Film&Dizi

En İyi Doğal Afet Filmleri

Doğal Afet Filmleri Bizlere Ne Anlatırlar?


Birçok insan doğal afet filmleri izlemeyi çok sever. Ne şanslılardır ki geçtiğimiz yıllarda bu film türüne örnek olarak birçok film çekilmiştir. Bu tür bazen geçmiş yaşanmış olayları konu aldığı gibi gelecek içinde tahminlerde bulunmaktadır. Ayrıca bu filmler toplumda doğal afetlere karşı bir bilinç oluşmasına da katkı yapmaktadır.

Her doğal doğal afet filmi tabi ki de gerçek olaylara dayanmaz. Bunlar arasında tamamen kurgu olanlarda vardır. Biz de sizler için bu filmlerden bir liste hazırladık. Bu liste de yer alan filmlere doğal afet filmleri Türkçe dublaj yazarak sizlerde ulaşabilirsiniz. Ancak listemize geçmeden önce size bu filmlerle ilgili biraz daha bilgi vermek istiyoruz.

Doğal Afet Filmleri Bizlere Ne Anlatırlar?

Özellikle Hollywood sinemasında çok ünlü olan bu filmler insanlara birçok şey anlatır. Bunlar iklim krizinden yapay zekaya kadar çok farkı konuları içerebilir. Durum böyle olunca da bu filmler beyaz perde de çok fazla hayran kitlesine ulaşmıştır. Ayrıca son zamanlarda doğal afet filmleri içerisinde bazı ünlü oyuncular da yer almaktadır.

Bu ünlü oyuncuları sizler, birazdan listemiz arasında bulacaksınız. Ancak burada yer alan ünlü oyuncuların da bir maliyeti vardır. Dolayısıyla bu filmler aynı zamanda çok pahalı sinema işleri olarak da bilinirler. Sonuç olarak bir dağın patlama sahnesini canlandırmak çok da ucuz bir iş değildir. Bu yüzden doğal afet filmleri vizyona girdikleri ilk günden itibaren çok ilgi çekmektedir.

Özellikle geçtiğimiz yıl sinema severler tarafından doğal afet filmleri 2021 gibi aramalar çok fazla yapılmıştır. Bunun sebebi ise gelişen sinema teknolojisidir diyebiliriz. Sinemada seslerin ve görüntü kalitesinin iyileşmesi izleyicilere büyük bir zevk vermektedir. Bu yüzden de insanlar özellikle son yıllarda çıkan filmlere daha çok ilgi göstermektedir. Eğer hazırsanız bizde sizlere son 20 yılda çıkmış filmleri tanıtmak istiyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Doğal Afet Filmleri Arasında Korkunç Bir Gerçek; San Andreas Fayı

Bildiğiniz gibi dünyada her an çeşitli bölgelerde depremler olmaktadır. Bu depremlerin kaynakları ise dünya da bulunan sudur. Ancak bu film, suyu değil depremi konu almaktadır. Bu yüzden de jeoloji filmleri arasında da gösterilmektedir.  Özellikle dünya da sadece birkaç yerde bulunan çok büyük fay hatları yer almaktadır. Bunlardan biri de Amerika’nın San Andreas bölgesinde bulunmaktadır.

Bu fay hattının kırılmasını ve sonrasında yaşananları konu alan film, sinemada çok fazla hayran toplamıştır. Çünkü filmin başrolünde hepimizin yakından tanıdığı bir isim vardır. Filmde Dwayne Johnson bir kurtarma görevlisi olarak yer almaktadır. Ayrıca kendisine Carla Gugino ve Alexandra Daddario gibi ünlü isimlerde eşlik etmektedir. Özellikle işlediği konu bakımından bu filmi deprem sel filmleri olarak da isimlendirenler bulunmaktadır.

Film 2015 yılında çıktığında vizyona girmiştir. O tarihten beri de doğal afet filmleri listesi başında gelmektedir. Filmin yönetmen koltuğunda ise Brad Peyton oturmaktadır. Göz dolduran muhteşem sahnelerin çekimleriyle birlikte filmin toplam maliyeti 110 milyon dolardır. Ancak harcanan bu kadar paraya değdiğini söyleyebiliriz. Çünkü filmin gişe hasılatı 474 milyon dolardır.

Küresel Isınmanın Korkunç Sonuçlarını Anlatan Bir Film; Yarından Sonra

Hepimiz küresel ısınmanın insanı ne derece tehdit eden bir unsur olduğunu bilmekteyiz. Kullandığımız doğalgazdan içtiğimiz sigaraya kadar olan her şey bu etkiyi tetiklemektedir. Ancak birçok insan bunu göz ardı etmektedir. Bu yüzden de bu konu doğal afet filmleri arasında sıkça tercih edilmektedir. İşte Yarından Sonra filmi de bu anlamda bu konuya öncülük etmiş filmler arasındadır.

Yarından Sonra filmi özellikle tsunami ilgili filmler listesine de girmektedir. Çünkü film konu olarak küresel ısınmayı ele almaktadır. Bu anlamda küresel ısınmanın sonuçlarını ve bu sonuçların insan hayatına etkilerini gözler önüne sermektedir. Bu etkilerin ne kadar korkunç olduğunu anlatırken bir yandan da insanların bu etkilerle nasıl savaştıklarını konu almaktadır.

2004 yılında vizyona giren bu film bir Amerikan yapımıdır. Filmin yönetmen koltuğunda hepimizin çok iyi tanıdığı Roland Emmerich yer almaktadır. Kendisi Cem Yılmaz’ın gösterilerinde bile anlatılan ünlü bir yönetmendir. Özellikle doğal afet filmleri listesine üst sıralardan giren filmin maliyeti 125 milyon dolardır. Ayrıca filmde Denniz Quaid, Jake Gyllenhaal ve Emmy Rossum gibi usta oyuncular yer almaktadır.

Netflix’in Doğal Afet Filmleri Arasındaki Bir Başyapıt; Don’t Look Up

Don’t Look Up yani Türkçe ismiyle Yukarı Bakma filmi 2022’nin başlarına damga vuran filmler arasındadır. Özellikle içerdiği kurgu ve kalitesi bakımından doğal afet filmleri içinde unutulamayacak bir yer edinmiştir. Film, bize hiç uzak olmayan bir doğal afet ihtimalinden bahseder. Bu ihtimal ise bilim insanlarının bulduğu ve dünyaya çarpacak olan bir kuyruklu yıldızdır.

Fakat bu film sadece doğal afet filmleri arasında yer almaz. Aynı zamanda popüler kültür için çeşitli ve güzel mesajlarda vermektedir. İnsanların gündelik yaşantılarında önemsemedikleri konulara ışık tutan film aynı zamanda bilgisizliğe de dikkat çekmektedir. Bu yönden gerçekten olağan üstü görsel efektleri barındırırken bir yandan da sizleri düşünmeye itmektedir.

Filmin yönetmenliğini usta yönetmen Adam McKay yapmaktadır. Ayrıca film doğal afet filmleri açısından bile ilginç bir oyuncu kadrosuna sahiptir.  Çünkü film içerisinde Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Rob Morgan ve Jonah Hill gibi isimler yer almaktadır. Film bir Netlix yapımı olarak geçtiğimiz yılın aralık ayının 24’ünde çıkmıştır. Ayrıca 145 dakika uzunluğunda olan bu filme Netflix 75 milyon dolar bütçe ayırmıştır.

Zombilerin Elinde Bir Yaşam Kalım Mücadelesi; Dünya Savaşı Z

Popüler kültürde özellikle hayranlığı azalmayan bazı konular bulunmaktadır. Bu konuların başında ise insanlığın zombilerle verdikleri mücadeleleri anlatan filmler gelmektedir. Bu yüzden de bu zombi konusu doğal afet filmleri içerisinde sıkça yer almaktadır. Çünkü bu film içerisinde zombiler, bir deneyle tasarlanmamışlardır. İnsanların zombileşmesine neden olan virüsü doğa ana kendisi çıkartmıştır.

Filmde konu olarak temas yoluyla insanlara bulaşan bir virüs anlatılmaktadır. Ancak bu virüs çok hızlı yayılmaktadır. Bundan dolayı da dünyadaki kentlerin birçoğunda savaşlar ve ölümler yanmıştır. Buradan hareketle doğal afet filmleri içerisinde olması gerektiği gibi insanlar bu duruma karşı gelmek için mücadele edecektir.

Filmin konusu itibariyle fırtına kasırga filmleri gibi bir beklentiye girmek yanlış olur. Çünkü film insanlığı hastalık yoluyla etkileyen bir senaryo anlatmaktadır. Bu senaryo anlatılırken Brad Pitt, Mireille Enos ve James Badge Dale gibi oyuncular muhteşem bir performans göstermişlerdir. 2013 yılında 116 dakika olarak vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda ise Marc Forster oturmaktadır. Ayrıca filmin toplam maliyeti 190 milyon dolardır. Gişe kazancı ise 540 milyon dolar olarak tarihe geçmiştir.

Kıyamet Sonrası Temalı Doğal Afet Filmleri Yıldızı; Ben Efsaneyim

Sinema tarihinde insanlık sürekli olarak kıyamet temalı filmleri konu almıştır. Bu filmlerde bazen buz filmleri bazen deprem ve bazen de uzaylı filmleri olarak gündeme gelmiştir. Ancak bu film içerdiği konu ve oyuncuları bakımından çok ayrı bir yerde durmaktadır. Filmde konu olarak insanlığı yok etmek üzere olan bir virüse karşı koymaya çalışan bir bilim insanı anlatılmaktadır.

Başrollerinde Will Smith, Alice Braga ve Charlie Tahan gibi yıldızların oynadığı film tam bir distopyayı anlatmaktadır. Film de bi viroloğu canlandıran Will Smith, bu inanılmaz ölümcül virüse karşı bir tedavi geliştirmeye çalışmaktadır. Çünkü bu virüs insanları zombilere dönüştürmektedir. Ancak her doğal afet filmleri listesinde görüldüğü gibi zombilerin bir zayıflıkları bulunmaktadır. Bu zayıflıksa gün ışığıdır.

2007 yılında vizyona giren bu film gerçekten de bilim ve kurgunun temellerine inmektedir. 100 dakika gibi kısa bir sürede sürükleyici bir konuyu anlatan filmin yapım maliyeti 150 milyon dolardır. Filmin yönetmenliğini ise Francis Lawrence yapmıştır. Kendine has özellikleriyle basit bir konu olan fırtına filmleri gibi bir konuya dayanmayan filmin gişedeki kazancı ise 585 milyon dolardır.

Herkesin Bildiği Doğal Afet Filmleri İçin Bir Görsel Şölen; 2012

Maya Takvimi’ni duyduğunuzu biliyoruz. O yüzden de size bu filmi önerdik. Çünkü bu film doğal afet filmleri arasında bile özel bir yere sahip. Film konu olarak Mayalar’ın takvimlerinin bitişini öngören bir tarihte dünya da çeşitli doğal afetlerin olacağını öngörmekte. Bu olaylardan bazıları özellikle su baskını filmleri içerisine bile girebilir. Çünkü Everest Dağı yüksekliğindeki dalgaların karşısında kim durabilir ki?

13 Kasım 2009 tarihinde vizyona giren bu filmin tamamen bir görsel şölen sunduğunu söyleyebiliriz. Bu film gerçeklikle çok bağlantısı olmasa da kıyamet senaryolarının ne derece korkutucu olduğunu gözler önüne sermiştir. Ayrıca filmde işlenen soğuk teması özellikle bu filmin buz filmleri arasına girmesine de katkı sağlamıştır.

Yönetmen koltuğunda abartılı doğal afet filmleri için bir yönetmen olarak gösterilen Roland Emmerich oturmaktadır. Kıyamet temasını iliklerinize kadar hissedeceğiniz filmin oyuncu kadrosu da göz doldurmaktadır. Bu kadro içerisinde John Cusack, Chiwetel Ejiofor, Amanda Peet ve Thandie Newton gibi isimler yer almaktadır. Filmin toplam maliyeti ise 200 milyon dolardır. Ancak gişe de 760 milyon dolarlık muhteşem bir başarı yakalamıştır.

Uzaylılar Doğal Afet Filmleri Açısından Vazgeçilmezdir; Dünyalar Savaşı

Hiç kitaplardan uyarlanan doğal afet filmleri izlediniz mi? İzlemediyseniz hazır olun bu film sizi yerinizden edecek. Çünkü Dünyalar savaşı H.G. Wells’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Bilim kurgu, felaket ve gerilim teması işleyen film, dünyada gerçekleşen bir uzaylı saldırısını konu almıştır. Bu noktadan itibaren de insanlığın bu saldırıyı durdurup durduramayacaklarını anlatmaktadır.

Filmin başrolünde Tom Cruise, Dakota Fanning ve Justin Chatwin gibi önemli oyuncular yer almaktadır. H.G.Wells’in efsane romanını an be an seyirci karşısına koyan film içerisinde gerilim çok yüksektir. Bu yönüyle de izleyiciyi koltuğuna bağlayan hatta zaman zaman da korkutan bir yapıdadır. Filmin bu yönü nedeniyle çok beğenildiğini ve doğal afet filmleri sıralama listelerinde üst sıralarda bulunduğunu söyleyebiliriz.

2005 yılında vizyona giren film toplamda 116 dakikadır ve 73 gün gibi kısa bir sürede çekilmiştir. Bu başarının ardında oturan yönetmense bizlerin tanıdığı bir isimdir. Efsane doğal afet filmleri ve macera filmleri yönetmeni Steven Spielberg bu filmi yönetmiştir. Filmin maliyeti ise 132 milyon dolar olup gişedeki hasılatı yaklaşık 600 milyon dolardır. Buradan da filmin ne kadar beğenildiğini görmek zor olmasa gerek.

Geçek Doğal Afet Filmleri İçin Bir Örnek; Pompeii (2014)

Listemizin sonuna yaklaşırken sıradaki filmimiz aslında gerçek bir olayı konu almaktadır. Tarihte daha önce yaşanmış bir durumu gündeme getirdiği için bu film, doğal afet filmleri arasında göze çarpmaktadır. Film konu olarak İtalya’da bulunan Pompeii volkanının patlamasını ve o kentin yok olmasını anlatmaktadır. Ancak filmin görsel efektleri ve oyuncu kadrosu tam bir yıldızlar geçididir.

Filmin başrolünde Game Of Thrones’dan tanıdığımız Kit Harington yer almaktadır. Aktörün Game Of Thrones’dan önce filmleri olsa da en çok tanındığı film bu filmdir. Ayrıca kendisine Emily Browning, Carrie-Anne Moss ve Adewale Akinnuoye-Agbaje gibi ünlü isimlerde eşlik etmiştir. 2014 yılında doğal afet filmleri listesindeki yerini alan bu film dünya çapında bir etki yaratmıştır.

Filmin yönetmen koltuğunda ise Paul W. S. Anderson bulunmaktadır. Kendisi aynı zamanda yapımcı rolünü de üstlenmiştir. Bu durumda filme verilen önemi arttırmaktadır. 2014 ve 2015 yıllarında ses getiren bu filmin maliyeti ise doğal afet filmleri arasında çok önemsiz olarak gözükmektedir. Çünkü filmi harcanan toplam miktar 80 milyon dolar olmuştur.

Tanrısal Doğal Afet Filmleri Olur Mu; Noah (2014)

Evet başlığı yanlış okumadınız. Çünkü bu film içinde din teması da olan doğal afet filmleri arasında bulunmaktadır. Film genel olarak Nuh Tufanı’nı ve orada yaşananlara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Ayrıca insanlık tarihinde görülen ilk kardeş cinayeti gibi konular da filmde işlenmektedir. Bu bakımdan dini çevreleri biraz rahatsız etse de oyuncular ve görsellik açısından muazzam bir tema işlenmiştir.

Filmin içerdiği konu bakımından yağmurlu fırtınalı filmler arasında yer aldığını da söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi film Nuh Tufanı’nı işlemektedir. Ancak bura da önemli olan şeylerden biri de filmin oyuncuları ve görsel efektleridir. 28 Mart 2014 yılında gösterime girmiş olan bu film gerçekten de ilahi derece de bir yaklaşım sergilemektedir.

Oyuncular arasında Anthony Hopkings, Russel Crowe, Emma Watson gibi kişilerin yer alması filmi tam bir yıldızlar geçidine çevirmiştir. Ayrıca bu usta isimlere doğal afet filmleri için, Darren Aronofsky gibi ünlü bir yönetmen de eşlik etmektedir. Filmin toplam maliyeti 125 milyon dolar olurken gişede bu miktarın yaklaşık 3 katı kazanılmıştır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.