AndroidApple & İosMobil AlemiTeknoloji

En İyi 5 Mesajlaşma Uygulaması

Signal – Gizli Mesajlaşma


En iyi 5 mesajlaşma uygulaması arasında gizliliğin üst sırada olduğunu hatırlatmanın yanı sıra gizliliğin ne kadar önemli olduğundan da bahsetmek lazım. Bazı mesajlaşma uygulamaları verilerinizi reklam şirketleri ile paylaşmasının yanı sıra açıklar nedeni ile reklam şirketlerine gitmesi gereken mesajlarınız görmemesi gereken kişilerin eline geçebilir.

Güvenli mesajlaşma uygulamaları göndereceğiniz bilgilerin yanı sıra kişisel rahatlığınız için de oldukça önemli. En iyi mesajlaşma uygulamaları arasında Whatsapp gibi popüler uygulamalar en üst sırada gelecek gibi gözüküyor olsa da geçtiğimiz yıllarda yaşanan güvenlik tehditleri nedeni ile söz konusu uygulamalar “en iyi mesajlaşma uygulamaları” arasında pek sayılmamakta.

Peki, En iyi mesajlaşma uygulaması hangisi? Güvenli mesajlaşmak için kullanılması gereken uygulamalar hangisi?

Signal – Gizli Mesajlaşma

Signal, geçtiğimiz yıllarda Whatsapp’ın sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılara kapanacağını açıklayan Facebook nedeni ile popülerlik kazanmış bir mesajlaşma uygulamasıdır. Veri ihlallerinin ardından Elon Musk tarafından da “use signal” Tweet’i yayınlanmıştı.

 

Signal uygulaması hangi verilere erişiyor;

Signal gizli mesajlaşma uygulaması sadece telefon numarası verilerinize erişme iznine sahip. Fotoğraf göndermek için elbette ses, kayıt ve kamera izinlerini istiyor. Ancak bu verileri kendi sunucularına yüklemek için kullanmıyor.

Telegram – Ücretsiz, Güvenli Mesajlaşma

Whatsapp’dan sonra en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında Telegram bulunuyor. Aldığı güncellemeler ile diğer mesajlaşma uygulamalarında da yön veriyor desek yanlış olmayacaktır. Yenilikçi yapısı ve özelleştirilebilir alanları ile birlikte Whatsapp’dan daha fazla seçenek sunan Telegram, verilerinizi de kimseler ile paylaşmıyor.

İçinde bulunan gruplar sayesinde kendinize bir şeyler katabilmenizin yanı sıra haber ağlarına da ücretsiz katılarak gündemi takip edebilir veya teknoloji severler ile bir araya gelebilirsiniz.

Peki, Telegram Hangi Verilere Erişiyor?

Telefon numarası, Rehber ve Cihaz kimliği. Bu mesajlaşma uygulamasının Signal’dan farklı olarak iki farklı veriye daha eriştiğini görmek mümkün durumda. Telegram tarafından açıklanan bilgilere göre söz konusu veriler kişilerinizi Telegram üzerinde bulmanız için ve uygulamanın sizin için optimize hale gelmesi amacı ile kullanılıyor ve verileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmıyor.

Skype, Sesli ve Görüntülü Görüşme

En iyi mesajlaşma uygulamaları arasında Skype sesli ve görüntülü görüşme uygulaması olmazsa olmazlardan. Skype, telefon numarasını vermeden kayıt olmak isteyenler için yeterli kayıt imkânlarını sunmakta.

Tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra Skype üzerinden satın alabileceğiniz numaralar sayesinde internet üzerinden normal bir telefon hattını arayabilir, direkt olarak görüşme sağlayabilirsiniz. Kişisel verileriniz Microsoft tarafından toplanmakta ve daha iyi uygulama deneyimi sunmak için kullanılmakta. Geçmişte veya yakın zamanda Skype’ın karıştığı bir veri ihlali durumu bulunmuyor.

Wire Ücretsiz Mesajlaşma Uygulaması

Güvenli mesajlaşma uygulamaları arasında bulunan Wire, kişisel verilerin güvenliğini birinci sırada tutmakta. Uçtan uca şifreleme yöntemi ile mesajları ileten Wire uygulaması, mesajlaşma sırasına araya üçüncü bir kişinin sızmasını ve mesajlara erişmesini önlemekte.

Bunun yanı sıra kişisel verilerinizi satmadığını iddia ediyor ve geçmişte bu gibi bir olayda adı hiç bulunmuş durumda değil. Direkt olarak kişilerin deneyimlerini arttırmak için verileri kullanan Wire, ülkemizde pek kullanıcı barındırmıyor olsa da gizlilik isteyenlerin tercih edebileceği bir uygulama.

Threema – Tam Güvenlikli Mesajlaşma

Kişilere ulaşmak için telefon numarası kullanmadığınız Threema, tam gizlilik sözü ile kendini öne çıkartmakta. Gönderilen mesajlar iletildiği anda gönderen kişi tarafından silinir ve okuyan kişi mesaj uygulamasını kapattığı an ondan silinir.

Kişilerin birbirleri ile iletişime geçmek için numara yerine Threema 8 haneli kodunu kullanıyor oluşu da hem rehberinizi güvende tutuyor, hem de telefon numaranızı güvende tutuyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.