Film&Dizi

Erşan Kuneri Kimdir? Cem Yılmaz’dan Erşan Kuneri Dizisi

Erşan Kuneri Kimdir?


Son günlerde herkesin konuştuğu bir Netflix yapımı olan Erşan Kuneri her cenahtan bir yorum almış durumdadır. Daha önce Cem Yılmaz’ın filmlerinde boy gösteren bir karakter olan Erşan Kuneri’ye dair detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık.

 

Erşan Kuneri Kimdir?

Son günlerde yapım, yönetmenlik ve senaryosu Cem Yılmaz tarafından ele alınan Erşan Kuneri dizi neredeyse her mecrada konuşulan bir konu haline gelmiştir. Bu dizi hakkında olumlu ve olumsuz yorumların olduğunu söylemek mümkün olsa da Türk sineması hakkında ve dönemin beşeri dinamiklerini oldukça profesyonel bir şekilde yansıtmasıyla oldukça başarılı bir yapım olduğunu söylemek mümkündür. Erotik bir film yapımcısı ve oyuncu olarak karşımıza çıkan karakter, oldukça gerçekçi ve Türk sinema tarihinden tanıdık ve aşina olduğumuz çıkarımları yansıtması ile birçok kişi tarafından Erşan Kuneri kimdir sorusunun sorulmasına zemin hazırlamıştır.

Erşan Kuneri’nin kim olduğuna dair verilebilecek bilgi, aslında bir kurgu karakteri olduğu yönünde gelişmektedir. Cem Yılmaz’ın G.O.R.A ile beraber A.R.O.G ve Arif V 216 filmlerinde kısa bir şekilde film senaryosuna dahil olmuş ve bu gösterimler ile izleyici ile buluşmuştur. Bu filmlerdeki kısa bölümleri oldukça fazla ilgili çekmiş, izleyicilerin de karakter hakkındaki olumlu beklentileri Erşan Kuneri Netflix dizisi ile nihayete kavuşmuştur.

 

Erşan Kuneri Dizisi

Yönetmen, yapımcı ve senarist koltuğunda Cem Yılmaz’ın bulunduğu dizi, Erşan Kuneri karakterinin 1970 ve 1980 yılları arasındaki sinema ve yapımcılık yolculuğunu ele almaktadır. Daha önceki filmlerde Erşan Kuneri’nin hayatına dair kısa ve merak uyandırıcı bilgilerin verilmesi, aslında dizide bu parçaların bir bütüne oturmasını da sağlamıştır. Çünkü dizi, Kuneri’nin cezaevinden çıkması ile başlar ve artık sinema yolculuğunda odağını erotik filmlerden Türk sinemasında daha önce denenmemiş farklı yapımlara doğru kaydırma hikayesine odaklanılır. Bu açıdan Kuneri’nin denediği türlerin arasında bilim kurgu, korku, tarihi ve dram türünde filmleri bulunmaktadır.

Dizinin odaklandığı karakter olan Erşan Kuneri’nin aslında erotik filmlere tövbe etmesi ile bütün bir hikaye örgüsü başlamaktadır. Daha önce Bob Marley Faruk karakteri ile G.OR.A filminde kısa bir sahnede yer alan Kuneri, 1980 döneminde kaçak sigara bulundurmaktan tutuklanmıştı. G.O.R.A filminden daha eski dönemlerde geçen Arif V 216 filminde ise Erşan Kuneri kendi işlettiği Kay Kay Klüp’te DJ’lik yapıyordu. DJ’likten erotik film yapımcılığına giden süreç sonrasında izleyiciye sunulan Erşan Kuneri dizi yapımında ise Kuneri’nin erotik filmlere tövbe ettiğini ve Türk sinemasında yeni bir dönemi başlatacak filmlere imza atma serüvenine yakından şahit oluyoruz.

 

Cem Yılmaz Erşan Kuneri Hikayesi

Cem Yılmaz’ın Erşan Kuneri’ye yönelik uzun yıllar alan çalışması oldukça keyifli ve dolu dolu bir zaman geçirme garantisi sunuyor. Cem Yılmaz Erşan Kuneri hakkında verdiği röportajların büyük bir kısmında uzun zamandır planda olan bir proje olduğu ancak daha önceki yapımlarda detaylı bir şekilde düşünülmüş bir karakter olmadığını dile getirirken Erşan Kuneri’nin isminin Sean Connery’den esinlendiğini de belirtiyor.

Cem Yılmaz tarafından kurulan Erşan Kuneri’nin evreninde Kuneri önce Türk eğlence sektöründe yenilikçi bir atılımda bulunarak Kay Kay Kulüp kuruyor ve burada DJ’lik yapıyor. Daha sonrasında erotik film yapımcılığına başlıyor ve unutulmayan erotik filmlere imza atıyor. Ancak 1980 döneminde oldukça sık meydana gelen bir durum olan tutuklanma ve cezalandırılma durumu Kuneri’nin de başına geliyor ve cezaevindeki süre zarfında Kuneri, erotik filmlere tövbe ederek farklı ve Türk sinemasında denenmemiş yapımlara imza atmaya karar veriyor.

 

Erşan Kuneri Ne Zaman?

Erşan Kuneri’nin 1970 ve 1980 aralığındaki sinema yolculuğunun dönüşümü ve sekiz farklı film projesinin yer aldığı dizi, izleyicilerin Erşan Kuneri ne zaman sorusunu sormalarına neden olmuştur. İzleyiciler ve takipçiler tarafından açılandığı günden itibaren merakla beklenen dizi, Netflix dijital platformunda 13 Mayıs 2022 tarihinde ilk defa seyirci ile buluştu. Oldukça kısa süre içinde ise izlenme sayısı hızla artan dizinin oyuncu kadrosu ve oyuncu performansları ile son derece keyifli bir izleme deneyimi sunuyor. Bu açıdan dizide Zafer Algöz, Can Yılmaz, Ezgi Mola, Uraz Kaygılaroğlu, Çağlar Çorumlu, Merve Dizdar, Bülent Şakrak, Nilperi Şahinkaya ve Özkan Uğur gibi önemli ve başarılı isimler de yer almaktadır.

Erşan Kuneri Netflix üzerinde yayınlanmakla beraber dizi 8 bölümden oluşmaktadır. Komedi türünde kategori edilen diziye ilgi hala devam ederken, Cem Yılmaz dizinin ikinci sezonunun geleceğini de yakın zamanda açıklamıştır. Bu açıklama ile beraber dizi hakkında daha fazla yorum yapılacağa ve daha fazla kişi tarafından da izleneceğine yönelik düşünceler de gelişmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.