Diğer YazılarımızGenelGündem HaberleriHaberler

E-Devlet Çalışma Hayatım Nedir? E-Devletten Ne Zaman Emekli Olacağını Öğrenme

E-Devlet Çalışma Hayatım Nasıl Kullanılır? Çalışma Hayatım Kullanma Şartları Nelerdir?


E-devlet kapısından yapılan işlemlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Emekli olmayı bekleyenlerin sevineceği bir özellik daha geldi. E-Devlet çalışma hayatım ile emeklilik hesaplama artık mümkün.

Emeklilik için bazı şartlar gerekmekte. Bunların başında yaş ve prim ödemeleri bulunmakta. Çalışma hayatım sistemi sayesinde kaç yılınız ve ne kadar prim ödemeniz kaldığını görebiliyorsunuz. Direkt olarak hesaplayan sistem sayesinde aklınızdaki soru işaretlerinden anında kurtulabilirsiniz.

Çalışma hayatım sistemi olmadan önce hesaplama yöntemleri için farklı yollar kullanılıyordu. E-Devlet şifresine sahip olan veya E-Devlet’e girmek için banka sistemlerini kullanabilen herkes çalışma hayatım üzerinden çalışma geçmişlerine ve emekliliklerine ne kadar kaldığını gözlemleyebilmekte.

E-Devlet Çalışma Hayatım Nasıl Kullanılır? Çalışma Hayatım Kullanma Şartları Nelerdir?

Emekliliğe kalan gün hesaplama konusunda işinizi kolaylaştıracak olan Çalışma hayatım sistemi ile tek tıklama ile kalan gününüzü ve prim ödemelerinizi hesaplamak mümkün.

Sistemden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsi koşulsuz yararlanabilmekte. Çalışma hayatım sistemi ile birlikte kalan günleriniz ve prim ödemelerinize bakabilmek için bazı adımları izlemeniz gerekmekte.

  • E-Devler kapısı web sitesine mobil veya masaüstü cihazlar üzerinden giriş sağlayın.
  • Çalışma hayatım sistemini kullanacağınız kişinin E-Devlet hesabına, e-devlet şifresi ile veya banka sistemleri üzerinden giriş sağlayın.
  • Giriş sonrasında göreceğiniz arama kısmına “çalışma hayatım” yazın ve çıkan ilk öneriye tıklayın.
  • Bir süre bekledikten sonra kalan gün ve prim ödemelerinizi gözlemleyebilirsiniz.

Uygulama bu aşamadan sonra ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını veriyor. Sigorta başlama tarihiniz, ilk ödemeler gibi önemli bilgileri de içinde bulunduran sistem pek çok sorunun cevabı oluyor. Özellikle emekliliğine az kalmış olan kişilerin sürekli olarak hesap yapmasının da önüne geçmekte.

E-Devlet Mobil Uygulamasından Çalışma Hayatına Bakmak

Çalışma hayatım sistemi hem mobil hem de masaüstü sistemler üzerinden kullanılabilmesi için tasarlanmış durumda. E-Devlet mobil uygulamasından çalışma hayatına bakmak oldukça kolay.

E-Devlet mobil sisteminin güncel bir versiyonunun yüklü olduğuna dikkat edin. E-Devlet mobil uygulamasına tıklayarak giriş sağlayın. Bu aşamadan sonra izlemeniz gereken adımlar bir öncekiler ile neredeyse aynı.

  • E-Devlet sistemine kişisel bilgileriniz ile giriş sağlayın.
  • Onay işlemlerini yerine getirdikten sonra E-Devlet ana sayfasına ulaşın.
  • Ekranın orta kısmında yer alan arama seçeneğine tıklayın ve “Çalışma hayatım” aramasını gerçekleştirin.
  • Karşınıza çıkan ilk öneriye tıklayın. Sistemi görüntüleyebilmek için bazı onaylar vermeniz gerekmekte.

Onay işlemlerinden sonra karşınıza gelecek olan ekrandan emekliliğiniz için ne kadar gününüz kaldığını. Ne kadar prim ödemesi gerçekleştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Tüm bunlardan sonra yapmanız gereken tek şey % ile belirlenen alanları doldurmaya çalışmak olacaktır.

 

E-devlet Çalışma Hayatım Link

En kısa yoldan e-devlet üzerinden çalışma hayatım linkine ulaşmak için e-devlet resmi sitesini olduğunu teyitlediğiniz alanlara e-devlet şifrenizi giriniz. Güvenilmez veya e-devlet fake sayfalarına giriş yaparak e-devlet bilgilerinizi başkalarının eline geçmesine sebep olabilir ve bilgilerinizin üçüncü kişilerce kullanılmasına maruz kalabilirsiniz.

e-devlet çalışma hayatım sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz : https://turkiye.gov.tr/calisma-hayatim

lütfen giriş yaptığınız sayfaların doğruluğunu kontrol ediniz. Güvenmediğiniz veya devlete ait olmayan sayfalarda bilgi paylaşımı yapmayınız.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.