Teknoloji

DALL-E 2 Nedir? Nasıl Çalışır?

DALL-E 2 Ne İşe Yarar?


DALL-E 2, metinlerden görsel oluşturmak amacıyla kullanılabilen yapay zekadır. OpenAI tarafından geliştirilen DALL-E 2, eğitimli bir sinir ağı olarak da tanımlanıyor ve doğal dil ile ifade edilen bir çok sözcüğe bağlı olarak görüntüler oluşturabiliyor. Bu içeriğimizde DALL-E 2 ne işe yarar, nasıl çalışır, dezavantajları var mı, kullanım alanları neler? sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

DALL-E 2 Ne İşe Yarar?

DALL-E 2 yapay zeka, insanların kendi yaratıcı fikirlerini dile döktükten sonra canlı resme dönüştürebilmelerini sağlar. Kişi gerçekte var olan nesnelerden yola çıkarak bir metin yazabilir veya gerçekte hiç var olmayan hayal ürünü bir hikayeyi metne aktarabilir. Bu metinlerin girişleri DALL-E 2’ye yapıldığında ise gerçekçi bir sahne veya görsel, yapay zeka üzerinden oluşturulur. Örneğin DALL-E 2’den elinde peynir olan ancak Napolyon Bonapart’a benzeyen bir kedi çizmesini istemek mümkündür.

DALL-E 2 Nasıl Çalışıyor?

DALL-E 2 öncelikle bir metin üzerinden bilgi almaya ihtiyaç duymaktadır. Bu yapay zeka metinden bilgi alır ve doğal dil işlemeyi kullanır. DALL-E 2, çalışma sürecinde tıpkı bir fotoğraf düzenleme yazılımı gibi görüntüdeki özellikleri de kontrol eder. Metinde yer alan bilgi ve komutlara göre görselin sanatsal stillerini değiştirir.

Bir yapay zekanın beklenilen şekilde çalışabilmesi için biliyoruz ki eğitilmesi gerekir. Bu kapsamda DALL-E 2’nin nihai bir ürün yaratması için derin öğrenme ile hangi bağlantıları yapacağı geliştiricileri tarafından öğretilmiştir. Open AI tarafından yaratılan DALL-E 2, CLIP teknolojisini kullanmaktadır. CLIP sayesinde kendisine iletilen metinle uygunluk taşıyabilecek görüntüleri internetten bulmaya çalışır. Taramaları ardından ilk paragrafta aktardığımız işlem sürecini yürüterek ürünü ortaya koyar.

DALL-E 2 Kullanım Alanları Neler?

DALL-E 2 kullanım alanları aşağıdaki şekildedir:

  • Karmaşık ve yüksek çözünürlüklü bir arka plan oluşturmak için kullanılır. Nasıl bir arka plan istendiği bir metin ile DALL-E 2’ye aktarılır ve elde edilen görsel derinliği, efektleri açısından oldukça kalitelidir.
  • DALL-E 2 sadece bir görsel yaratmak için değil var olan görselleri düzenlemek amacıyla da kullanılır. Düzenleme ve rötüş işlemlerini yapmak için DALL-E 2’de yer alan görselin üzerindeki herhangi bir alana kutu çizerek işaretleyebilir ve bu alanda değiştirmek istediğiniz şeyi anlatan talimatları doğal dilde yazabilirsiniz. Yapay zeka ise verilen komutları uygular.
  • Bu yapay zeka aynı zamanda hali hazırda bulunan bir görselin farklı versiyonunu oluşturmak için kullanılır. Örneğin uygulamaya yüklediğiniz yağlı boya stilindeki bir görselin daha dijital veya farklı bir sanatsal stile sahip versiyonunu oluşturabilirsiniz.

İlgili işlemleri DALL-E 2 yapay zekayla gerçekleştirmek mümkündür.

DALL-E 2 Dezavantajları Var mı?

DALL-E 2 yapay zeka bazı anlarda bir kelime içerisindeki 2 farklı sözcüğe yönelik atamalarda hata yapabilmektedir. Örneğin “mavi bir kitap üzerine kırmızı bir kitap yer alsın” komutu verildiğinde kitapların veya renklerin sıralamasını karıştırdığı anlar olabilir. Kırmızı kitabın altta yer aldığı bir görsel meydana getirebilir.

DALL-E 2’nin diğer bir dezavantajı görselin genelinde değil ancak detay kısımlarında gerçekçiliğe yer vermemesidir. Peki nasıl? Şöyle ki size Times meydanının bir görselini yaratabilir ancak meydanda yer alan ikonik reklam ekranlarının içerisine baktığınızda, tüm detayların yüksek çözünürlüklü ve gerçekçi olduğunu göremezsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.