TeknolojiTeknoloji Haberleri

Facebook Cambridge Analytica skandalı için 5 milyar dolar para cezasına çarptırılacak

Yerleşime nasıl ulaşıldı?


ABD medyasındaki raporlara göre, ABD’deki düzenleyiciler, veri gizliliği ihlalleriyle ilgili soruşturma yürütmek için Facebook’ta 5 milyar dolarlık (4 milyar £) (28 milyar ₺) para cezası kabul ettiler.

 Federal Ticaret Komisyonu (FTC), siyasi analizin Cambridge Analytica’nın 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini hatalı bir şekilde aldığına dair iddiaları araştırıyor. ABD medyasına göre, anlaşma FTC tarafından 3-2 oyla kabul edildi.Facebook ve FTC BBC’ye raporlar hakkında yorum yapmadıklarını söyledi.

Yerleşime nasıl ulaşıldı?

Tüketici koruma kurumu FTC, Mart 2018’de Facebook’u araştırmaya başladı ve Cambridge Analytica’nın on milyonlarca kullanıcısına ait verilere eriştiğini bildirdi.Soruşturma, Facebook’un kullanıcıları açıkça bildirmesinin ve verilerini paylaşmak için “açık onay” almasının gerekli olduğu 2011 anlaşmasını ihlal edip etmediğine odaklandı.5 milyar dolarlık para cezası, FTC tarafından parti sıralarında çıkan 3-2 oyla, Cumhuriyet komisyoncularının lehine ve Demokratlar karşı çıktı.New York Times, Demokratların firma için daha katı sınırlar istediğini bildirirken, diğer Demokratlar para cezasını yetersiz olarak eleştirdiler.
Facebook Cambridge Analytica skandalı için 5 milyar dolar para cezasına çarptırılacak
ABD Senatörü Mark Warner, “FTC, kullanıcı gizliliğinin ve verilerin korunmasını sağlamak için makul güvenlik görevlilerinin yerine getirilememesi veya konulması konusunda isteksiz olduğu için, Kongre’nin harekete geçme zamanı geldi.” Dedi.Kaynaklar, para cezasının Adalet Bakanlığı’nın iç bölümü tarafından sonuçlandırılması gerektiğini ve bunun ne kadar süreceği belli değil.Doğrulanırsa, FTC tarafından bir teknoloji şirketine uygulanan en büyük para cezası olacak.Ancak bu rakam Facebook tarafından yapılan tahminlere paralel olarak düşüyor ve bu yılın başlarında 5 milyar dolara kadar para cezası beklediğini belirtti.Yatırımcılar haberlere olumlu yanıt vererek Facebook hisselerini% 1.8 oranında artırdı.

Facebook bunu bekliyordu

San Francisco’da BBC Kuzey Amerika teknoloji muhabiri Dave Lee’nin analizi

Facebook bunu bekliyordu. Nisan ayında yatırımcılara, paranın çoğunu bir kenara koyduğunu, yani şirketin bu cezadan fazla bir finansal baskı hissetmediği anlamına geliyor.

Facebook Cambridge Analytica skandalı için 5 milyar dolar para cezasına çarptırılacak
Henüz bilmediğimiz şey, artan gizlilik denetimi gibi şirkete ne gibi ilave önlemler alınabileceği veya şirketin genel müdürü Mark Zuckerberg için herhangi bir kişisel sonuç çıkacak olması.Şirketin yıllık kârının yaklaşık dörtte birine karşılık gelen anlaşma, elindeki tokattan biraz daha fazlasını ifade ettiğini söyleyenlerin eleştirisini yeniden ele geçirecek.

Cambridge Analytica skandalı neydi?

Cambridge Analytica, bazılarının ABD seçmenlerini psikolojik olarak profillendirmek ve Donald Trump’ın 2016 başkanlık kampanyasına yardımcı olmak için materyallerle hedeflemek için kullandığı iddia edilen milyonlarca kullanıcının verilerine erişen bir İngiliz siyasi danışmanlık firmasıydı.Veriler, kullanıcıları kişilik tiplerini öğrenmeye davet eden bir sınav yoluyla elde edildi.O zaman uygulamalarda ve oyunlarda yaygın olduğu gibi, sadece teste katılan kişinin kullanıcı verilerini değil, aynı zamanda arkadaşlarının verilerini de toplamak için tasarlanmıştı.
Facebook Cambridge Analytica skandalı için 5 milyar dolar para cezasına çarptırılacak
Facebook, 87 milyon kullanıcıya ulaşan verinin şu anda geçersiz olan danışmanlık ile uygunsuz bir şekilde paylaşıldığına inandığını söyledi.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.