Bilgisayar GenelOnarım,Hata Cözümleri.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedenleri Nedir?

DNS_probe_finished_nxdomain Hatasının Nedenleri


Bilgisayarlar da bulunan IP adreslerinin internet aracılığıyla birlikte iletişim kurulmasını sağlayan sisteme DNS adı verilmektedir. Alan adı sistemi olarak da tanımlanan  dns’nin açılımı , Domaine Name Server anlamını taşımaktadır. IP numaralarının karışık olması sebebiyle akıllarda  zor kalması DNS sayesinde IP numarası yerine gelen  kelime gruplarını oluşturulmaktadır.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatasının Nedenleri

Bilgisayar sahipleri, birçok internet sitesine bağlanabilmek için uğraşırken DNS_probe_finished_nxdomain hata uyarısını alabilirler. Karşılaşılan bu hata  genel de DNS sunucularından dolayı mümkün olmaktadır. DNS_probe_finished_nxdomain hatasının oluşmasında birçok faktör  söz konusudur. Bu faktörlere baktığımızda şu şekilde sıralanabilir:

• Virüsler

• Tarayıcı eklentileri

• DNS önbelleğinin temizlenmesi

• VPN

• Antivirüsler gibi

Bilgisayara bulaşan  virüs veya virüslerin DNS_probe_finished_nxdomain ayarları değiştirme gücüne sahip olduğu gibi internet bağlantılarını da güvensiz hale getirmektedir.

Cihazlarda yer alan antivirüs programları bazı durumlarda  DNS programlarını kapatmaktadır . Bilgisayarın yapmış olduğu bu güvenlik önlemi ile  yapılan  işlemler nedeniylede DNS_probe_finished_nxdomain hatasıyla karşılaşılabilir .

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nasıl Giderilir ​​​​​​? 

DNS sunucularının değiştirilmesiyle DNS_probe_finished_nxdomain  sorununa yönelik problemin giderilmesi mümkündür.

Cihazlarda rastlanabilecek kötü amaçlı virüslerin engellenmesi için antivirüs programlarının kullanılması gerekmektedir. Oldukça kaliteli bir antivirüs programının  kullanılması bilgisayarların sağlığı için oldukça mantıklı olacaktır.

Tarayıcı eklentilerinden dolayı meydana gelen sorunların olması halinde şüpheli görülen tarayıcılarını mutlaka devre dışı bırakılması gerekiyor. Devre dışı yapılmaması halinde sorun devam edecektir. Bu açıdan mutlaka tarayıcılar devre dışı bırakılmalıdır. Bazı durumlarda ise antivirüs programları kaynaklı sorunların olduğu hallerde, cihazın ayarlar kısmından bu özellik devre dışı bırakılarak giderilecektir.

DNS_probe_finished_nxdomain sunucuları internet servis sağlayıcılar ile  varsayılan olarak atanan Unsurlar olarak görev yapmaktadır . Bu bağlamda da durumlarda herkese açık olan DNS_probe_finished_nxdomain sunucuları değiştirilirse de  sorunun giderilmesi konusunda etkili olacaktır.

İnternet kullanıcılarının hepsi internet üzerinden bir çok internet sitesini ziyaret etmektedir . Bu yüzden yapılan ziyaretler esnasında internet sitelerinin IP adreslerinin de tututulduğu görülmektedir. Bu yüzden de eski IP adresinin  önbellekten temizlenmesi de DNS_probe_finished_nxdomain sorunun ortadan kalkması konusunda da etkili olacaktır.

Windows işletim sistemine sahip olan cihazlarda DNS_probe_finished_nxdomain istemcisini yeniden başlamakta sorunu gidebilir. Bunun için yapılması gereken adımlar şunlardır:

Klavye de Windows+R tuşuna  aynı anda basılarak daha sonra da  services.msc yazılarak enter’a tıklanır. Daha sonra da DNS client yazısı ekrana gelene kadar sağ tıklanarak yeniden başlatma yapılması gerekmektedir.

Windows Sisteme Sahip Bilgisayarlarda Kullanılan IP Yenileme Yöntemi Nasıl Yapılır?

Klavye de aynı anda Windows+R tuşları basılı tutularak ekrana gelen  cmd yazılır. Daha sonra da dns komutlarının verileceği ekran gelecektir. Ipconfig/ flushdns yazdıktan sonra tekrar enter’a basılır. Bu şekilde IP adresi devre dışı bırakılmış olacaktır.

Diğer bir komut olan “Ipconfig /flushdns” yazıldıktan  sonra tekrar enter’a basılmalıdır. Bu şekilde yerel DNS cache boşaltılacaktır. Bilgisayar ekranına  gelecek olan bildirim mesajı ise “ successfully flushed the DNS resolver cache” olacaktır . Diğer aşamada yani en son komuta ise  “ipconfig/renew” komutu çalıştırılacaktır. Daha sonra da yeni IP adresi alınır.

DNS_probe_finished_nxdomain Hata Çeşitleri Nelerdir? 

DNS hata çeşitlerini özetlemek gerekirse; Dns_Probe_Finished_Nxdomain hatasının çözülmesinin en kısa  yolu, Windows O/S kullanıcısının kullanılmasıdır. Bu şekilde önbelleğe alınan DNS_probe_finished_nxdomain sunucusunun  dosyaları çözülmesi sağlanır.

Çözüm Yolu: Windows Key + R tuşuna aynı anda basılarak  Komut İstemi penceresi açılır.

Komut istemi ekranı açılır açılmazsa  “services.MS” yazılarak ,  yerel Hizmetler Sayfasına yönlendirilmesi beklenir. Ekranda bir kereliğine kullanıcı ‘DNS istemcisi’ seçeneğinin  aranması beklenir. Daha sonra da sağ tık yapılarak sistemin yeniden başlatılması için bir seçenek ortaya çıkacak. Komut algılandığında , DNS_probe_finished_nxdomain adlarında yer alan önbellek dosyaları yenilenecek böylelikle de hatalar kaldırılacaktır.

Eğer tüm bu DNS_probe_finished_nxdomain hata çözümü önerileri size karmaşık geldi ise; konuyla ilgili bir uzmandan yardım almalısınız. Eğer DNS_probe_finished_nxdomain konusunda bilgi sahibi değilseniz. Farklı sorunları da ortaya çıkartabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.