Bilgisayar GenelTeknolojiTeknoloji Haberleri

Çinli 4 Marka Google’a Karşı Savaş Açtı

Platform, Mart Ayında Açılacak


Akıllı telefon markası pazarında, Çin merkezli en büyük teknoloji şirketleri olan Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo Google’a karşı savaş açtı. Tüm Dünya’daki akıllı telefon pazarında % 40 payı bulunan bu markalar Google Play’e rakip ürün çıkartmakta anlaştılar.

Hiç beklenmedik bir şekilde gelişen bu iş birliği, 4 büyük akıllı telefon markasını bir araya getirmeye başardı. Amerika tarafından uygulanan yaptırımlar neticesinde, çıkartacağı yeni telefonlar için Android lisansı alamayan Huawei öncülüğünde gerçekleşti. Huawei, Küresel geliştirici hizmet birliği adı altında Oppo, Vivo ve Xiaomi’yi de alarak güçlerini birleştirdi. Bu ortak girişimden çıkacak ürün, Google mobil mağazası olan Google Play Store’a çok ciddi bir rakip olma yolunda ilerliyor.

Küresel geliştirici hizmet birliği, oyun, müzik ve film üzerinden tüm mobil uygulamalarının yurtdışında pazarlanması ve satılmasına odaklanacak. Bu birliğin bir başka hedefi ise, Google Play platformuna alternatif olacak olması ile Çin dışında yer alan geliştiricilerin de uygulamalarını sergiletmesidir.

Platform, Mart Ayında Açılacak

2020 yılı mart ayında kullanıcıların hizmetine sunulacak olan platform, öncelikle 3. Dünya ülkeleri ve Rusya’nın da aralarında olduğu 9 bölgede start verecek. Tam olarak resmi bir açıklama gelmedi. Huawei’nde bir açıklama yapmaması kafalarda soru işareti bırakıyor. Belki de Huawei bu birliğin dışında kalarak, o şekilde destek verecektir.

Xiaomi’nin sözcüsünün ise Reuters kanalına yaptığı konuşmada Google Play’e rakip olmadıklarını açıklaması bir taktik olarak yorumlandı. Küresel geliştirici hizmet birliğinin, geliştirici yapanların uygulamalarını yüklenmesini kolaylaştırma hizmeti vereceğinden de bahsetti.

Teknoloji pazarında özel bir analist ve araştırmacı olan Nicole Peng ise bu çelişkili açıklamalar hakkında şöyle bir değerlendirmede bulundu.

“Bu birlik altında bulunan 4 şirket, birbirleriyle diğerlerinin güçlü olduğu bölgelerde etkin olmak isteyecektir. Ortak platform sayesinde bu 4 şirketin Google ile yapılacak müzakere gücünü ciddi anlamda arttıracaktır. Bu sayede de belki Huawei’e uygulanan yaptırım kalkacaktır” dedi.

Çinli 4 Şirketin Pazar Payı % 40 Oldu.

Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi bu güçlü birleşim ile geliştiricilerin uygulamalara erişimini arttırarak, daha fazla geliştirici ve bu sayede de çok daha geniş yelpazeli bir uygulama hedeflediği söyleniyor.

Google, Google Play Store’dan 2019 yılında 8,8 milyar gelir elde etti. Google, mağazadaki film. Kitap oyun gibi satışlarda % 30 gibi yüksek bir komisyon bedeli aldığı açıklandı. Pazar araştırmalarında 2019 yılı 4. çeyrek verilerine göre de Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo markalarının oluşturduğu 4 Çinli şirket akıllı telefon satışlarında Pazar payının % 40’lara dayandığı belirlendi.

 

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.