Kücük Bilgiler

COM Surrogate Nedir? Virüs Mü? COM Surrogate Hatasının Çözümü

COM Surrogate (dllhost.exe) Nedir?

Arkaplanda çalışan COM Surrogate yani dllhost.exe işlemi Windows 10 kullanıcılarını tedirgin edebiliyor. Özellikle fidye virüslerinin artması ve hesap çalma vakalarının sıklaşmasıyla birlikte kullanıcılar dijital ortamda kendilerini güvende hissetmemeye başladılar. COM Surrogate virüs mü, ne işe yarıyor sorularının cevabını makalenin devamında hemen öğrenerek bu endişenizi giderebilirsiniz.

COM Surrogate (dllhost.exe) Nedir?

Programlar ve işletim sistemi tarafından ortak olarak kullanılan COM nesneleri direkt olarak işletim sistemi üzerinde çalışmaz. Nesneler COM Surrogate yani dllhost.exe üzerinden işlevsellik kazanır. Bunun sebebi ise COM nesnelerinde oluşabilecek hataların bilgisayarın çökmesine neden olmasını engellemektir. Geçmişte COM nesneleri için ayrı bir işlem tanımlanmadığı için sıklıkla bu nedenle Windows çökme vakaları yaşanıyordu.

COM nesneleri dil bağımsız olduğundan, programlama dillerinin çoğu tarafından orta bir şekilde kullanılabilir. COM nesneleri tek bir alanda değil, işletim sisteminin her alanında işlevi bulunabilir. Geliştiriciler var olan COM nesnelerine erişebildikleri gibi kendileri de COM nesneleri oluşturabilirler. Bu sayede iki programlama dili arasında geliştirme yapılırken, nesneler / kütüphaneler bir kez kodlanacağı için daha hızlı geliştirme süreci gerçekleşir.

COM Surrogate nedir sorusu kısaca şöyle yanıtlanabilir, “COM nesnelerini ayakta tutan, COM Surrogate veya dllhost.exe olarak bilinen arka plan işlemidir”. COM nesneleri ise soyut ve yazılım kavramlarından birisi olduğundan, bu konularla ilgili değilseniz öğrenmeniz gerekmez.

COM Surrogate ( dllhost.exe ) Virüs Mü?

COM Surrogate kötü niyetli şahıslar tarafından hazırlanmış bir virüs değildir. İşletim sisteminin veya yazılımların bir parçasıdır denebilir. Bu işlem virüslere hizmet edecek şekilde kullanılabilir ancak, kendisi bizzat virüs değildir.

dllhost.exe Kapatılır Mı? Kapatılırsa Ne Olur?

COM Surrogate kapatılmamalıdır. Kapatıldığında COM Surrogate hataları denen, COM nesnelerini işleyişinin bozulduğunu belirten bir hata ile karşılaşırsınız. Bu nedenle gerek performans artışı gerekse virüs kaygısı nedeniyle bu işlemi kapatmaya kalkışmayın.

COM Surrogate Hataları Nasıl Çözülür?

Yazıyı okumanızdaki amaç COM Surrogate nedir sorusunun cevabını öğrenmek değil de, hataların çözümünü öğrenmek olabilir. COM Surrogate küçük resimlerin oluşturulmasını sağlar. Küçük resimlerin oluşturulması, okunması vb.  süreçlerde ortaya çıkan sorunlar COM Surrogate çalışmayı durdurdu hatası ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

dllhost.exe (COM Surrogate) hatalarını çözmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

  • Hata durumlarında Windows işletim sisteminizi güncellemeyi ihmal etmeyin. İşletim sistemindeki hataların birçoğu güncellemeler vasıtasıyla ortadan kalmaktadır.
  • Hata aldığınız programı kaldırın, yeni sürüm varsa indirin yoksa bir önceki sürümü indirerek test edin.
  • Yeni Windows güncellemesinden sonra bu hatayı aldıysanız, güncellemeyi kaldırın. Bundan sonraki süreçte işletim sisteminizin veya programların yeni sürümlerini hemen indirmeyin. 2-4 hafta sonra indirirseniz, daha hatasız bir güncelleme almış olursunuz.
  • DISM ve SFC komutları ile birlikte komut istemi üzerinden işletim sistemi dosyalarını onarın.
  • Disk Temizleme aracı ile küçük resimleri temizleyin.
  • Antivirüs programları birçok sistem özelliğinin çalışmasını engelleyebilir. Antivirüs devre dışı bırakın, olmadıysa tamamen kaldırıp tekrar test edin.
  • Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olma ihtimaline karşı en az 3 ayda bir tam antivirüs taraması gerçekleştirin.
  • Güvenli modda bilgisayarınızı başlattıktan sonra COM Surrogate hatası görünmüyorsa, virüs bulaşmış olma ihtimali çok yüksektir.

COM Surrogate nedir, virüs mü ve COM Surrogate hatalarıyla karşılaşıldığında ne yapılması gerektiği yazıda açıklandı. Standart bir kullanıcıysanız ve kendinizi yazılımda geliştirmek gibi bir niyetiniz yoksa konu hakkında daha derin bilgi edinmenin gereksiz olacaktır. Eğer bu konularda derin bilgiye erişmek istiyorsanız COM nesnelerini ne olduğunu daha iyi öğrenmelisiniz. Derdiniz COM Surrogate hatalarından kurtulmaksa ve hala kurtulamadıysanız uzman yardımı almanız gerekebilir.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.