulamayı diğer web siteleriniz için de yapabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.