Diğer Yazılarımız

Gelir Yuvan

Ülkemizde ekonomik gelir düzeyi her vatandaş için aynı değildir. Gelir yuvan Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığınca gelir durumu yetersiz olan vatandaşlara yönelik sağlanan programdır.  Gelir yuvan maddi zorluklar içinde olan vatandaşların ekonomik düzeylerini iyileştirmek adına işleyiş sağlamaktadır. Yardımı muhtaç olan, açlık sınırının altında olan aileler gelir yuvan kapsamında ekonomik destek alabilirler.

Gelir yuvam yardım desteğine ihtiyaç uyan aileler için önemli bir programdır. Elbette ki herkesin gelir yuvan ile yardım alması mümkün değildir. Belirli kriterleri olan sistem gerçek ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmaktadır. Programa dahil olmak için başvuru yapılması gerekmektedir. Gelir yuvan desteği almak isteyen kişilerin kriterleri incelenerek kabul görmektedir.

Devlet geliri olmayan yardıma muhtaç kişilere Gelir yuvam ile hizmet vermektedir. Gelir yuvam için online olarak Aile bakanlığına başvuru yapabilmek mümkündür. Kişiler e-devlet üzerinden yardım desteği talep edebilir. Başvuru sahipleri incelemeler sonucunda ret ya da onay cevabı alabilmektedir. Açlık sınırının altında olan kişiler ister online ister yüz yüze olarak başvuruda bulunabilirler.

Gelir Yuvan Başvuruları

Aile ve Sosyal hizmetler tarafından yürütülen gelir yuvan birçok aile için kurtarıcı nitelikte olmuştur. Değişen ekonomik koşullar her geçen gün biraz daha zorlayıcı olurken yardıma muhtaç ailelerin desteklenmesi çok önemlidir. Gelir yuvan başvurusu e-devlet üzerinden veya aile bakanlığına bağlı sosyal dairelerde yüz yüze gerçekleştirilebilmektedir. Gelir yuva iki program halinde vatandaşlara sunulmuştur.

İlk programda yardım desteği alacak ailelere 7,200 lira ödeme planlanmaktadır. İkinci programda ise 15 ,000 lira destek sağlanacaktır. Birinci grup yardımlarından iki milyon aile yardım alırken ikinci grupta dört milyon aile yardımdan yararlanacaktır. Bu yardımlardan yararlanabilmek için belirli kriterler baz alınmıştır.

Gelir yuvan yardım başvurusu için aranan kriterler gelir durumu ve önceliklerdir. Yardım alacak kişilerin hanesi içinde olan kişilerin her birine asgari ücretin üçte birinden az gelir düşmesi halinde yardım talep edebilirler. Ayrıca kişinin engelli, yetim veya dul olması halinde değerlendirme önceliğine sahiptir.

Gelir Yuvama Nerden Başvuru Yapılır?

İhtiyaç sahiplerini ekonomik olarak rahatlatmak amacı ile Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı var gücü ile çalışmaktadır. Gelir yuvam sayesinde birçok vatandaş gelir desteği almaktadır. Yardım sistemine dahil olmak için e devletten ya da müracaat şubelerine giderek kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Gelir yuvam ile ekonomik olarak daha iyi hale gelmek mümkün olmaktadır. Programa dahil olan ailelerin banka hesaplarına düzenli olarak 7,200 veya 15,000 lira para yatırılmaktadır.

Elbette ki ücret değişkenliği hangi grupta olduğunuza, gelir ve öncelik durumlarınıza göre değişebilmektedir. Gelir yuvam ile birçok insan gelir durumunu yükseltebilmektedir. Başvurudan bir hafta kadar sonra sonuçlar belli olmaktadır. Yardım alan hanelerde başvuru yapan kişinin hesabına otomatik olarak program kapsamında nakit yardım yapılmaktadır.

İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesinde gelir durumu çok önemlidir. Kişi başına düşen ücret asgari ücretin üçte biri olması halinden kişiler yardımı alabilmektedir. Gelir yuvam her ihtiyaç sahibine ekonomik destek sağlamaktadır. Ancak başvuru yapılması zorunludur. Yardım onayı alan kişiler kısa zaman içinde ihtiyacı olan desteği almaktadır.  Başvuru yapan kişiler engelli, yetim veya dul olmaları halinde işleyiş daha hızlı olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.