Sosyal Medya

Fyp Etiketinin Doğru Ve Etkili Kullanımı

FYP Ne Demek? 

Sosyal medyada sıkça rastlanılan ve aranma hacimlerinin vazgeçilmez anahtar kelimesi olan “FYP” kelimesini sizlerle beraber inceleyeceğiz. İngilizce açılımı Four Your Page olan gizemli anahtar kelime Türkçe karşılığı “Senin Sayfan İçin” olarak anlamlandırılmaktadır. Herhangi bir sosyal medya kullanıcısı iseniz karşılaşmış olduğunuz bu anahtar kelime sizler için çok bir önem arz etmiyor. Ancak bu durum içerik üreticileri tarafından söz konusu değil. Sosyal medya üzerinden içerik üreten hesaplar “FYP” etiketini kullanarak daha fazla etkileşime sahip olabiliyor. Bunun nasıl gerçekleştiğini yazımızın devamında detaylı olarak inceleyeceğiz.

FYP Ne Demek? 

Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi görünürde basit bir anahtar kelimeden oluşan ve sosyal medyada içerik üreticilerin kullanmış olduğu bir etikettir. FYP açılımı ve anlamı itibariyle aynı zamanda “Senin veya Sizin İçin” anlamını da taşımaktadır. Bu etiket her sosyal medya platformu için aynı etkiyi sağlamıyor. Örneğin; Instagram için farklı bir başka örnek Tiktok platformu için farklı şekillerde çalışıyor.

FYP etiketi her ne kadar etkileşimi arttırdığı iddiası ile kullanılsa da arama motoru optimizasyonlarına çok fazla bir etkisinin olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü sosyal medya platformlarının arama motorlarına ve keşfet gibi trend olarak gösterilen yerlerine girebilmek için belli başlı kriterlerin sağlanması gerekiyor. Bu kriterler sağlanmadan yalnızca kullanılacak olan FYP etiketinin neredeyse hiçbir etki sağlamadığını söylemek isteriz.

Eğer bir içerik üreticisi iseniz ve yine de kullanmak istiyorsanız mümkün olduğunca etiketlerinizin en başında veya en sonunda kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde arama hacmine daha çok etki edebilirsiniz.

FYP Ne Demek Tiktok 

FYP ne demek sorusuna yeterli cevabı bulduktan sonra işi biraz daha teknik detaya dökebiliriz. Bahsetmiş olduğumuz gibi bu etiket her sosyal medya için aynı etkiyi sağlamıyor. Hatta en fazla etkiyi yapılan araştırmalar neticesinde Tiktok ve Instagram platformlarına sağladığını söyleyebiliriz. Tiktok platformunda içerik üretiyorsanız; üretmiş olduğunuz içerik videolarında #FYP etiketini her videonuz için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü Tiktok algoritması düzenli olarak kullanılan etiketleri bir süre sonra spam olarak algılayabiliyor hatta kullanmış olduğunuz etiketlerin aranma hacimlerinde yüzdesini düşürebiliyor.

Bunun önüne geçmek için FYP etiketini içerik başlıklarınızda her 3 içerikten birinde ve içerik yorumlarında ise her 4 içerikten birinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Vermiş olduğumuz tavsiyeler kesin sonuç veren yöntemler değildir. Ancak Tiktok algoritmasını incelediğimizde ve canlı örnekler ile örtüştürdüğümüzde bu şekilde yapılan kullanımın daha olumlu sonuç vereceğini düşünüyoruz.

FYP Ne Demek Instagram FYP etiketi Instagram platformunda Tiktok platformuna nazaran daha farklı şekilde çalışıyor. Instagramda bulunan özelliklerden dolayı etiketi daha çok kullanma ve daha fazla etkileşim sağlama gibi faktörlerin meydana geleceğini düşünebilirsiniz. Ancak tıpkı Tiktok platformunda olduğu gibi Instagram platformu da buna izin vermiyor.

Bir etiketi ne kadar çok kullanırsanız o kadar etkileşim alırsınız mantığının yanlış olduğunu yazımınızın başından beri belirtiyoruz. Instagram platformunda içerik üreticiliği yapanlar için FYP etiketinin kullanımını haftada 3 veya 4 kez olacak şekilde ayarlanması en doğru kullanım olarak tavsiye ediliyor. Eğer ki her gün düzeni olarak içerik üretiyorsanız bu içeriklerin 3 veya 4 tanesinde FYP etiketini kullanabilirsiniz. Kullanırken de yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi mutlaka etiketlerinizin en başında veya en sonunda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.