TeknolojiTeknoloji Haberleri

Elon Musk Neuralink Projesini Tanıttı

Elon Musk, sıra dışı fikirlerin adamı, kendisi bir mühendis değil, ama PayPaL platformundan kaldırdığı milyarlarca dolara ek olarak krediler de çekti ve elektrikli araba projesi, Mars yolculuk projesi, yer altı ulaşım projesi gibi projelerle parladı. Elon Musk gibi bir cesur girişimci yok, onun aldığı riskleri alabilecek ve milyarlarca doları belirsiz bir pazara yatırmak deli cesareti ister.

Ama Musk bu projelere atılmaktan hiç geri durmuyor. Bu günkü konumuz da Musk’ın Neuralink Projesi. Musk  söz verdiği gibi, Neuralink teknolojisinin bir sunumunu yaptı ve cihazın beyin aktivitesinden gelen bilgileri okuma yeteneğini gösterdi. Etkinliğin malzeme bilimi, robotik, yazılım geliştirme, elektronik, biyoloji, kimya, cerrahi, sinirbilim ve Neuralink fikrini gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olacak diğer alanlardaki yetenekli uzmanların dikkatini çekmeyi amaçladığını hemen açıkladı. Yani Musk diyor ki, biz tek başımıza bu işi başlattık ama geliştirmek için uzmanların yardımınıza ihtiyacımız var!

 

Neuralink Neler Getirecek Neler  Götürecek

Tüm projeler, iyi niyetlerle başlar, ve bir bilgenin dediği gibi, cehenneme giden yollar, iyi niyet taşları ile donatılmıştır. Ancak bu proje her ne kadar iyi niyetler barındırsa da insanların beynine çip yerleştirerek, onların düşüncelerini bir bilgisayar ekranına yüklemek, korkunç özel alan işgali olacak.

Zihnin derinliklerindeki gizlerin, giz olarak kalması hayatı yaşanabilir kılıyor, birinin tüm düşüncelerini bilmek onu düşman olarak bellemeye yeter de artar bile. Elon Musk böyle çok da önemli olmayan ama bazen de çok tehlikeli olan projeleri hayata geçirmeye bayılıyor. Afrika ve dünyadaki açları birden doyuracak global  bir proje ile ilgilenen yok, Musk da ilgilenmiyor.  Musk kafayı, insan beynini okuyacak bir Neuralink projesine takmış durumda.

 

Hastalıkları İyileştirmek mi İnsanları Makineleştirmek mi?

Musk’a göre, neredeyse tüm insanlar yaşla birlikte nörolojik sorunlar geliştiriyorlar. Biz de diyor, bu proje ile, beynin yanlış sinyalleri veren noktalarına hükmedip, doğru sinyaller vermesini sağlayabiliriz, böylece yaşlılıkla gelen sinir hastalıklarını yok edebiliriz, hatta diyor epilepsi rahatsızlıklarını dahi iyileştirebiliriz. Beynin doğru sinyalleri vermesini dışarıdan sağlayarak;  böylece hafıza kaybını, öfke patlamalarını, depresyonu ve kalıcı migreni, felç ve epilepsi dahil diğer rahatsızlıkların uzun bir listesini iyileştirmek mümkün olacak diyor. Makine insanlar yetiştireceğiz demiyor.  Neuralink projesi son günlerde iyice gelişme gösterdi .Sunumun üzerinden 1 yıl geçti, Musk kulak arkasına bir çip yerleştirecek seviyeye geldiklerini söylüyor. Neuralink projesi  şimdilik bir domuz üzerinde test edildi.

Domuzun hareketleri önceden kontrol edilebildi. Musk diyor ki bu cihazı, insan kafa tasında bir delik açarak sinirlere bağlayacağız ve maliyetini 1.000 dolarcık yapacağız. Cihaz 1024 kanal içerecek, 23 mm x 8 mm boyutlarında olacak. Wirelles bağlantısı ve bir CPU işlemcisi olacak. Hatta bir pili de olacak.  Bomba haber şu ki, bu çip bir cep telefonu ile kontrol edilebilecek. İpler, başkalarının elinde olabilecek. Profesörlüğe kadar yükselmiş derin bilgisi olan saygın insanların beyinlerindeki data verilerinin bilgisayar HDD’sine aktarılması, ölümün deneyimi silme gücünü elinden alacak. Ama kar -zarar hesabı yapıldığında, bu çip kontrol yazılımlarının kötü insanların eline geçmesinin, getireceği felaketlere dikkat çekmek gerekiyor. Neticede dünya iyi bir yer değil, daima içinde çoğunluklu olarak kötü insanlar yer almaya devam edecek.  Ayrıca insanların en mahrem yerlerine, düşüncelerinin derinliklerine, sinir ağlarına sızmak da ne oluyor? Birilerinin bunu Musk’a hatırlatması gerekiyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Şu adamın kafasında ki zekaya hayranım. Gerçekten adamın projeleri farklı. Garip olanda hepsini gerçekleştiriyor. Bilgilendirme için teşekkürler.

  2. Geleceğin en parlak projesi düşünceleri okumak hem çok verimli olucak hemde tehlikeleri özel hayat kavramı kalmayacak insanlar artık sadece düşüncelerinde özgürdüler onlarda olmucak artık,gizlilik kavramı kalmıcak .bi yandan da güzel karşı tarafın ne düşündüğünü bileceksin.Bir çok hastalığın tedavi etme yoluda bu olması güzel yararlı bi proje olduğunu gösteriyor.

  3. Bence de bu adam tehlikeli sularda. İnsanlığın başını yakacak gbi bilgi verici yazı için teşk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.