Diğer Yazılarımız

Çevrimdışı Harita İndirme Nasıl Yapılır? Google Haritalar ve Apple Haritalar Çevrimdışı Harita İndirme Özelliği


Çevrimdışı harita indirme nasıl yapılır? Özellikle daha önce bilmediğiniz bir konuma gidiyorsanız ve internet sorunu çekip çekmeyeceğinizden emin değilseniz çevrimdışı haritalara sahip olmak kimi zaman hayat kurtarıcı etkiye sahip olabilir.

İnternet bağlantısı gerektirmeden, GPS özelliği ile haritaları güncel bir şekilde kullanabilmek için seçtiğiniz belirli bir alanın indirmesini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Gideceğiniz rota boyunca indirme yapabilmenizin yanı sıra seçtiğiniz bir alanı tamamen indirebilir ve herhangi bir internet bağlantısı olmadan da kullanabilirsiniz. Çevrimdışı haritalar özelliği sanılanın aksine büyük dosya boyutları ile karşılaşmamızı sağlamaz.

Apple Haritalar ve Google Haritalar için mevcut olan özellikler, istediğiniz alanı indirmenize ve kullanmanıza imkan sağlıyor. İnternet bağlantısı olmasa bile GPS bağlantısının sağlandığı her alan için çevrimdışı haritalar kullanılabilir durumda.

Peki, Çevrimdışı haritalar nasıl indirilir? Çevrimdışı haritalar kaç MB?

Google Haritalar Çevrimdışı Harita Nasıl İndirilir?

Google haritalar çevrimdışı harita özelliğini kullanabilmek için Android veya iPhone modellerinizde güncel Google Haritalar sürümünün yüklü olması gerekmekte. Söz konusu uygulama güncel bir şekilde yüklü ise sadece birkaç adımda istediğiniz konumu indirebilirsiniz. Nasıl Mı?

 • Güncel Google haritalar uygulamasını cep telefonunuzdan veya taşınabilir bilgisayarınızdan açın.
 • Arama alanına indirmek istediğiniz şehrin adını yazın veya bölgenin ve arama butonuna tıklayın.
 • Altta açılan bilgi ekranını yukarı kaydırın, yıl tarifi yazılı butonun olduğu kaydırma alanını sağa doğru kaydırın.
 • “Çevrimdışı haritası indir” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 • Açılacak olan mavi, kare alanı indirmek istediğiniz alana göre ayarların. Alan içinde kalan her yer indirilecektir.
 • Sağ altta bulunan “İndir” butonuna tıklayın.

Söz konusu indirme işlemi, ayarladığınız konum için anında başlayacaktır. Ortalama bir şehir ve çevresindeki ilçeleri indirmek 45 ila 50MB arasında olmakta. Düşük boyutlu olması ile birlikte olası gitme ihtimaliniz olan ülkeleri ve şehirleri kolay bir şekilde indirebilirsiniz.

İndirme boyutu seçtiğiniz bölgenin boyutuna göre değişiklik göstermekte. Daha kısıtlı bir indirme sağlayabileceğiniz gibi ne olur ne olmaz diye düşünerek büyük bir alanı da ortalama 200 250MB boyutları arasında hemen indirebilirsiniz.

Google Haritalar İndirilen Çevrimdışı Haritalar Nerede?

Google haritalar indirilen çevrimdışı haritalar nerede? Nerede depolanmakta? Nasıl silinir ve güncellenir? İşte cevabı;

 • Sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza tıklayın.
 • Açılan ekrandan “Çevrimdışı haritalar” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekrandan indirmiş olduğunuz haritalara ulaşabilirsiniz.

Daha önce indirmiş olduğunuz harita bölgelerini buradan görebilir, silebilir veya güncelleyebilirsiniz. Güncelleme işlemlerini ayda bir kere yapacak olmanız yollardaki değişimlere güncel olarak hakim olmanızı sağlayabilir.

Apple Haritalar Çevrimdışı Haritalar Nasıl İndirilir?

Google haritalar ile Çevrimdışı haritaları IOS sürümü kullanan cihazlar için de indirme şansınız var. Ancak, geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni Apple Haritalar güncellemesi ile birlikte artık IOS modellerinde de Çevrimdışı harita özelliği bulunuyor.

Peki, Apple Haritalar Çevrimdışı Harita Nasıl İndirilir?

 • IOS 17 sürümüne sahip bir cihaz edinin.
 • Apple haritalar sürümünüzü güncelleyin.
 • Apple haritalar bölümüne giriş sağlayın.
 • Profil fotoğrafınıza tıklayın.
 • “Çevrimdışı haritalar” seçeneğine tıklayın.
 • “Yeni Çevrimdışı Harita” seçeneğine tıklayın.
 • İndirmek istediğiniz bölgenin adını girin, karşınıza çıkacak pencereden indirmek istediğiniz alanı Google Haritalar’da olduğu gibi belirleyin.
 • Tüm ayarlamaları ve indirme sonrasında kaç MB kullanılacağını belirledikten sonra sağ alttaki “İndir” butonuna tıklayın.

Apple Haritalar uygulamasında Çevrimdışı haritalar kullanmak bu kadar basit. Ancak, söz konusu özellik şu an için tüm IOS sürümlerinde değil sadece IOS 17 ve üzeri sürümlerde yer alıyor.

Daha eski bir IOS sürümüne sahip haritalar kullanıyorsanız Google Haritalar uygulaması ile Çevrimdışı haritalar özelliğine erişebilirsiniz. Çevrimdışı haritaları Google haritalar, canlı haritaları Apple haritalar üzerinden takip etmek de bir seçenek olarak sunulabilir.

Apple Çevrimdışı Haritalar Nerede? Nasıl Silinir, Güncellenir?

Google haritalar uygulamasında da olduğu gibi, Apple haritalar uygulamasında da Çevrimdışı haritaları yönetebilmeniz için bir ekran bulunmakta. Söz konusu ekran üzerinden haritaları güncelleyebilir, yenisini indirebilir veya silebilirsiniz. Bu bölüme ulaşmak için;

 • Apple haritalar uygulamasını çalıştırın.
 • Profil fotoğrafınıza tıklayın.
 • “Çevrimdışı haritalar” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekrandan harita yönetimini gerçekleştirin.

Eski haritalarınızı silebileceğiniz gibi yenisini ekleyebilir, güncelleyebilirsiniz. Google haritalar uygulamasında da önerdiğimiz gibi, otomatik güncelleme yapılıyor olsa da ayda en az bir kere güncelleme yapmanız en iyi seçenek olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.