Diğer Yazılarımız

Buybox Nedir? Trendyol Buybox Nasıl Kazanılır?

Buybox Ne İşe Yarıyor?


Buybox, pazaryeri platformlarda ürün satışı gerçekleştiren markaların, müşterilerine iyi bir alışveriş deneyimi yaşattıkları dönemlerde ürün ve hizmetlerinin daha fazla ön plana çıkmasını sağlayan sistemdir. Satıcı şirketler bu sistemden faydalanabilmek adına pek çok detaya önem verirler. Özellikle uygun ürün fiyatı, müşteri yorumları açısından yüksek puanlamaya, beğeniye sahip satıcılar pazaryeri platformlarında Buybox kazanırlar. Bu içeriğimizde buybox ne işe yarar, nasıl kazanılır, kazanım kriterleri neler, neden önemli? şeklinde sıralanabilecek sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Buybox Ne İşe Yarıyor?

E-ticaret platformları üzerinden satış gerçekleştiren işletmeler Buybox ifadesini sıklıkla duymuştur. E-ticaret sitelerinin yoğun olduğu ve müşterilerin sıklıkla ürün araması yaptıkları dönemlerde, ilgili ürün kategorisi altında E-ticaret sitesince satıcı işletmelerin listelenmesini sağlayan sistem Buybox olarak adlandırılır. Bu sistemin işlevi aslında satıcılara puanlarına göre satış avantajı sunmaktır.

Örneğin E-ticaret pazar yerinde ayakkabı ürününü aratan bir müşteri için birden fazla satıcı seçeneği listelenir. Ancak listeme alanında yer alan “satın al” butonuna tıklanması halinde müşteri ilk olarak Buybox puanı en yüksek olan satıcı işletmenin sipariş sayfasına yönlendirilir. Kısacası Buybox kazanmak satış adedini yükseltmek için avantajlı koşullar kazandırır. Bir satıcının buybox sistemine dahil olabilmesi için ise bazı kriterleri karşılaması gerekir.

BuyBox Neden Önemli?

Buybox, hem satın alımı yapan hem de ürünü satan taraf için avantaj sunar. E-ticarette buybox sayesinde bir müşteri en avantajlı fiyata ve en iyi kaliteye sahip ürünü kısa sürede bulurken, satıcı taraf ise kaliteli hizmet sunmanın mükafatını alır. Aslında buybox, online pazar yerlerinde yer alan markaların görünürlüklerini artırmalarını, satış adetlerini yükseltmelerini, yeni müşteriler edinmelerini, satıcı listesinde öne çıkmalarını sağladığı için önemlidir.

BuyBox Kazanma Kriterleri Neler?

Buybox kazanmak için uyulması gereken kriterler aşağıda sıralanmıştır.

 • İdeal ürün fiyatı,
 • Ürün stok durumunun müsaitliği,
 • Kargo sürecine ilişkin sorunlardan uzak durma,
 • Olumlu müşteri yorumu alma,
 • Mağaza puanının yüksek olması,

Bu şartları sağlayan satıcı işletmeler Trendyol, Hepsiburada gibi E-ticaret sitelerinde buybox kazanabilmektedir. Buybox kazanmak için sağlanması gereken bu şartlar hakkında geniş bilgiyi alt başlıklarda ele alıyoruz.

Ürün Fiyatı

Özellikle Trendyol ve Hepsiburada boybox sıralamasına dahil olmak için kullanıcılara bir ürün için avantajlı, uygun fiyat sunmak gerekir. Aksi takdirde yüksek satış fiyatıyla buybox kazanılması pek mümkün olmaz. Örneğin, bir kazağı 3 farklı satıcı satıyor ancak aralarından biri en uygun fiyatı sağlıyorsa buybox sıralamasında uygun fiyatlı işletme ilk sırada yer alır.

Ürün Stok Bilgisi

Trendyol veya Hepsiburada ile buybox kazanmak için ürün stok durumunun müsait olması gerekir. Aynı zamanda N11 ve Amazon platformları da ürünleri stokta bulunan satıcıları buybox listelerine eklemeyi tercih eder. Ürünlerin stoklarda yüksek adette olması ve sürekli olarak güncellenme sağlanması buybox kazanmak için bir kriterdir.

Kargo Durumu

Ürünlerin kargolanma süreci kısa olan ve kargo teslimde olumsuz yorum almayan satıcılar, N11, Trendyol, Hepsiburada, Amazon üzerinde buybox kazanma şanslarını yükseltirler. Buybox kazanmak için özellikle teslimat sürecinin kısa tutulmasına önem verilmesi gerekir. Kargo teslim süreci sorunlu ise mağaza puanı düşecek ve buybox ile listelenme şansı azalacaktır.

Yüksek Mağaza Puanı

Satıcı mağaza puanının yüksek tutulması E-ticaret sitelerinden buybox kazanma kriterlerinin başında geliyor. Peki mağaza puanı nasıl yüksek tutulabilir? Bunun için mağazanın olumlu müşteri yorumlarına, kısa kargo teslimat süresine, ideal iade dönüş süresine, düşük iade oranına, düşük şikayet oranına, soru yanıtlama süresinde başarıya, ideal fiyatta- kalitede ürün satış faaliyetine, ilgi gören kampanyalar sahip olması gerekir.

Trendyol Buybox Nasıl Kazanırım?

Trendyol buybox nasıl kazanırım? sorusu Trendyol satıcıları tarafından sıklıkla soruluyor. Trendyol Buybox kazanmak isteyen satıcılar ve işletmeler;

 • Uygun ürün fiyatından satış yapma,
 • Yüksek mağaza puanına sahip olma,
 • Belirli dönemler bedava kargo kampanyası uygulama,
 • Operasyonel statülerinde başarılı olma,
 • Kampanya süreçleri ile öne çıkma,
 • Süreklilik arz eden şikayete konu olmama,
 • Çok tercih edilen ürün tiplerinin satışını yapma şeklinde sıralanan kriterlere uyarak buybox’ta yer alabilirler.

Trendyol buybox sisteminde aslında bu kriterlere uymanın yanında internet kullanıcı kitlesinin daha fazla tercih edeceği ürünlerle öne çıkarsınız. Örneğin buybox’a dahil edilen bir satıcı bir pantolonun hem 34 hem de 38 bedenini satıyorsa, buybox listesinde 38 beden ürünüyle yer alır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.