Diğer Yazılarımız

Barkodlar ve QR Kodları Nasıl Oluşturulur ve Kullanılır?

Barkodların Birçok Faydası ve Kullanımı

Barkodlar her yerde bulunur. Bir marketten veya eczaneden satın aldığınız her üründe bulunurlar. Barkod teknolojisi, onu farklı endüstrilerin ve operasyonların ayrılmaz bir parçası yapan birçok avantaj sunar. Barkodlar farklı türlerde olmakla birlikte, çeşitli uygulamalarda kullanılan en popüler olanlardan biri QR kodlardır. Bu blogda, barkodların ve QR kodlarının birçok kullanımını ve bunları nasıl oluşturabileceğinizi tartışacağız.

 

Barkodların Birçok Faydası ve Kullanımı

Barkodlar, üzerine yerleştirildikleri ürün ve eşyaların tanımlanması ve doğrulanması için kullanılmaktadır. Perakendede ödemeler, envanter takibi, ürünlerin orijinalliğini kontrol etme ve daha fazlası sırasında kullanılırlar! Tek gereken bir barkod okuyucu ve bir otele giriş yapabilirsiniz. Benzer şekilde, barkodların farklı endüstrilerde kullanılmasının birçok yolu vardır. Aşağıda, barkodların en heyecan verici faydalarından ve kullanımlarından bazıları verilmiştir.

●  Perakende: Günümüzde perakendeyi barkodsuz düşünmek imkansız. Bir bakkalda el tipi barkod tarayıcı ile ayakta duran perakende çalışanlarını görmüş olmalısınız . Barkodlar, kalemlerin hızlı bir şekilde tanımlanmasını sağlar, fiyatlandırma etiketleri olarak kullanılır ve envanterin takibini sağlar. Çevrimdışı, çevrimiçi veya çok kanallı perakende olsun, barkodlar perakendenin işleyişi için kritik öneme sahiptir.

●  Lojistik ve Taşıma: Üreticiler, perakendeciler ve lojistik çalışanlarının gönderi bilgilerini izlemesi ve kaydetmesi çok önemlidir. Ne zaman gelecek? Nereden geliyor? Alımı için hangi konteyner ideal olmalıdır? Barkod teknolojisi bu soruların cevaplarını bulmanıza yardımcı olur.

●  Sağlık Hizmetleri: Sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda, barkodlar hasta güvenliğini sağlamaya ve tedarik zinciri verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca ilaçların ve ilaçların orijinalliğini kontrol etmeye ve doğru ürünlerin doğru hastaya ulaşmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Artık çoğu sağlık kuruluşu, mobil cihazlarında barkod okuyucu uygulaması yardımıyla tarama yapmak için barkod teknolojisi ile etkinleştirilen EHR’leri kullanıyor.

●  Gıda Endüstrisi: Barkodlar gıda endüstrisinde gıda maddelerinin tanımlanması için uzun süredir kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gıda güvenliğini sağlamak için barkod teknolojisi de kullanılıyor.

QR Kodu nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

QR Kodları, Hızlı Yanıt Kodları anlamına gelir . QR kodu, kare şeklinde 2 boyutlu bir barkoddur. QR kodları en yaygın kullanılan barkodlardan biridir. Reklam, seyahat, sinema vb. gibi farklı uygulamalarda kullanılırlar. Covid-19 pandemisinin patlak vermesi, restoranlarda temassız hizmet, ofis binalarında ve perakende mağazalarında kendi kendine ödeme için QR kodlarının kullanılmasına neden oldu. Covid-19 testi. Bu kodlar ya bir açılış sayfasına bağlanır ya da ürün veya hizmet hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Akıllı telefonunuzdaki QR kod okuyucu yardımı ile QR kodları hızlıca tarayabilir ve aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu kadar basit!

QR Kodu nasıl oluşturulur?

Artık barkodların ve QR kodlarının faydalarından haberdar olduğunuza göre, nasıl oluşturulacağını öğrenelim. Özelleştirilmiş QR kodunuzu oluşturmak için çevrimiçi bulabileceğiniz birçok site var. Herhangi bir güvenilir siteyi seçebilir ve basit adımları takip edebilirsiniz.

Adım I: İlk adım, seçtiğiniz QR kod oluşturucuyu seçmektir .

Adım II: İkinci adım, kod aracılığıyla vurgulamak veya tanıtmak istediğiniz içeriği seçmeyi içerir.

Adım III: Şimdi, ekranınızda görünen forma verileri girin.

Adım IV: Bir sonraki adım, dinamik bir QR kodu indirmektir.

Adım V: Özelleştirmeleri gerektiği gibi yapın.

Adım VI: Akıllı telefonunuzdaki sağlam bir barkod tarayıcı veya QR kod okuyucu uygulaması yardımıyla QR kodunu taramayı deneyin.

Adım VII: QR kodunu hedef kitlenizle paylaşın.

Adım VIII: QR kodunun performansını izleyin ve analiz edin.

Yani, tüm bunlar barkodların kullanımı ve QR kodları oluşturma süreci ile ilgiliydi. QR kodları oluştururken hızlı tarama yapmak için sağlam bir barkod oluşturucu ve okuyucu seçmeyi unutmayın. QR kodunuzu birçok şekilde kullanabilirsiniz.

Bunun gibi başka faydalı makaleleri mi arıyorsunuz? Eğer öyleyseniz, daha fazlası için bugün sitemizin geri kalanını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız!

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.