Diğer Yazılarımız

Çavreşamın Ne Demek?

Çavreşamın kelimesinin ne anlama geldiği sıkça sorulan bir sorudur. Çavreşamın ne demek merak uyandırıcıdır. Türkçede çavreşamın diye bir kelime bulunmamaktadır.  Çavreşamın kelime gündeme kürkçe şarkı ile birlikte gelmektedir. Çavreşamın kelimelerin birleşimi ile yepyeni bir kelime oluşturmaktadır. Çav kelimesi göz anlamına gelmektedir. Raş ise kara, siyah anlamı taşımaktadır. İki kelimenin birleşimi kara gözlü, siyah gözlü anlamına gelir.

Çavreşamın ne demek merak edilmektedir. Çavre Türkçeye çevrildiğinde karagöz manası taşır. Genellikle şarkılarda sıklıkla geçen kelimeler arasındadır. Şahe Bedo adlı sanatçı çavreşamın adlı şarkısı ile Kürkçe bilmeyenleri meraklandırmaktadır. Şarkı Türkçeye tercüme edildiğinde çavreşamın kelimesinin karagözlüm anlamı içerdiği görülmektedir. Kürtçe kelimelerde mın eki aitlik taşımaktadır. Dolayısı ile şarkı karagözlüm olarak bilinir.

Çavreşamin min-mın ekleri taşımaktadır. Kürkçe de min veya mın eki benim anlamına gelir. Bu açıdan bakıldığında benim karagözlüm olarak çevrilebilir. Şarkı sözü olarak dikkat çeken çavreşamın aslında günlük hayatta da kullanılmaktadır. Bir anne çocuğunu severken çavreşamın diyebileceği gibi, yine eşler ve sevgililer birbirlerini çavreşamın diyerek sevebilir.  Karagözün ifadesinde çavreşamın kelimesi kullanılır.

Kürtçe Çavreşe Ne Demek

Cavresamin ne demek Türkçe anlamı merak edilmektedir. Kürkçe cavresamin Türkçe karagözlüm anlamına gelir. Kürkçe bilmeyen kişilerin daha önce duymadıkları bir sözcük olduğu için anlamını araştırmak isterler. Özellikle Şahe Bedo şarkısında cavresamin sıklıkla geçmektedir. Bu sebeple Kürkçe şarkı dinleyen ama Kürkçe bilmeyenler için anlamlar önemli olacaktır.  Kürkçe Türkçeye çevrildiğinde kara gözlü ifade edilebilir.

Kürkçe sözcükler aynı kelime olma bile bir iki harf farklılığı ile anlam değiştirebilir. Özellikle kadın ve erkeği işaret etmek için harf değişiklikleri önem taşır. Cavresamin ne demek Türkçe anlamına daha kapsamlı bakalım. Kürkçe de kullanılan Cavreş sözcüğü gerek kadınlarda gerekse erkeklerde harf değişikliği ile anlam değiştirir. Bu yüzden cinsiyet ayrımlarına dikkat etmek gerekir.

Erkeklerde çevreş çok yakışıklı ve aynı zamanda gözü karalık ifade eder. Burada gözün karalığı cesaretten de ileri gelir. Cavresamin ne demek Türkçe karagözlü olarak ifade edilir. Ancak kadında kullanıldığında Çavreş olarak kullanır. Burada ifade edilmek istenen güzel siyah gözdür. Gözleri güzel bakan kadın anlamına da gelebilmektedir. Kürkçe de e ve a farkları cinsiyetin ayrılmasında etkilidir. Bu yüzden kadın ve erkeğe karagözlüm derken harf ayrımına dikkat edilmesi gerekir.

Kürtçe Çavreşe Ne Demek

Cavresamin çavre kelimesinden türemiştir. Çavre siyah göz olarak tercüme edilmektedir. Ancak min eki ile benim anlamı alır. Bu sayede benim karagözüm, karagözlüm olarak ifade edilir. Ayrıca çavreşe Kürtçe de bakma, bakmak olarakta çevrilebilir. Aldığı ekler ve sesli harf değişikliği ile anlamı ve kime söylendiği değişebilmektedir. Güzel siyah gözlere sahip kadınlara cavresamin denir. Bu aynı zamanda bir sevgi sözcüğü olarak kullanılmaktadır.

Kürtçe kelimelerde mutlaka kadın erkek ayrımına dikkat edilmelidir. Cavresamin kelimesi genel olarak karagözlüm anlamına gelse de erkek için kullanıldığında yakışıklılığı ifade etmektedir. Burada kara gözden bahsedilmemektedir. Üstelik cavre çevre olarak kullanılır. Bu hususlarda dikkatli olunduğunda kelimelerin anlamları daha anlaşılır olacaktır. Kadını ifade eden kelimeler erkeğe söylenmemelidir. Erkeği ifade eden kelimelerde kadına söylenmemelidir. Bu yüzden harf kullanımında dikkat ve özen göstermek gerekir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.