Diğer YazılarımızGenel

Deep Web Nedir?

Deep Web Kapsamı Nedir?İnternet üzerinde pek çok bilgi sunucular vasıtasıyla kullanıcılara ulaştırılır. Sunucular da web siteleri aracılığıyla bilgiler sunar. İnternet sunucuları ile ulaşılamayan ya da erişimi olmayan bir başka seviye de vardır. Bu seviye deep web olarak adlandırılıyor. Birçok teknik sebep nedeniyle içerikler arama motorları tarafından indekslenemeyebilir. Bu durumda karşımıza deep web çıkar. Bu seviyeye hidden web, derin ağ, derin internet ve dark web gibi isimler de veriliyor.

Deep Web Kapsamı Nedir?

İnternet ortamında yararlı ve işlevsel pek çok özellik bulunduğu gibi farklı amaçlar için kullanılan program ve belgeler de bulunuyor. Bu platformlardan birisi olan deep web internetin karanlık yüzü olarak bilinir. İnternetin bu saklı dünyası farklı işlevler için kullanılsa da çoğu zaman illegal ve yasak olan durumlar için kullanılıyor. Bu sebeple böyle bir ağa bağlanmadan önce dikkatli olmanız gerekir. İnternetin bu gizli dünyası pek çok farklı bilgi, belge ve veri sunar. Deep webin sunduğu içeriklerden bazıları şunlardır:

  • Büyük işletmelerin, şirketlerin ya da ticari organizasyonların iç sayfaları,
  • Kolejler, eğitim kurumları ve üniversitelerin intranet sisteminin içerikleri,
  • Çevrimiçi veritabanı erişim sistemleri,
  • Sadece üyelerine giriş izni veren şifreli internet siteleri,
  • Paywall tarafından destekli siteler,
  • Engellenmiş olan içeriklerin çevre koruma duvaları,
  • Herhangi bir kişini e-posta, internet bankacılığı, sosyal medya ve diğer kişisel hesapları gibi pek çok içerik üzerinde deep web kullanılır.

Görüldüğü gibi gizlilik gerektiren pek çok web sitesi için bu platform tercih ediliyor. Bununla birlikte derin internetten yararlanmak bir suç değildir. Herhangi bir sosyal medya hesabınız varsa ya da e-posta adresiniz varsa siz de deep web kullanıyorsunuz demektir.

Neden Deep Web Kullanılır?

İnternet sunucuları tarafından bulunabilen her bilgi gizlilik özelliğini kaybeder. Bu sebeple de birçok amaç için bilgilerin gizleniyor olması şarttır. İnternet tarayıcıları üzerinde bir bilgiyi ya da veriyi ulaşılamaz duruma getirmek oldukça zordur. Bu sebeple de kişisel bilgilerin korunmasında deep web kullanılarak gizlilik sağlanabilir. Özellikle sosyal medya hesapları, uluslararası turnuvalar, hayran kulüpleri, kütüphanelerin sistem indeksleri, teknoloji dersleri ve şifreli iletişim kanalları bu yöntemi tercih eder.

Bu sistemden gizlilik sağlamak için sadece legal kuruluş ve kişiler yararlanmayabilir. Aynı zamanda zararlı içerikler üreten ve kişisel bilgileri kopyalayan tehlikeli kurumlar bulunabilir. Deep web içerisinde belirli bir seviye katmanı bulunur. Bu katmanlarda ilerledikçe zararlı içeriklere ulaşmak mümkündür. Bu sebeple de dikkatli olmak şarttır. Birinci seviyede sosyal medya hesapları gibi yararlı bilgiler yer alırken derinleştikçe illegal siteler, gizli bilgiler, pornografi ve deneyler gibi içerikler bulunabilir.

Deep Web’e Nasıl Giriş Yapılır?

Bu gizli dünyaya erişim için Tor Browser adı verilen bir programın bilgisayarınıza yüklü olması gerekir. Bu tarayıcının size verdiği anlık konumlar nedeniyle internet ortamında anonim olursunuz. Bu tarayıcıya girdiğinizde sonunda ‘’.onion’’ olan karmaşık adresler görebilirsiniz. Bu deep web içerisindeki en alt basamaktır. Sosyal medya hesaplarını ve e-posta bilgilerini görebileceğiniz zararsız basamaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.