Bilgisayar GenelOnarım,Hata Cözümleri.

Ctf Yükleyici Nedir? Ctf Yükleyici Ne İşe Yarar?

Ctf Yükleyicisi Ne Zaman Kaldırılmalı?


Bu içeriğimizde Ctf Yükleyici Nedir? CTF Yükleyici Virüs müdür? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. İşte tüm detaylar…

Bilgisayar kullanan birçok kişi CTF Yükleyicisi hakkında bilgi sahibi değildir. CTF Yükleyicisini bilgisayarda ki vazifesi ve işleyişi de bilinmemektedir. Dilerseniz ilk evvel CTF ne işe yarıyor? Sorusuna yanıt verelim.

CTF Yükleyici, bilgisayarda Windows  başlangıcında yer alan ve çalışan işlemi gösteren genel isimdir. CTF’nin açılımı Collaborative Translation Framework’dır.

CTF Yükleyici, alternatif kullanıcı girişi ve  metin giriş işlemcisidir. Ayrıca Microsoft Office dil çubuğunun etkinleştirmesi  içinde  bulunan CTFmon.exe dosyası altında çalıştığı görülmektedir .

Bu, El Yazısı özelliğini kullanmak veya Dokunmatik klavyeyi kullanmak istediğinizde bu işlemin gerekli olduğu anlamına gelir. Her iki araç da bilgisayarınıza önceden yüklenmiştir ve bunları istediğiniz zaman kullanabilir ve etkinleştirebilirsiniz. Bu yüzden başlangıçta bilgisayarınızda çalışan bir işlem bulunmaktadır.

Ctf Yükleyicisi Ne Zaman Kaldırılmalı?

CTF Yükleyicisinin işleyişi bir sistem arka planı olması nedeniyle de   normal çalışma esnasında önemli bir performansının olmaması gerektiği ve de  ctfmon.exe üzerinden herhangi bir sorunlu çalışma görülmüyorsa, CTF ‘nin devre  dışı bırakılması için herhangi bir müdahalenin yapılmasına gerek yoktur .

Windows İşletim Sisteminde CTF Ön Yükleyici Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Ctfmon. ​exe‘yi devre dışı bırakılmasından sonra, Windows işletim sistemi üzerinde ki bildirim alanında dil simgesi kaybolacaktır. Burada ana dil seçeneğinin halen çalışır olduğuna dikkat edilmelidir.

Bunun yanında da bazı bölgelerde özellikle görev çubuğu aramasında ve  Windows işletim sistemi  seçenekleri aramasında, ayrıca diğer yerlerde de durdurma gerçekleşebilir.

Windows 10’da CTF  Yükleyici adıyla bilinen ctfmon.exe işleminin devre dışı bırakılması için, Ctfmon.exe’yi çalıştıran işleyişin ve de  Görev Zamanlayıcı da yer alan her hangi bir görevin devre dışı bırakılması yeterli olacaktır.

Ctfmon.exe Devre Dışı Bırakmak İçin Adımlar:

Win + R tuşlarına basılarak klavye de yer alan “Çalıştır” penceresinin ekrana gelmesi üzerine ekrana şu yazılır “services.msc” daha sonra da enter tuşuna basılır.

Bilgisayarın hizmetler listesinde yer alan “Dokunmatik klavye ve yazı defteri servisi” yazan kısmına çift tıklanır.

Ekrana gelen “Hizmet Başlatma Türü” “Manuel”konumdan “Devre Dışı” konumuna  getirilir. Daha sonra da “Hizmet Başlatma Türü kapatılır.

Win + R. tuşlarına basılarak ekrana gelen yere  taskchd.msc. yazılır ve daha sonra da  Enter  tuşuna basılır. Ekrana Görev Zamanlayıcı denilen kısım açılacaktır.

Daha sonra da sol kısmında yer alan  İş Zamanlayıcı Kitaplığı /Microsoft/Windows/ TextServicesFramework seçeneğine gidilir.

“MsCtfMonitor”  denilen yere  sağ tık yapılarak  “Devre Dışı Bırak” seçimi yapılır.

Daha sonrada bilgisayarın yeniden başlatılması sağlanır.

Ctf Yükleyici Hatasının Giderilmesi

CTF Yükleyicisi ya da diğer adıyla ‘ İşbirlikçi Çeviri Çerçevesi olarak bulunan bu sistem ‘Microsoft uygulamalarında  el yazıları ve ses tanıma sistemini yönetmesi sebebiyle bilgisayarlarda önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Bu işlemde  genel de  Görev Yöneticisi kısmında CTF Yükleyici olarak görev yapıldığı görülür. Bunu artık biliyoruz.

Bu işlem genelde bilgisayar sisteminiz için zararlı bir unsur değildir. Ancak bu sistem fazlasıyla endişelenmeye neden olmasa da farklı sorunlara yol açabilmektedir. Örneğin hatalar oluşturabilir. Hatta bazen sistemin yavaş çalışmasına da neden olabilir.

CTF Yükleyicisi kaynaklı herhangi bir bilgisayar sistemi sorunuyla karşılaşmamız halinde bununla uğraşmak istemezsiniz fakat bu durumu gidermek için bir çaba harcamazsanız bunun yüksek CPU kullanımına neden olacağını ve sistemin yavaşlayacağını unutmamalısınız. Birçok bilgisayar kullanıcısı gibi, CTF Yükleyicilerin  bir Virüs ya da  kötü amaçlı yazılım olup olmadığına dair şüpheler barındırdığı görülmektedir.  CTF Yükleyicisi problemlerinden kurtulabilmek ve de  cihazların daha iyi bellek optimizasyonunu deneyimleyebilmek CTF’yi devre dışı bırakılması gerektiğini unutmamalısınız.

Ctf Yükleyici Ve Virüsler? Ctf Yükleyicisi Bir Virüs Mü?

Bilgisayar Windows kullanıcılarının bir çoğu, CTF Loader process’ın aslında bir virüs ya da  kötü amaçlı yazılımdan korunmasıyla ile de ilişkili olduğunu düşünmektedir . Yani CTF Yükleyicisinin virüslerle alakası bulunmamaktadır.

Bu hizmetin .exe dosyası üzerinde çalıştığını görüyoruz. Bu da  CTF Loader işleminin  Windows’un yasal bir hizmeti olduğunu gösteriyor . Ayrıca Windows işletim sistemine  ön yüklendiğinde ise USB işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Eğer bilgisayarınızda herhangi bir antivirüs programı yoksa ya da olan antivirüs programı pasif hale getirilmiş ise CTF ‘ye bağlı olmadan cihazın virüsle karşılaşması kaçınılmaz olacaktır. CTF Yükleyicisi olsun veya olmasın mutlaka antivirüs programının çalışması gerekir.

Eğer CTF Yükleyici konusunda problemler yaşıyorsanız mutlaka işinin ehli birinden yardım almalısınız. Çünkü CTF konusunda devre dışı yapılması gereken işlemlerde birçok hata ortaya çıkmaktadır. Bunun önüne geçmek için de bilir kişilerce bilgisayar sorunları giderilmelidir. Eğer bu konuda bilginiz olsun veya olmasın exe. Uzantıları konusunda farkı dosyaları silebilirsiniz. Bu da farklı sorunlarla karşılaşmanız demektir. Bunun içinde CTF konusunda bilgili birinden destek alınmalıdır.  Daha sonra da ctf.exe konusunda işlemler yapıla bilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.