«

4k2Akıllı telefonlarda 4K ekran dönemi başlayacak

Gelişen teknoloji ile birlikte cep telefonlarının ekran çözünürlükleri de eskiye oranla çok daha iyi hale gelmeye başladı. Bir dönem WGA ekranlara sahip cep telefonlarının hepimize çekici geldiği dönemler artık çok geride kaldı. Günümüzde birçok telefon HD ve Full HD çözünürlüğe sahip. Şimdilerde birçok son model akıllı telefonda yer alan 2K çözünürlüklü ekranlar yerini çok yakında 4K çözünürlüklü ekranlara bırakacak.

Bu sevindirici bir gelişme olarak görülse de ekran çözünürlülüğünün artması bataryalardan emilen enerjiyi daha da artıracak. Bu da mobil cihaz kullanıcılarının belalısı şarj sorunun daha çok şikayet edilmesi  demek. Akıllı telefon üreticilerinin bu noktada 4K ekrandan çok daha uzun ömürlü bataryalara  ağırlık vermeleri gerekiyor.

4K çözünürlük seviyesi ile ilgili son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir tabir. 640×480 (480p) ile başlayan 1280×720 (720p) ile yükselen 1920×1080 (1080p) ile günümüzde yaygın olarak kullanılan çözünürlük teknolojisi çok yakında 3840×2160 (4K) olarak karşımıza çıkacak.

4K ekrana sahip akıllı cep telefonları ile oyunların, resimlerin ve videoların çok daha net bir şekilde kullanılması mümkün olsa bile 4K’nin ekranında pikselleri tek tek görebilmemiz diğer çözünürlük türlerindeki gibi pek mümkün olmayacak.

Bir Cevap Yaz

Ephesus Hakkında

avatar

Ephesus

Next Station İs Basmane

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *