AndroidApple & İosMobil Alemi

Android ve iPhone’da Spam Mesajlar ve Spam Aramalar Nasıl Engellenir? Bilinmeyenleri Engelleme


Bilinmeyen numaralar, bilinmeyen mesajlar kimi zaman sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Android ve iPhone da spam mesajları engellemek. Spam aramaları engellemek, sadece alacağınız sahte aramalar ve mesajlardan sizi kurtarmayacak. Zamansız gelen beklenmedik mesajlar ve aramalar ile rahatsız edilmekten de kurtulabileceksiniz.

Her ne kadar bu işlemler için ücretli seçenekler bulunuyor olsa da ücretsiz alternatifler ile de spam mesajlar ve spam aramalar kolay bir şekilde engellenebilir.

Spam mesajlar ve spam aramalar, son zamanlarda yaşanan veri gizlilik sorunları nedeni ile kendini iyice arttırmış durumda.

 • Bahis sitelerinden gelen reklam mesajları.
 • Adınıza açılmış dava konulu sahte mesajlar ve aramalar.
 • Daha önce adını bile duymadığınız internet servislerinden internet hizmeti önerileri.
 • Belediyelerden gelen ev alakanızın olmadığı mesajlar.
 • SMS listesinden çıkışının mümkün olmadığı mesajlaşma kanalları.

Gibi pek çok arama ve mesaj gönderimi son zamanlarda herkesin mağdur olduğu konular arasında. İşte tüm bunlardan kurtulmak için izleyebileceğiniz adımlar;

iPhone da Spam Mesajlar Nasıl Engellenir?

iPhone da spam mesajları direkt olarak engellemenin bir yöntemi yok. Ancak, Türk geliştiriciler tarafından geliştirilmiş olan uygulamalar ile spam mesajlardan anında kurtulabilirsiniz. Apple Junkman olarak da bilinen mesaj filtreleme sistemi.

Yapay zekadan aldığı güç sayesinde gereksiz mesajların henüz tarafınıza düşmeden spam filtresi ile filtrelenmesini sağlıyor. Sadece kara liste değil, beyaz liste özellikleri sayesinde de sadece istediğiniz numaralardan ve kişilerden mesaj alma özelliğini de kullanabilirsiniz;

 • App Store üzerinden Spam mesajlar ve spam aramalar aramasını gerçekleştirin ya da buraya tıklayın ve uygulamayı telefonunuza kurun,
 • Kurulan uygulamayı çalıştırın,
 • Karşınıza çıkan ekrandan indirdiğiniz etkinleştirin seçeneğine tıklayın,
 • “Ayarları aç” seçeneğine tıklayın ve telefon ayarlarına gidin,
 • Ayarlar sekmesinden “Mesajlar” sekmesine gidin,
 • Mesajlar sekmesine sayfayı biraz aşağıya kaydırın ve “mesaj filtreleme” seçenekleri altında bulunan “bilinmeyen ve istenmeyen” seçeneğine tıklayın,
 • “Bilinmeyenleri filtreleyin” seçeneğini aktif edin ve indirdiğiniz uygulamasını seçin.

Her şey bu kadar, artık tarafınıza gelecek olan bütün mesajlar akıllı kategori seçeneği ile telefonunuza daha düşmeden mesajlarınızın istenmeyen sekmesine gönderilecek.

Junkman uygulaması içerisinde bulunan filtre ayarları ile ister kelime ister cümle bazlı olarak bazı mesajların spam korumasını kaldırabilirsiniz. Ancak, herhangi bir ayar yapmadan da spam mesajlarından sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

iPhone da Spam Aramalar Nasıl Engellenir?

iPhone da Spam mesajları engellemek birkaç adımda mümkün. Peki, iPhone da spam aramalar nasıl engellenir? iPhone ücretsiz spam arama engelleme nasıl yapılır?

Tamamen Türk olan geliştiriciler tarafından geliştirilmiş olan Junkman sadece mesajları filtrelemek için kullanılan bir yazılım. Ancak, aynı geliştiriciler tarafından geliştirilmiş olan Begone uygulaması ile aramaları da birkaç adım ile engellemek mümkün. Peki, spam aramalar nasıl engellenir?

 • App Store uygulamasında Spam mesajlar ve spam aramalar aramasını gerçekleştirin ya da buraya tıklayarak uygulamanın son sürümünü telefonunuza kurun,
 • Begone uygulamasını çalıştırın ve karşınıza çıkan ekrandan “Ayarlar’ı aç” seçeneğine tıklayın,
 • Ayarlar sekmesinden “Telefon” başlığına gelin ve tıklayın,
 • Sayfayı biraz aşağıya kaydırın ve karşınıza çıkan “Arama engelleme/No. Belirtme” seçeneğine giriş sağlayın,
 • Açılan panelden “Spam mesajlar ve spam aramalar” başlığı altında yer alan uygulamayı aktifleştirin.

İşlemler bu kadar, Junkman uygulamasında da olduğu gibi. Spam mesajlar ve spam aramalar uygulamasın da beyaz liste ve kara liste gibi seçeneklerden faydalanarak ekstra numara engelleme veya sadece seçtiğiniz numaraların sizi aramasına izin verebilirsiniz.

Spam mesajlar ve spam aramalar uygulaması, herhangi bir ayar yapmadan da kullanılması mümkün olan bir uygulama. Olası Spam aramaları tespit ederek henüz size çağrı bile düşmeden engelleme işlemlerini tamamlayabilir.

Android de Spam Mesajlar Nasıl Engellenir?

Android sisteminde işler aslında Apple sistemi ile benzer şekilde ilerlemekte. Mesajları engellemek ve aramaları engellemek için ayrı ayrı uygulamalar kullanabileceğiniz gibi tek uygulama ile de spam mesajları ve aramaları engelleyebilirsiniz.

Tamamen ücretsiz olan spam mesaj filtresi ve spam arama filtresi uygulamaları ile telefonunuzda olan istenmeyen mesajları ve aramaları engelleyebilirsiniz. Peki, Nasıl? Android de spam mesaj nasıl engellenir? Android de spam arama nasıl engellenir?

 • Play Store üzerinden “Spam mesajlar ve spam aramalar “ aramasını gerçekleştirin ya da Buraya tıklayarak uygulamayı kurun,
 • Kurulan uygulamayı çalıştırın ve sizden istenen izinleri sağlayın,
 • Daha sonra, uygulamanın “mesaj uygulaması olsun mu” seçeneğini de onaylayın.

İşlemler bu kadar, artık mesajlaşma uygulamanız yeni yüklediğiniz uygulama. Yapay zeka desteği ile çalışan mesaj engelleme uygulaması. Henüz sizin haberiniz bile olmadan akıllı engelleme yöntemi ile gelen mesajları engellemeye başlayacak.

Ancak, ayarları değiştirerek bazı mesajları ekstra engelleyebilir ya da mesajların gelmesine izin verebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra premium seçenekleri ile ek özelliklere kavuşabilirsiniz.  Peki, Android de spam aramalar nasıl engellenir?

Android de Spam Aramalar Nasıl Engellenir?

Android de spam aramalar nasıl engellenir? Bilinmeyen numaralar nasıl engellenir? Android de bu işlemi yapabilmek için sadece bir uygulamaya gerek duyuluyor. Uygulama sayesinde, tarafınıza gelen numaraların kime ait olduğunu görmenin yanı sıra, numaraların olası dolandırıcılık şüphesi içerip içermediğini de görebilirsiniz.

Numaraların sizi aramasına izin verebileceğiniz gibi aramalarını engelleyerek henüz siz görmeden numaraların reddedilmesini de sağlayabilirsiniz. Uygulamanın kurulumu oldukça kolay, sadece bu adımları takip edin;

 • Play Store uygulaması üzerinden “Spam mesajlar ve spam aramalar” aramasını gerçekleştirin ya da, Buraya tıklayarak direkt kurulumunu gerçekleştirin,
 • İndirilen uygulamayı çalıştırın ve sizden istenen izinlere onay verin,
 • Uygulama size varsayılan arama uygulaması olup olmayacağına dair sorular soracaktır, söz konusu sorulara olumlu yanıt vererek arama uygulamanızı değiştirin.

İşlemler Android alanında bu kadar, varsayılan arama uygulamasının değişmesi ile birlikte artık arama gönderme ve alma işlemlerinin Truecaller uygulaması üzerinden yapılır durumda olacak. Bu durum bir engelse uygulama içerisinde eski telefon sistemini kullanma ayarını açabilirsiniz.

Uygulama içerisinde bulunan ayarlar ile numaraları görebilme ya da henüz siz görmeden reddetme seçeneklerini de aktif hale getirebilirsiniz. Bunların yanı sıra; beyaz liste ve kara liste seçenekleri ile numara engelleme konusunda detaylandırma sağlayabilirsiniz.

Android ve iPhone da Whatsapp Spam Mesajları ve Aramaları Nasıl Engellenir?

Spam mesajlar ve Spam aramlar sadece normal mesajlar ve normal aramalar ile gelmiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte kurulan spam arama kanalları ile WhatsApp uygulaması üzerinden de spam şeklinde mesajlar ve aramalar gelebiliyor.

Söz konusu durum, kimi zaman rahatsız edici mesajlar almanıza neden oluyor kimi zaman da dolandırıcıların tuzağına düşmenize neden oluyor. Peki, Android ve iPhone telefonlarda. Whatsapp spam aramaları ve mesajları nasıl engellenir?

 • WhatsApp uygulamasının son sürümüne giriş sağlayın,
 • Profilinizin altında bulunan “Ayarlar” seçeneğine giriş sağlayın,
 • Gizlilik ve güvenlik sekmesine giriş yapın,
 • Gizlilik ve güvenlik sekmesinde bulunan aramalar butonuna tıklayın,
 • Bilinmeyen kullanıcılardan gelen çağrıları sessize al seçeneğini aktifleştirin.

Söz konusu seçenek ile birlikte artık rehberinizde kayıtlı olmayan numaralar tarafından arama alma özelliğiniz kapatılmış olacak. WhatsApp uygulamasında henüz bilinmeyen mesajları engelleme özelliği bulunmuyor.

Ancak, gelen mesajları engelle ve spam bildir seçenekleri ile engelleyebilir, numaranın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.