Apple & İosMobil Alemi

Apple’ın yeni gizlilik özelliklerinden bazıları

Apple dün geliştirici konferansında bir sürü harika şey duyurdu: yeni bir Mac pro, karanlık modlu iOS 13, yeni bir fotoğraf uygulaması ve USB bellek destekli iPadOS. Ancak, Apple hepimize başka bir özellik satıyordu – gizlilik.

Hayır, sadece “oh verilerinizi güvende ve güvende tutuyoruz” türünde bir cephe değildi. Bunlar bahsettiğimiz gerçek özellikler. Apple, Google’da ve Facebook’ta heyecanlandı ve çocukların nasıl izlenmemesi gerektiğine inandığına değindi. İşte en havalı gizlilik özelliklerinden bazıları:

Apple ile giriş yapın

Apple Apple ile oturum açın, iOS, MacOS ve web sitelerinde çalışır. Kimlik doğrulaması için FaceID veya TouchID kullanarak bir uygulamada oturum açabilirsiniz. Apple, e-posta kimliğinizi gizlemeyi bile seçebileceğinizi ve her uygulama için sizin için rastgele bir e-posta oluşturacağını söylüyor. Şirket, ek güvenlik önlemi olarak yerleşik iki faktörlü kimlik doğrulama kullandığını iddia ediyor.

Apple’ın buradaki bahis özelliği, Facebook ve Google’daki oturum açma yöntemlerinden farklı olarak, sizi izlemekten ve verilerinizi reklamverenlere satmaktan hoşlanmadığıdır. Ayrıca, zaten yeni düğmeyi eklemek için üçüncü taraf bir oturum açma seçeneği olan uygulamalar için zorunlu hale getiriyor.

Ayrıca, Apple dışı ürünlerde de çalışır. Şirket, geliştirici blogunda “herhangi bir tarayıcıda çalıştığını, yani web sitenize ve diğer platformlarda çalışan uygulamalarınızın sürümlerini kullanabileceğinizi gösterir” diyor. Bu, bir tüketicinin Apple’ın ekosistemine bağlanması için çok büyük bir teşvik.

Konum verilerini sınırlama

WWDC’den hemen önce, bir rapor bir grup izleyicinin iPhone’lardan konum verilerini sızdırdığını söyledi. Buna karşılık olarak, Apple’ın belirli bir uygulamanın konum izlemesini yalnızca bir kez sınırlamanıza izin veren uygulamalar için izin vermesi Dolayısıyla, uygulamanın bir sonraki konumunuzu izlemesi gerektiğinde, tekrar izin alması gerekir. Bu, konumunuzu takip etmesini önler.

Ev güvenliği

Cupertino şirketi dün HomeKit için, bağlı güvenlik kameralarını Home uygulaması aracılığıyla kurmanıza ve kontrol etmenize olanak tanıyan yeni bir özellik sundu. Görüntüler, iCloud depolama alanınıza yüklenmeden önce yerel olarak analiz edilir. Şirket, ücretsiz olarak şifrelemenin ardından 10 günlük görüntüleri saklayacaktır. Desteklenen kameraları yakında başlatmak için bu yeni platformda zaten Logitech ve Arlo’ya kaydoldu.

Çocuklar için

Çevrimiçi çocukların güvenliğine yönelik son derece önemli bir adımda, Apple, geliştiricilerin çocukları hedef alan uygulamalara üçüncü taraf reklamları veya izci eklemelerini engelleyen yeni kurallar yayınladı. Apple ayrıca geliştiricilerden çevrimiçi olarak çocuklardan veri toplamaya ilişkin dünya genelinde gizlilik yasalarını takip etmelerini istedi. Geçtiğimiz ay, Google’ın CEO’su Sundar Pichai, “gizlilik lüks bir mal değil” diyerek New York Times’taki bir üyeyle Apple’a geçti. Apple buna bağlı görünmüyor ve özünde mahremiyeti de içeren geniş bir premium ürün ve hizmet ekosistemi oluşturma yolunda ilerliyor. Bu duyurularla, gizlilik vaadiyle müşterilere satış yapmak çok daha iyi bir iş yapıyor.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.