Diğer Yazılarımız

Air Fryer Nedir? Air Fryer Almak Mantıklı Mı? Air Fryer İle Yağsız Yemek Yapmak

Air Fryer Sağlıklı Mı? Air Fryer İle Sağlıklı Yemekler Pişirmek


Air Fryer son zamanlarda sosyal medyanın etkisi ile de kendini öne çıkartmış bir fırın sistemidir. Türkçeye Hava Fritözü olarak geçmiş olan bu cihaz yağsız yemek pişirmenizi sağlıyor.

Air Fryer Nedir? Air Fryer almak mantıklı mı gibi sorular, sosyal medya da bir anda ortaya çıkmaya başlayan Air Fryer ile yapılan yemek videoları sonrasında sıkça sorulmaya başlandı.

Özellikle diyet yemekler hazırlamak isteyenlerin tercih edebileceği fırın sistemli minik pişirici, içine yağ koymadan yemeklerinizi pişirmenize olanak sağlıyor. Fiyatı biraz tuzlu olan Air Fryer, yağ kullanımının olmaması nedeni ile bu konuda kendini uzun vadede tolere edebilir gibi.

Air Fryer Sağlıklı Mı? Air Fryer İle Sağlıklı Yemekler Pişirmek

Özellikle sağlık konusunda adını öne çıkartmaya çalışan Air Fryer sağlıklı mı? Air Fryer ne kadar sağlıklı? Hava Fritözleri yağsız olmaları nedeni ile sağlık açısından diğer fritözlere oranla öndelerdir.

Patates kızartması, tavuk gibi temel yiyeceklerin yanı sıra aklınıza gelebilecek her şeyi sıcak hava fritözü içerisinde yapabilirsiniz. Tost yapmanıza bile imkan sağlayan bu cihazlar, diğer fritözlere nazaran daha düşük enerji tüketmesi sayesinde bir yanan da doğaya destek olmakta.

Air Fryer sistemleri ile pişirilen yemekler, yağsız olmaları nedeni ile olabildiğince düşük kalorili ve besin değeri yüksek olarak pişmekte. Hava sistemini kullanarak pişiren bu fritözler, diğer fritözler gibi yüksek yağ oranları içinde yemek pişirmenizin önüne geçiyor.

Düşük yağ oranlarına sahip olan yiyecekleri tüketmek uzun vadede kalp damar tıkanıklığı riskinizi en aza indirecektir.

Air Fryer İle Neler Pişer? Air Fryer İle Yapılabilecek Yemekler

Fritöz ile pişirebileceğiniz pek çok yemeği Air Fryer ile pişirmeniz mümkün durumda. Bunun yanı sıra evinizde fırın yoksa mini bir fırın olarak Air Fryer sistemlerini de kullanabilirsiniz.

Sıcak hava fritözleri içerisine koyduğunuz neredeyse her yiyeceği pişirmenize olanak sağlar. Temel olarak pişirmenize olanak sağladığı yiyecekler ise şu şekilde.

Air Fryer ile neler pişer;

  • Hamur işleri.
  • Beyaz et yemekleri.
  • Kırmızı et yemekleri.
  • Patates kızartması.
  • Sebze yemekleri.
  • Kurutulmuş meyveler.
  • Hazır atıştırmalıklar.
  • Pilav türleri.
  • Köfte.

Temel olarak pişirebileceğiniz yiyecek türleri bunlar olmakla beraber fırın içinde yapabileceğiniz, fritöz içinde yapabileceğiniz pek çok şeyi pişirmenize de imkan tanıyor. Air Fryer sistemleri içinde koçan mısır pişirme şansına bile sahipsiniz.

Air Fryer Kanser Yapar Mı? Air Fryer Plastik Sağlıklı Mı?

Air Fryer sistemlerinin plastik olmasından dolayı pek çok kullanıcı satın almadan önce “ Air Fryer Kanser Yapar Mı?” sorusunu soruyor.

Gelişmiş Plastik sistemleri sayesinde kanserojen maddelerden arıtılmış şekilde üretilen Air Fryer sistemleri, diğer pişirme sistemlerinden daha güvenlidir. Sadece dış haznesi değil, iç pişirme sistemi de benzer malzemelerden yapılmıştır.

Mikrodalga fırınları, Klasik fırınlar gibi cihazların yaydığı kanserojen maddeleri yaymayan Air Fryer pişiricileri, PAH değeri oldukça düşük yiyecekler pişirmenize olanak sağlar.

Özellikle kırmızı et, beyaz et gibi önemli yiyecek türlerinde de aynı hassasiyeti gösteren bu pişirme cihazları. Sağlığına dikkat etmek isteyen kullanıcılar tarafından satın alınması gereken önemli ürünler arasında yer almaktadır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.