Film&Dizi

Bir Başkadır Dizisi

Bir Başkadır Dizisi Neden Bu Kadar Sevildi?

Son zamanların popüler Netflix dizisi olan Bir Başkadır şimdiden milyonlarca kişi tarafından izlendi. Dizinin bu denli geniş kitlelere ulaşmasının ise çok normal olduğu söylenebilir. Özellikle ülkemizin farklı düşünce yapılarına sahip insanlarını bize anlatması ve göstermesi dizinin bu kadar sevilmesinde bir hayli rol oynamıştır. Bunun dışında dizinin bu kadar sevilmesinin başka nedenleri de elbette ki vardır. Karakter analizlerinin ülkemizin toplumsal yapısı göz önünde bulundurarak yapılmıştır. Bu da diziyi izlerken kendimizden bir şeyler bulmamıza vesile olmaktadır. Dizideki karakterlerin birbirleriyle olan konuşmaları ya da birbirleri hakkındaki düşünceleri toplumumuzu deyim yerindeyse bir ayna gibi yansıtmıştır.

Bir Başkadır Dizisi Neden Bu Kadar Sevildi?

Aslında bu soruya cevap verebilmek için dizide yer alan karakterlere bakmak daha doğru olacaktır. Olaylar genel olarak dizinin ana karakteri olan “Meryem” çerçevesinde şekillenmektedir. Özellikle psikolojik sorunlar yaşayan yengesinin ağabeyiyle olan ilişkisinden dolayı ev içi gerginliklere sık şekilde şahit olmaktadır. Bununla birlikte temizlik işlerini gördüğü evin sahibine platonik bir aşk beslemesi de onu derin bir çıkmaza sürüklemektedir. Ayrıca yaşadığı çevrenin ve inandığı değerlerin onu daha kapalı ve muhafazakar bir yaşantıya itmesi de duygularını istediği gibi yaşayamamasına vesile olmaktadır. Tüm bu sorunlar ise onun yolunu psikiyatrist Peri ile kesiştirmektedir.

Dizide “Meryem” karakteriyle hasta-doktor ilişkisini aşacak şekilde bir iletişim içerisine giren ancak bundan memnun olmayan Peri için işler bir hayli zordur. Çünkü ailesinin ve çevresinin muhafazakar kesime hatalı bakış açısını benimsemiş ve Meryem ile olan ilişkisine bunu ister istemez yansıtmaktadır. Buradan dizinin bir sorunu ele aldığı da gözlemlenmektedir. Toplumsal kesimler arasındaki farklılıklar göz önüne serilmektedir. Ayrıca çeşitli kesimlerin mensuplarının birbirleriyle gündelik hayatın çeşitli alanlarında karşılaştıklarında yaşadıkları problemler ele alınmaktadır. Ancak dizi bu karşılaştırmalar esnasında herhangi bir taraf tutmamaktadır. Burada amaçlanan seyircinin takdiridir. Yine de insanların kıyafetlerine, ırklarına ve inançlarına göre yargılanmaması gerektiği de bir alt mesaj olarak izleyiciye hissettirilmektedir. Bunun haricindeki de durumlara ise izleyicinin gözlemci sıfatıyla bakması istenmektedir.

Meryem’in Zorlu Yaşantısı

Dizide Meryem’in ağabeyi olarak Yasin karakterini görmekteyiz. Kendisi eşi Ruhiye’nin ergenlik dönemlerinde yaşadığı tecavüz olayına rağmen kendisiyle evlenmekten çekinmemiş ve çevresinin bakirelik hususundaki dar görüşlerine karşı çıkabilmiştir. Ancak yine de hayatını idame ettirme hususunda “hoca”sından yardım almadan hareket edememektedir. Bu durum kız kardeşi ve karısıyla olan ilişkisini de etkilemektedir. Dizi içerisinde bu ailenin yaşanılan olaylarla birlikte değişim gösterdiğine ve düşünce anlamında daha iyimser bir hale kavuştuklarına şahit olmaktayız. Yine de bu konuda seyircilerin yorumuna açık kısımların olduğunu da eklemek gerekir.

Dizide yukarıda bahsedilen şekilde farklı düşünce ve kişilik yapılarına sahip karakterler bulunmaktadır. Tüm bu karakterler dizide derinlikli bir şekilde ele alınmaktadır. Bu sayede izleyicinin dizide yer alan karakterler ile bütünleşmesi arzulanmaktadır. Zaten dizinin sevilmesinde en büyük etkenin sanki günlük hayatımızın bir bölümünü izliyormuşuz hissi yaratmasıdır. Bu durum dizinin diğer sezonlar da büyük bir ilgiyle izleneceğini göstermektedir.

Türk toplumunu başarılı bir şekilde yansıtması ve bizi bize anlatması gibi nedenlerle dizinin ciddi bir hayran kitlesi oluşmuştur. Üstelik dizide yer alan oyuncuların üst düzey oyunculuk performansları da dizinin izlenme oranını artırmıştır.

Bir Başkadır Nasıl İzlenebilir?

Dizi şu an için Netflix üzerinden sevenleriyle buluşmaktadır. İlk sezonu ise 12 Kasım 2020 tarihinde yayınlanmıştır. İlk sezonunda ise dizi 8 bölüm şeklinde izlenebilmektedir. Dizi olan Bir Başkadır 2.sezonunun Netflix üzerinden ne zaman yayınlanacağıyla ilgili olarak henüz bir açıklama yapılmamıştır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. bir baskadır dizisini izledim açıkçası ben pek beğenmedim neden bu kadar gündem oldu onuda anlayamaıdm.

  2. bir başkadır dizisi izle için illa netflix üyeliğimizin mi olması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.