HaberlerTeknolojiTeknoloji Haberleri

BM raporuna göre AI asistanları için kadın seslerinin kullanılması kadınlara zarar veriyor

Rapora göre, varsayılan sesler kadınların klişelerini “zorunluluk, doyurucu ve lütfen istekli yardımcı olmak” şeklinde destekliyor.

Siri, Alexa ve Google Assistant gibi dijital ses yardımcılarının varsayılan olarak kadın sesi vardır. Birleşmiş Milletler’den yeni bir rapor bunun bir sorun olduğunu söylüyor.

Bu varsayılan sesler, kadınların bir düğmeye dokunarak veya “hey” veya “Tamam” gibi künt bir sesli komut ile “zorlayıcı, uysal ve lütfen istekli yardımcı” olmaları önyargılarını güçlendirir. UNESCO raporu, Cuma günü yayınlandı.

Genellikle “o” ya da “onun” olarak adlandırılan akıllı ev araçlarının yanıt vermekten başka seçeneği yoktur. BM raporunda, dijital asistanların aynı zamanda kadınların “yetersiz muamele görmezden ve hoşgörülü olmaları” fikrini pekiştiren suistimallere karşı savunamadıkları da belirtildi.

Apple’ın Siri’si ve Microsoft’un Cortana’sı erkek sesleri sunarken, dijital yardımcıların varsayılanları kadın sesleridir. Amazon’un Alexa birkaç aksan sunar, ancak tüm sesleri kadın. Google, ABD’de 10 farklı ses teklifi geliştirdiğini ve müşterilerin bir Google Ana Sayfa cihazı kurduğunda, geleneksel olarak kadın sesini ya da geleneksel olarak erkek sesini duyurabilecekleri 50-50 şansı olduğunu söylüyor.

“Siri’nin“ dişi ”gizliliği – ve genç kadınlar olarak öngörülen birçok dijital asistan tarafından ifade edilen hizmet – teknoloji sektöründe yaygın olan ve dijital beceri eğitiminde belirgin olan teknoloji ürünlerine kodlanmış toplumsal cinsiyet önyargılarının güçlü bir örneğini sunuyor” diyor. rapor. Siri’nin kaltak denmesine verdiği yanıt olarak, “Yapabilseydim utanırdım”. Rapora göre, Nisan ayında Apple, Siri’nin “Buna nasıl cevap vereceğimi bilmiyorum” yanıtını güncelledi.

BM raporuna göre sorun, kadınların çoğu zaman teknoloji alanından çıkması. Her ne kadar kızlar teknoloji ile ilgilenen hayatlarına başlasa da, sayılar liseye geldiğinde önemli ölçüde düşüyor. Odada, dijital ses asistanları gibi ürünler geliştirmeye ve cinsiyetçi kararları önleme konusunda daha az kadın var. Bu da, dijital becerilerde cinsiyet ayrımını kapatmanın yollarını tartışan rapora göre, teknolojideki cinsiyet farkının artmasına neden olabilir.

 

Amazon ve Apple yorum isteklerine cevap vermedi. Microsoft’un bir yorumu yoktu.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.