TeknolojiTeknoloji Haberleri

ABD meteoroloji uzmanları 5G’nin piyasaya sürülmesinden endişeli

ABD meteoroloji uzmanları 5G’nin piyasaya sürülmesinden endişeli


Meteoroloji uzmanları, hava uydularından gelen sinyallerin ABD’deki 5G mobil veri ağları tarafından tahrip edilebileceğini belirtti. ABD’li tahminciler daha önce 5G radyo parazitiyle ilgili endişelerini dile getirmişlerdir, ancak şimdi bir dizi bilimsel kuruluş bu konuda Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) yazmıştır. Haber sitesi tarafından yazılan ortak mektup Kayıt, durumun “derinden alakalı” olduğunu söylüyor. Geciken 5G için kullanılan radyo spektrumunun açık artırmasını istiyor. İletişim faaliyetlerinin artmasından kaynaklanan girişim, Amerikan Jeofizik Birliği, Amerikan Meteoroloji Derneği ve Ulusal Hava Kurumu’na göre, önemli hava durumu bilgilerinin halka – örneğin kasırgalar sırasında – rapor edilmesini geciktirebilir.

ABD meteoroloji uzmanları 5G’nin piyasaya sürülmesinden endişeli


Güvendikleri hava şebekelerinin “kamu güvenliği ve bilimsel araştırma için son derece önemli” olduğunu savundular. AccuWeather yöneticisi Jonathan Porter , FCC’ye ayrı bir mektupta , “Saniyeler, güvenlik ve büyük tehlike ile can ve mal riski arasındaki fark anlamına gelebilir” dedi . Uydular, Dünya’nın görüntülerini meteorologlara ışınlıyorlar ve ayrıca binlerce yer tabanlı sensörden toplanan verileri gönderiyorlar. 5G amaçları için söz konusu spektrum bandını – 1,675 – 1,680 MHz – kullanmak isteyen organizasyon Ligado Ağları olarak adlandırılmaktadır. FCC’ye yazdığı kendi mektubunda Ligado, grup içinde 5G kullanımına izin vermeme konusundaki başarısızlığın “bu asalın verimsiz tahsisine yol açacağını, daha düşük orta bant spektrumunun ortaya çıkacağını söyledi – ABD’nin yarışı 5G’ye kazanmaya çalışırken karşılayabileceği bir şey “. Firma, hava tahmincilerinin hava durumu verilerini internet hizmetleri aracılığıyla indirebileceğini savunuyor. Bununla birlikte, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, bu tür teknolojilerin “tam disk görüntüleri” olarak bilinen tüm Dünya’nın fotoğraflarını ne kadar çabuk teslim edebileceğini izlemiş ve bunları çok yavaş bulmuşlardır.

ABD meteoroloji uzmanları 5G’nin piyasaya sürülmesinden endişeli


Üç meteoroloji örgütü ortak FCC mektubunda, “Haziran 2019’da daha önce, tam disk gecikmesi ve diğer görüntülerin gecikmesi düzenli olarak üç ila yedi dakika kadar yüksek, zamanında hava bültenleri için çok önemliydi” dedi. Müdahalenin ne kadar olabileceğine büyük ölçüde, yeni 5G şebekelerinin nerede kurulduğuna bağlı olduğunu, bağımsız danışman ve The 5G Myth adlı kitabın yazarı Prof William Webb dedi. BBC’ye, “Yalnızca şehir merkezlerinde dağıtılıyorsa, muhtemelen parazite neden olmaz, ancak meteorolojik alanların yakınındaki büyük hacimlerde kullanılırsa evet, olabilir” dedi.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.