Sosyal Medya

18 Yaşının Altındaki TikTok Kullanıcıları Dikkat! TikTok 60 Dakika Sınırı Nedir?

60 Dakikalık Kullanım Sınırı Kapatılabilecek


TikTok 60 dakika ekran süresi güncellemesi nedir? 18 Yaşının altındaki TikTok kullanıcıları için önemli güncelleme yolda. TikTok, yeni aldığı karar ile birlikte artık 18 Yaşından küçük kullanıcıların ekran süresini kısıtlamaya başlayacak.

Kısa videolar sunan, dopamin oranını anında arttırmaya başlayan TikTok, kullanıcıları tarafından bağımlılık derecesinde kullanılmaya başlanmış durumda.

Hali hazırda 100 dakika oranında kullanımlarda kullanıcıların karşısına çıkan; “Uzun süre TikTok kullanmanın zararları” adı altındaki uyarıcı videolar var oluyor olsa da. Alınan yeni karar ve yasal zorunluluklar ile birlikte.

18 Yaş altındaki TikTok Kullanıcılar için bu uyarı süresi 60 dakika ya indirilecek. 60 Dakika sonra ekran süresi uyarısı alınmasının yanı sıra. Güncellemenin gerektirdiklerine göre; TikTok video izlenmesini kendisi durdurabilecek. 60 dakikalık izlemenin ardından devam etmek için ek onay gerektirecek.

60 Dakikalık Kullanım Sınırı Kapatılabilecek

TikTok 60 dakika ekran sınırı güncellemesi, geleceği andan itibaren kullanıcıları tarafından tartışılma konusu haline geldi. Ebeveynler tarafından sevilen ve denetiminin güçlenmesini sağlayan özellik. 18 Yaş altındaki kullanıcıları sınırlandırmalar yüzünden endişelendirmeyi başardı.

Ancak, gelecek olan özellik kullanıcı isteklerine göre kapatılabilecek. Hali hazırda ekran süresi uyarısı ve ekran süresinin otomatik olarak video izlemeyi engellemesi özelliği üzerinden çalışacak olan özellik. Yine aynı yerden kapatılmayı sağlayacak.

TikTok 60 Dakikalık Ekran Süresi Sınırı Nasıl Kapatılır?

TikTok, 60 dakikalık Ekran süresini kaldırabilmek için bazı adımları izlemeniz gerekmekte. Ancak, söz konusu ekran süresi kaldırma işlemlerinin ardından 60 dakikalık video izleme sınırından sonra “Keşfet” video akışınızda ekran süresi ile ilgili uyarılar görmeye devam edebileceksiniz.

Söz konusu adımlar ile birlikte sadece 60 Dakikalık kullanım sonrasında otomatik olarak video durdurma özelliği devre dışı kalmış olacak.

  • Profil
  • Sağ üst kısımdaki 3 çizgiden; Ayarlar ve Gizlilik.
  • İçerik & Güncem başlığı altındaki “Ekran Zamanı” alanına giriş sağlayın.
  • Günlük ekran zamanı, ekran zamanı molaları ve uyku hatırlatıcı seçeneklerini. İsteklerinize göre kapatın.

Tüm hatırlatıcıları ve sınırlamaları manuel olarak kapatabilir veya 18 yaşının üzerindeki kişiler için de ayarları tek tek açabilirsiniz.

13 Yaş Altı Kullanıcılar İçin İse Şifre Sınırlandırması Getirilecek

TikTok, içerikleri ve kullanım alanları gereği, sadece 18 yaşında olan veya 18 yaşından biraz küçüklere hizmet veren bir platform değil. 13 Yaşındaki kullanıcıların da platformda bulunduğu yüksek orandaki istatistik değerleri ile karşımıza çıkıyor.

60 dakikalık ekran süresi güncellemesi yanı sıra, 30 dakikalık sınırlandırma periyotları ile 13 yaş ve 13 yaşından küçük kullanıcılar için de ekran sınırlandırması otomatik olarak eklenebilecek.

Ebeveyn denetimine de izin verecek olan 13 yaş aralığı güncellemesi, kullanıcıların videoları izleyebilmesi için ebeveynlerinden ekran süresini kaldırma şifresini girmesini istemesini gerektirecek

Şifreye sahip olmayan veya ebeveynleri tarafından şifre girişi sağlanmamış hesaplar. 30 dakikalık kullanım sonrasında ekran süresi kısıtlamasına giriş yapacak ve kullanımı engellenecek.

TikTok 60 Dakika ve 30 Dakika Ekran Sınırı Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

TikTok 60 dakika ekran sınırı güncellemesini henüz tüm ülkeler için açmış durumda değil. Beta aşamasında olan güncelleme.

Belirli şartlardaki kullanıcılara otomatik olarak test dilmesi amacı ile gönderiliyor. İlk olarak ABD ve çevresi ülkeler için gelecek olan güncellemenin. İlerleyen aylarda tüm ülkelere yayılması bekleniyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.