Bilgisayar GenelTeknoloji

Torrent Oyun İndirmek Bilgisayarınıza Zarar Verir Mi?


Oyun severler tarafından sevilerek tercih edilen Torrent hakkında merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Bu konu başlıklarının ilki “Torrent Oyun İndirmek Bilgisayarınıza Zarar Verir mi ? “ sorusudur. İşte oyunla ilgili detaylar…

Torrent , özellikle geçtiğimiz yıllarda oyun severlerin gönlünü kazanmış bir sistemdir . Dosya boyutu farketmeksizin, her boyutta dosya ücretsiz olarak indirilmektedir. Torrent, oyunların en çok oynandığı cihazların ise bilgisayar olduğu bilinmektedir. Oldukça popüler olan bu sistem sayesinde oyunların bilgisayarlarda oynanması zevkli olsa da, herkes bu sistemin bilgisayarları olumsuz yönde etkileyip etkileyemedikleri konusunda kararsız kalmış durumda.

Torrent sisteminin kullanımının revaçta olduğu şu günlerde, kullanıcılarının birçoğu oyunları indirmiş durumda. Belirlenen bir bilgisayardan başka bir bilgisayara dosya kopyalama şeklinde çalışan bu sistemde yapılan işlem; merkezi bir bağlantıdan başka bir bilgisayara dosya kopyalama olarak tanımlanabilir. Bu işlem ilk etapta çok avantajlı olarak gözükse de sistemin işleyiş biçimi oldukça tehlikeli.

Peer To Peer olarak bilinen uçtan uca eşleşme durumu bu sistemin temelini oluşturmaktadır. Bu şekilde bilgisayarlar arasında eşleşme sağlanarak oyun indirimi sağlanmaktadır. Dosyalar ufak parçalar halinde paylaşımı yapılırken cihazlar arası bağlantı sağlanmış olacaktır. Torrent üzerinden indirilen dosyaların parça parça gelip tamamlanmasının ardından oyunlara erişim sağlanmaktadır. İndirme işleminin tamamlanmasının ardından, gelen dosya “seed” şeklinde bırakılarak diğer kullanıcılarında oyunu indirme imkanına izin verilebilir. Birden fazla kişinin oyun veya oyunlara erişim sağlamasıyla birlikte büyük kolaylık sağlansa da bu durumun büyük riskleri de bulunmaktadır. Bu risklere değindikten sonra, risklere karşı koruma nasıl sağlanır onlara da değineceğiz.

Torrent Üzerinden Oyun İndirmenin Bilgisayarlara Zararları

  • P2P DOSYA DEĞİŞİM SİSTEMLERİNDEKİ VİRÜSLER

Piyasaya yeni gelen bir oyunu herhangi bir ücret ödemeden Torrent üzerinden indirmeye çalışırken, bilgisayarlara verilebilecek en olası talihsizlik birçok virüsle karşılaşma ihtimalidir. Ne yazık ki Torrent sitesi, içerisinde binlerce oyun bulunuyorken bunların arasında ayrıca reklamlarla birlikte virüslerde bulunmaktadır. Her ne kadar doğru dosyayı bulmuş olsanız da antivirüs programınız yoksa ne yazık ki virüsler bilgisayarlara zarar verecektir. Bunun içinde mutlaka bilgisayarlarda, antivirüs programının olmasına dikkat edilmelidir.

  • HACKERLAR

Torrent sistemi üzerinden oyunların indirilmesi esnasında ne yazık ki IP adresleri görülmektedir. Bu riski ikiye katlayan durum ise ;oyunları indirme esnasında bilgisayarların “Firewall” denilen duvarları kapalı konuma gelmektedir. Bu durum bir hacker tarafından farkedilmiş ise ne yazık ki cihazın hacklenmesi söz konusu olabilir.

  • TELİF HAKKI

Ülkemiz genelinde Torrent üzerinden oyun indirmek yaygın olsa da, bu sistem üzerinden oyunları indirmek telif hakkı sorunuyla karşılaşılmaya neden olabilir. Eğer indirilen oyunlar, oyun yapımcıları tarafından sisteme yüklenmiş ise herhangi bir telif hakkıyla karşılaşması söz konusu olmayacaktır. Ancak sistemde kaçak usulle yüklenmiş oyunlar varsa ve indirilmişse ne yazık ki telif hakkı davasıyla karşılaşılabilir.

 

TORRENT KULLANILIRKEN GÜVENLİK NASIL SAĞLANIR?

Torrent üzerinden oyun İndirmenin her ne kadar zararları olsa da sistemin kolaylığını red edemeyiz. Bu açıdan Torrent üzerinden oyun indirmeye çalışırken alınacak bir takım önlemler sayesinde güvenli faaliyetleri sağlayabiliriz. Mesela herhangi bir oyun sitesi de Torrent uygulamasına otomatikman yönlendirmektedir. Bu durumda güvenli oyun indirme sağlanmış olacaktır. Bu açıdan mutlaka resmi kaynaklar üzerinden yönlendirmeler tercih edilmelidir. Ama burada şunu hatırlatmakta fayda var ; her zaman Torrent üzerinden oyun indirirken IP adresleri görünür hale gelecektir. Bunun önüne geçebilmek içinde VPN uygulamaları üzerinden önlem alınabilir.

Ayrıca burada bilgisayarların, kötü IP adreslerine bağlanmasını önlemek amacıyla da PeerBlock adlı uygulamalarının kullanılması da avantaj sağlayacaktır. Bu uygulama sayesinde kötü amaçlı IP’ler engellenmiş olacaktır. VPN ve PeerBlock kullanılmaya başlandıktan sonra bilgisayarların korunması sağlanmış olacaktır. Antivirüs programlarının bilgisayarlarda kurulu olması da avantaj sağlayacaktır. Bu açıdan mutlaka antivirüs kurulumlarına da dikkat edilmelidir. Bazen Torrent üzerinden indirilen oyunlar, antivirüs programlarına takılsa da asla bu programlar silinmemelidir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.