Android

Android Cihazlarda Hafıza Dolu Sorununun Çözümü Nasıl Yapılır ?

Yetersiz depo depolama alanı sorunu çözümü

Genellikle kişiler telefon alırlarken telefonun görüntüsüne ya da markasına dikkat ederler. Böyle durumlarda biz telefonun kapasitesine bakmadığımız için zamanla telefon içerisine yüklenen uygulamalar telefonda yavaşlatmaya sebep olurlar. Cihazların hafızaları çok düşük kapasiteli olduğu için de en lüks gözüken telefon bile zaman sonra yavaşlık sorunu karşımıza çıkarabilmektedir.

Genellikle telefonlarda uyarı yetersiz depo depolama alanı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle durumlar çok can sıkıcı olsa bile birkaç ufak yöntem ile telefonumuzun hafızasını rahatlatabilir. Daha fazla yer açabilir. Gereksiz olarak arkada biriken materyallerin silinmesi ile telefonumuz eskisi gibi daha hızlı bir konuma gelebilir.

Bir de şunu unutmamak gerekir. Telefon üzerinden girdiğimiz her bir internet sitesi arka planda çerezler uygulaması ile bizim telefonumuzda gereksiz birikmelere sebep olabilmektedir. İnstagram, YouTube tarzı büyük yer kaplayan uygulamalarda yine arka planda biz resimleri kontrol ettikçe ya da videoları izledikçe telefonumuzun depolama alanını işgal etmektedir. Böyle bir durumda telefonumuz bize hafıza dolu sorunu uyarısı verebilmektedir.

Android cihazlarda yaşanan hafıza dolu sorununun çözümü nasıl sağlayabilir ve bu uyarı ile nasıl baş edebiliriz ? Telefonumuzun daha hızlı çalışmasına ve yeterli depolama alanına kavuşmasını nasıl sağlayabiliriz ?

Yetersiz depo depolama alanı sorunu çözümü

Telefonlarımızın kendi hafızaları çok yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda telefona takacağınız SD kartlar ( harici kart olarak da geçmekte isimleri ) depolama alanında paylaştırılmış ve sadece telefonun depolama alanından yararlanmış oluruz.

Android kullanıcılarının rahatlıkla kullanabildikleri Play Store isimli uygulamadan özellikle editör tarafından kabul edilmiş ya da çok fazla yıldız almış olan güvenilir temizleyici programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlarda bizim fark edemediğimiz ama arka planda biriken verilerin ve gereksiz dosyaların silinmesi telefonunuzun daha da rahatlamasını sağlayacaktır. Bazı popüler uygulamalar bulunur. Bu popüler uygulamalar telefonun hafızasını rahatlatır, hafifletmeler sağlayabilir. Bellek kullanımında ki hafiflik ile beraber de yine telefonumuz daha hızlı çalışabilir.

Google’ın kullanıcılarına sunduğu fotoğraflar uygulaması da işinize yarayabilir. Google fotoğraflar uygulaması sizin telefonunuzdaki fotoğrafların yedeklemesini yapmaktadır. Sizde telefonunuza yüklediğiniz video ya da fotoğrafları silerek sadece internet aracılığı ile ulaşabileceğiniz Google fotoğraflardan verilerinizi görebilirsiniz. Bu sayede telefona depolama yapılmamaktadır. Bu telefonda daha fazla yer sağlamaktadır.

Yine Google’ın bir uygulaması olan ve e-posta adresiniz ile entegre edilmiş Google Drive uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamada fotoğraf, video olmak üzere her türlü dosyanızı kayıt altında tutabilmektedir. İnternetin var olduğu her yerden Gmail adresimize giriş yapabildiğiniz anda Google Drive uygulamasını ulaşabilirsiniz. Amazon Drive da bir seçenek olarak kullanılabilir. Sadece Gmail değil Hotmail bu tarz uygulamaları bulunmaktadır. Genel olarak bu uygulamalara bulut uygulama sistemi denmektedir.

Sizde yukarıda saymış olduğum yöntemleri kullanarak telefon hafızamızın rahatlamasına, depolama alanınızı açmak bu şekilde katkı sağlamış olabilirsiniz. Bu anlamda şunu da söylemek gerekir ki bu tarz uygulamaları güven açısından da araştırmanız sizin için de faydalı olacaktır. Çok çok önemli belgelerinizi de şifreleyerek kullanabileceğiniz özel araçlarla yine Android telefonu bulunan kişilerin Play Store uygulamasından yararlanarak bulabilecekleri uygulamalarda mevcuttur.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Android cihazlarda 16gb çıkartan firmalara sevgiler, sürekli hafıza dolu hatası ile karşılaşıyorum, hiçbir anım kalmadı google drive yedekleme yapmaktan ciğerim soldu. cihaz alırken artık en az 128gb almak şart.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.