Diğer Yazılarımız

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir? Borsada Boğa Piyasası? Borsada Ayı Piyasası Nedir?


Boğa ve ayı piyasası nedir? Özellikle son zamanlardaki ekonomik buhranlar nedeni ile yatırımcılık konusu ülkemizde de hat safhaya ulaşmış durumda. Hâl böyle olunca bilinmeyen terimler karşısında tepkisiz kalabiliyoruz.

Özellikle yeni yatırımcıların bilmesi ve para kaybetmemek için öğrenmesi gerektiği pek çok terim bulunuyor. Söz konusu terimlerden birisi de kesinlikle Boğa ve ayı piyasasıdır. Boğa ve Ayı piyasası, genel anlamı ile içinde bulunduğunuz dönem veya önünüzdeki dönemler ile ilgili iniş/çıkış bilgilerini sağlar.

Boğa piyasası, Ayı piyasası olarak bilinen yükselme ve alçalma trendleri, kimi zaman yüksek getiriler sağlıyor olsa da düşüş trendlerinde elinizdekileri de kaybetmenize neden olabiliyor. Peki, Boğa ve Ayı piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa ve Ayı piyasası nedir? Konusunu daha iyi anlayabilmek için iki parçaya bölmekte fayda vardır. Peki, Boğa piyasası ne demek? Boğa piyasası olduğunda ne yaşanır?

Boğa piyasası olarak da bilinen ani yükselişlerin yaşandığı, kısa sürede yüksek değerlere ulaşabilme durumu coin yatırımlarında ve borsa yatırımlarında karşımıza çıkmakta. Teknik olarak, yatırım araçlarının tamamında boğa durumunu görebilmek mümkün durumdadır.

Kısa sürede, ani yükselişlerin oluşumuna Boğa piyasası denilebilir. Söz konusu piyasa içerisinde market değerleri yükselmeye ve ekonomik değerlerde artış gözlemlenebilmekte. Hisselerin değerleri ani bir çıkış göstererek bir dönem boyunca yukarı doğru ilerleyebilir.

Söz konusu durumun Boğa Piyasası veya Bull Market olarak adlandırılmasındaki en büyük etki, Boğa ‘nın boynuzlarından gelmektedir. Boğa boynuzlarının yukarı doğru olan kıvrımlarından yola çıkılarak yükselişi temsilen “Boğa Piyasası” veya “Bull Market” benzetmesi uygun görülmüştür.

Boğa Sezonu Nedenleri Nelerdir? Boğa Sezonu Neden Olur?

Boğa ve ayı piyasası nedir? Konusunda ilerlerken. Boğa piyasası nedir? Konusuna da değindik. Ancak, Boğa sezonu nedenleri nelerdir? Boğa sezonu neden olur? Konularında da bilgilenerek yatırım araçlarının terimleri ile ilgili en doğru bilgiyi edinmek oldukça önemli.

Boğa sezonu olarak da bilinen Bull Market, talep edilen miktarın arz miktarından fazla olması ile birlikte baş göstermeye başlar. Yatırım araçlarında “20%” değerinde bir artış gözlemlendiğinde yatırımcılar arasında “boğa sezonuna giriş” terimleri uygun görülebilir.

Söz konusu 20%’lik artış sonrasında boğa sezonuna ilk adım atılır. Yükseliş trendi de tam olarak burada kopuş gösterir. Yatırımcılara güven veren piyasa, güven sonrasındaki arz/talep oranları nedeni ile yukarı doğru ilerleme kaydeder.

Boğa Sezonu Ne Kadar Sürer?

Boğa sezonu ne kadar sürer? Boğa ve Ayı piyasası nedir? Sorusu için verilebilecek net bir cevap yoktur. Ancak, geçmişte yaşanan sezonlardan yola çıkarak bir yorumda bulunmak mümkündür.

Boğa sezonu neden olur? Alanında da belirttiğimiz gibi etkilerin olması durumunda Boğa sezonu devamlılık gösterecektir. Genel anlamda yükseliş trendini yakalamış, güven sağlamış ve döngü içerisine girmeyi başarmış olan yatırım araçları; 9 Ay’a kadar sürebilecek bir sezon içerisine girebilirler.

Ancak, söz konusu durum o dönemin içinde bulunduğu ekonomik durum ile bağlantılı olup, ani bir Ayı piyasasına girişe de neden olabilir.

Peki, Ayı piyasası nedir?

Ayı Piyasası Nedir?

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir? Soruları, özellikle yatırım yapmak isteyen yeni yatırımcılar tarafından sıkça sorulmakta. Boğa piyasasının ne olduğundan ve ne derece önemli olduğundan bahsettik. Peki, Ayı piyasası nedir?

Ayı piyasası veya Ayı sezonu olarak da bilinen dönem; Boğa piyasasının tam tersi olarak karşımıza çıkmakta. Piyasadaki yatırım araçlarına olan güvenin düşmesi ile birlikte oluşan bu durum. Talebin karşılanamaması, Arz oranının talep oranından fazla olması ile gerçekleşmektedir.

Ayı piyasası olarak da bilinen dönemin gelmesi ile birlikte özellikle yeni yatırımcılarda “Panik dönemleri” gözlemlenebilmekte. Söz konusu dönem, piyasadaki neredeyse bütün yatırımcıları zincirleme bir şekilde etkileyebilmekte.

Söz konusu durum, Boğa piyasası olarak bilinen dönemde yükseliş trendinin yakalanması için güven döngüsü yaratmaktaydı. Ancak, Ayı piyasası olarak bilinen bu dönemde düşüş trendine neden olacak şekilde bir döngü sağlamakta.

Neden Ayı sezonu? Boğa sezonunda yukarı doğru yükseliş trendi gösteren durumun Boğa’nın boynuzlarından geldiğini söylemiştik. Ayı sezonu yani Bear Market olarak bilinen trendin adlandırılma biçimi de pençelerinin aşağı yönlü oluşu ile alakalıdır.

Ayı Sezonu Nedenleri Nelerdir? Ayı Sezonu Neden Olur?

Boğa ve ayı piyasası nedir? Ayı sezonu nedenleri nelerdir? Ayı sezonunun ne olduğundan bahsettik. Peki, Ayı sezonu neden olur?

Ayı sezonu, piyasa içindeki güvensizlik ile doğru orantılıdır. Yani, piyasa içerisinde yaşanacak olan güvensizlik döngüsünün getirisi ile birlikte bir süre boyunca devam edecek düşüş trendi yakalanabilir.

Arz edilen oranın talep oranından fazla olması ile birlikte Ayı sezonu yaşanabilir. Boğa sezonunda 20%’lik bir değer artışının “boğa sezonunda olduğunu anlama yöntemi” olarak karşımıza çıktığını hatırlayacak olursak;

20%’lik değerdeki düşüş de Ayı sezonu içerisinde olunduğunun habercisi olabilir.

Ayı Sezonu Ne Kadar Sürer?

Ayı sezonu ne kadar sürer? Süre olarak Boğa sezonu gibi bir süreçte bulunabileceği gibi dönemin getirdiği Ekonomik buhranlara göre uzun veya kısa sürebilir.

Ayı sezonu, genel anlamı ile bakıldığında 1 ila 1,5 Yıl kadar sürebilir olarak karşımıza çıkmakta. Söz konusu düşüş trendi, sert ve kısa süreli de olabilir. Yazımızda dediğimiz gibi, yükseliş ve düşüş trendleri tamamen o dönemki ekonomik güven, şirket yatırımları ve panik alış, satış durumlarına bağlı olarak hareket etmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.