Gündem Haberleri

Barış Pınarı Harekatı ve Türkiyenin Sınır Güvenliği

Türkiye'ni Sınır Güvenliği


Türkiye, en önemli sorunlarından biri olan Terör sorunu karşısında dik duruşunu sergilemeye devam etmektedir. Özellikle 2014 yılından itibaren yurtiçinde ki terör sorununa karşı operasyonlar düzenlemiş olup binlerce teröristi etkisiz hale getirmiştir. 2018 Yılından itibaren sınırda bulunan terör güçlerine karşı operasyonlar başlatan Türkiye günümüz itibariyle Suriye sınırının 0’unu temizlemiştir. 2019 Ekim ayı içerisinde ki Barış Pınarı Harekatı ile sadece günde 800 civarı teröristi etkisiz hale getirmiştir. Bunun sonucunda Türkiye’nin hızlıca operasyonunu durdurması adına devreye ABD girmiştir. Türkiye’den beklediği sonucu alamayan ABD iki tarafın da saldırılarına son vermek adına ateşkes teklif etmiştir. Türk yetkililer ateşkes yapabilmek için karşımız da meşru bir gücün olması şeklinde açıklamalar da bulunurken operasyona ara verme kararı aldı. ABD ile yapılan anlaşma sonucunda 120 saat yani 5 gün boyunca YPG güçleri bölgeden çekilecekti. Suriye kuzeyinde 30 KM derinliğe güvenli bölge oluşturmak isteyen Türkiye adına beklenen süre 22 Ekim’de dolmakta. Her koşulda Türkiye hedeflediği bölgeleri kontrol altına almak adına operasyonlara devam edecektir.

Türkiye’nin Sınır Güvenliği

Türkiye konumu itibariyle Suriye üzerinden ciddi terör uyarıları almaktadır. Irak, Suriye’ye göre daha pasif konumdadır. Fakat Türkiye sınırı yaklaşık 900 KM 2’lık alanda güvenli koridor oluşturulması amaçlanmıştır. Türkiye aktif olarak Suriye başta olmak üzere Kuzey Irak üzerinde de operasyonlarına devam etmektedir. Sınır güvenliği açısından kritik bir ülkedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. S400 yok mu elimizde açın s400leri bakalim kuş ucacak mi? Kendi üretimimiz olan hava sistemi olana kadar elimizdeki en iyi silahi kullanmamiz ve sert tavrımız koymamiz lazim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.