AndroidApple & İosMobil AlemiTeknoloji

Batarya Kalibrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Batarya Kalibrasyonu Nedir? Neden Yapılır?

Telefon veya laptop gibi batarya ile çalışan elektronik aletleri kullananlar zaman zaman şarj yüzdesini hatalı olarak görebilmektedirler. Sorunun çözümü ise batarya kalibrasyonu denen işlemdir. Batarya kalibrasyonu herkesin yapması gereken bir işlem midir, zararlı mıdır ve nasıl yapılır sorularının cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Batarya Kalibrasyonu Nedir? Neden Yapılır?

Bataryaya sahip telefonların çıkması ve dizüstü bilgisayarların yaygın hale gelmesiyle birlikte batarya sorunları da baş göstermeye başlamıştır. Elektronik aletlerde en çok sorun yaşanan parçalar nedir diye sorulsa, muhtemelen büyük oranda batarya cevabı alınır.  Bu teknoloji gelişmeye devam etsede ve şuan için iyi bir noktaya gelmiş olsa da, geçmişten günümüze uzun bir süre boyunca insanların sıkıntılı tecrübeler yaşamasına sebep oldu.

Batarya kalibrasyonu ise laptop ve telefonların batarya yüzdelerinin en doğru şekilde gösterilmesini sağlayan bir işlemdir. Aslında anlaşılması  bataryanın tamamen bitirilmesi ve tekrar şarj edilmesi işleminin defalarca tekrarlanmasından ibarettir. Batarya yüzdeleri yanlış gösterildiğinde kullanıcıların cihazları aniden kapanıyor ve bu durum veri kaybı dahil birçok soruna neden olabiliyor. Eski cihazlarda batarya kalibrasyonu kesinlikle işe yaramaktadır. Yeni cihazlarda ise batarya kalibrasyonu denen işlemin pek bir faydası olmadığı ve zaman kaybı olduğu söylenmektedir.

Batarya Kalibrasyonunun Zararları

Batarya kalibrasyonu aşırıya kaçıldığı taktirde tehlikeli bir işlemdir. Talimatların dışına çıkıldığında batarya şişmesi ve yangın gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. Batarya kalibrasyon işlemi özellikle hafifte olsa şişmiş bataryalarda yapılmamalıdır. Bu bataryalar zaten patlamaya meyilli olduğu için kalibrasyon bir yana, kesinlikle kullanılmamalıdır.

Batarya Kalibrasyonuyla Batarya Kapasitesi Artar Mı?

Batarya kalibrasyonu ile batarya kapasitesi artmaz. Kalibrasyon işlemi sadece şarj/pil/batarya yüzdesinin doğru gösterilmesi için yapılır. İnternette bu ve benzeri batarya kapasitesini arttırmaya yönelik yanlış bilgilere inanmayın ve batarya sağlığı için yanlış yöntemleri uygulamaktan uzak durun.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle batarya yüzdesinin hata seviyesinin yüksek olduğundan emin olun. %1-2 gibi düşük oranlardaki hatalar için kalibrasyon yapmayın. Çünkü kalibrasyon işlemi az da olsa bataryayı kimyasal olarak yıpratacak bir işlemdir. Bu nedenle üçüncü parti veya yerleşik olan batarya sağlığı uygulamalarını kullanın. Bu uygulamalar size hemen doğru verileri vermeyecektir. Yaklaşık 15 gün kadar bu uygulamalarla beraber cihazınızı kullanın. Eğer bataryanız bitik durumdaysa gereksiz yere kalibrasyon yapmayın. Şimdi Android batarya kalibrasyonu, ios ve dizüstü batarya kalibrasyonu için aşağıdaki adımları takip edin. İşlemler birbirine benzer olsa da aralarında küçük farklar olabilmektedir. Bu nedenle adımları atlamadan dikkatle uygulayın.

Dizüstü Bilgisayarlar Batarya Kalibrasyonu

 • İlk olarak laptopunuzu %100 seviyeye gelene kadar şarj edin.
 • %100 olduktan sonra 2 saat kadar şarjda bırakın ve bu süre zarfında hiçbir şekilde bilgisayarı kullanmayın.
 • Ardından şarj etmeyi bırakın ve bataryayı son seviyeye kadar tüketebilmek için aşağıdaki adımları takip edin.
 • “Ayarlar > Sistem > Güç ve Uyku > Ek Güç Ayarları > Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” kısmına gidin.
 • Kritik pil eylemi için tüm seçenekleri hazırda beklet olarak ayarlayın.
 • Kritik pil yüzdesini indirebildiğiniz en düşük seviyeye indirin. Genellikle en düşük %5 olmaktadır.
 • Bu aşamadan sonra laptopun şarjda olmadığından emin olduktan sonra şarjı bitene kadar kullanın.
 • Eğer bilgisayarı kullanmadan şarjın bitmesini istiyorsanız, Plan ayarları bölümünden ekran ve bilgisayar uyku modu sürelerini “hiçbir zaman” olarak işaretleyin.
 • Laptop kapandıktan sonra tekrar şarja takın ve yeniden %100 şarj edin. Şarj olurken mümkünse kullanmayın.

Laptopu şarj ederken farklı seviyelerde şarj işlemi gerçekleştirdiğimiz için çip hatalı veri göndermeye başlamaktadır. Batarya kalibrasyonu sonrasında çip daha doğru çalışmaya başlar. Eğer şarj yüzdesi hala hatalı ise bataryanın tükendiğinin veya tükenmeye yakın olduğunun bir göstergesi olabilir.

Android Batarya Kalibrasyonu

Android batarya kalibrasyonu yapmak için önümüzde iki ayrı seçenek bulunuyor. İlk yöntem tamamen yazılımsal olarak bataryayı kalibre etmektedir. Ancak burada bahsedilen 1. yöntem her cihaz için çalışır durumda olmayabilir. Endişelenmeyin çünkü fiziksel olarak gerçekleştirilen asıl batarya kalibrasyonu 2. yöntemdir.

1. Yöntem

Kalibrasyon işlemi için telefon arama kısmını açın, *#0228# tuşlayın ve arayın. Karşınıza çıkan quick start butonuna dokunun. İşlem sonrasında ekran kararır ve kilit ekranına yönlendirilirsiniz. Eğer kilit ekranı gelmediyse güç tuşuna basılı tutarak telefonu uyku/bekleme modundan çıkartın. Pil yüzdesi bu işlem sonrasında değişebilir. Batarya kalibrasyonu işlemini tamamlamak için tekrar *#0228# tuşlayarak aynı işlemleri tekrarlayın.

 

2. Yöntem

İlk yöntem işe yaramadıysa ya da cihazınızda bu özellik yoksa fiziksel olarak kalibre işlemini aşağıdaki adımları takip ederek uygulayabilirsiniz;

 • Batarya hangi seviyede olursa olsun telefonunuzu %0’a seviyesine kadar kullanın.
 • Bataryadaki enerjinin tamamen boşalmamış olma ihtimaline karşı telefonu tekrar açın ve açılış ekranının gelmesini bekleyin.
 • Açılış ekranı gelmeyene dek yani şarjı tamamen bitedene dek telefonu sürekli açmaya devam edin.
 • Telefon hiçbir şekilde açılmıyorsa artık şarja takabilir ve %100 seviyesine gelmesini bekleyebilirsiniz.
 • Telefonu tekrar kapatıp açın ve şarjın %100 olup olmadığına bakın. Eğer %100 değilse, şarj etmeye devam edin. Şarj %100 olana kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Batarya dolduktan sonra telefonu şarjdan çekin ve tekrar kullanarak şarjını tamamen bitirin.
 • Son olarak telefonunuzu yeniden %100’e şarj edin ve kullanmaya başlayın.

iOS Batarya Kalibrasyonu

iOS batarya kalibrasyonu, Android cihazlara oldukça benzer. Hemen uygulamak için aşağıdaki adımları izleyin;

 • Bataryadaki enerjiyi boşaltana kadar telefonu kullanın.
 • Enerjinin tamamen bitmesi için telefonu 12 saat kadar kullanmayın.
 • Ardından iPhone’u şarja takın ve %100’e kadar doldurun.
 • iPhone’u açın ve şarjı kontrol edin. %100 değilse tekrar şarja takın.
 • Telefonu bu işlemden sonra şarj etmeye devam edin.
 • Telefonu açın ve açılış ekranı geldiğinde hemen güç düğmesi ve home butonuna basılı tutun.
 • iPhone ana ekranı geldikten sonra tuşları serbest bırakın ve telefonu şarjdan çıkarın.

Batarya kalibrasyonu yapmak dikkatli olunduğunda son derece basit. Sadece adımları atlamamak ve doğru batarya ve cihaza bu işlemi uygulamak gerekiyor. Eğer 2015 sonrası yeni pil teknolojisine sahip cihazınız varsa bu işlemi uygulamanıza pek gerek yok. Cihazınız yeni pil teknolojisine sahip olmasına rağmen hep hatalı şarj yüzdesi gösteriyorsa çip arızalanmış olabilir. Bu tarz bir durumda tehlikeli yöntemler uygulamadan, işi ehline bırakmalı ve teknik servise gitmelisiniz. Eğer bataryanız kolay bulunabilir bir cinsten ise ve çin malı / yan sanayi diye tabir edilen satın almayacaksanız kesinlikle yeni batarya satın alın. Çünkü teknik servise giden bataryaların kısa bir süre içerisinde gelmesi pek mümkün değildir.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.