Bilgisayar GenelTeknoloji

Bulut Depolama Nedir, Popüler Bulut Depolama Servisleri Hangileridir?

Bulut Depolama Nedir?

Bilgisayar kullanıcıları, son dönemlerde bulut depolama nedir sorusunun yanıtını araştırmaktadır. Bilindiği üzere bulut depolama servisleri, teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiştir. Dünya genelinde oldukça popüler olan bu servisler, başta bilgisayar kullanıcıları olmak üzere birçok kişinin yaşantısını da kolaylaştırmıştır.

Tüm bunların yanı sıra, bulut depolama servisleri ücretli veya ücretsiz bir şekilde de kullanılabilmektedir. Bazı servisler, kullanıcılarına 5 GB ile 15 GB arasında ücretsiz depolama alanı hediye etmektedir. Peki, bulut depolama nedir, popüler bulut depolama servisleri hangileridir? Dilerseniz, bilgisayar kullanıcıları tarafından merak edilen bu soruların yanıtlarını gelin birlikte inceleyelim.

Bulut Depolama Nedir?

Bulut depolama nedir sorusunun yanıtını hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evet ise, bu kapsamlı ve ayrıntılı yazımız tam size göre. Sunucular üzerinden sanal ağları kullanarak veri depolama işlemine bulut depolama ismi verilmektedir.

Dünya genelinde onlarca farklı bulut depolama servisi de bulunmaktadır. En çok tercih edilen bulut depolama servisleri ise hiç kuşkusuz Google Drive, OneDrive ve Dropbox’ tır.

Ayrıca, bazı bilgisayar kullanıcıları da bulut hesabı nedir sorusunu da sormaktadır. Bulut hesabı, bulut depolama hizmetlerini kullanabilmek için oluşturulan özel bir hesap türüdür. Ücretsiz olarak oluşturulan bu hesap türü sayesinde bulut depolama servislerini kullanmak mümkündür.

Bulut Depolama Servislerinin En Önemli Avantajları Nelerdir?

Bulut depolama servisleri, avantajları ile oldukça dikkat çekmektedir. İşte, dünya çapında popüler olan bu servislerin en önemli avantajları…

 • Bulut depolama servislerine her yerden erişmek mümkündür.
 • Başta Google Drive, OneDrive ve Dropbox olmak üzere tüm bulu depolama servislerinde ek güvenlik önlemleri bulunmaktadır.
 • Bulut depolama servislerinde herhangi bir nedenden ötürü veri kaybı yaşanmamaktadır.
 • Söz konusu bu servislerin büyük bir çoğunluğu oldukça ekonomiktir.
 • Bulut depolama servislerine hem bilgisayarlarınızdan hem telefonlarınızdan hem de tabletlerinizden erişebilirsiniz.
 • Bu servisleri kullanarak tüm dosyalarınızı ve programlarınızı güvenle yedekleyebilirsiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra, depolama alanınızı da paket satın alarak genişletebilirsiniz.

Bulut Depolama Servisleri Ne İşe Yarar?

Kullanıcılar bulut depolama servislerine PDF, müzik, video, fotoğraf ve program olmak üzere birçok farklı dosyayı yükleyebilmekte ve saklayabilmektedir. Üstelik ücretli ve ücretsiz kullanılabilen bu servislere tüm cihazlardan kolaylıkla ve pratik bir şekilde erişilebilmektedir.

En Popüler Bulut Depolama Servisleri Hangileridir?

Dünya genelinde onlarca farklı bulut depolama servisi bulunmaktadır. Bu servislerin bazıları ise oldukça popülerdir. Popüler olan bulut depolama servisleri ise şu şekildedir;

 • Google Drive,
 • OneDrive,
 • Amazon Drive,
 • Dropbox,
 • iCloud,
 • MediaFile ve
 • Yandex Disk popüler servislerin bazılarıdır.

Yukarıda bulunan bulut depolama servisleri sınırlı alan depolama seçeneğiyle ücretsiz olarak da kullanılabilmektedir. Ücretsiz depolama seçeneğini kullanan kullanıcılar ise, ek paket satın alarak depolama alanlarını genişletebilmektedir.

Bulut Depolama Servisleri Güvenli Mi?

Bulut depolama servisleri, geçtiğimiz yıllarda güvenlik ihlalleri nedeniyle gündeme gelmişti. Fakat, teknolojinin gelişmesi ve yeni güvenlik uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte artık söz konusu servisler, güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Bulut depolama nedir sorusunu siz değerli okuyucularımız için özel olarak yanıtladık. Sizlerde, hazırladığımız bu içeriği okuyabilir ve bulut depolama konusunda ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.