Diğer Yazılarımız

Gripten korunmak için evde bitki çayı yapın

bitkicayi2

Son yıllarda küresel ısınmanın neden olmasından dolayı ortaya çıkan mevsimsel farklılıklar bütün Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de kendini iyice fark ettirmeye başladı. Ülkemiz bulunduğu konum nedeni ile dört mevsimi yaşayabilmektedir. Fakat mevsimlerimiz artık eski karakteristiğinde değil. Havaların bu denli değişken olması gündüz aşırı Güneş varken akşamları üşütecek seviyede soğuk olması insanların hasta olmasında en büyük etken. Gündüzleri çok sıcak diye evden çıkarken ince giyinip işimiz uzun sürmesi sonucu akşam çok soğuğa kaldığımızda üşütüp hastalanabiliriz. Bunun için sonbahar ve kış aylarında önerdiğimiz bir bitki çayı karışımı mevcut.

Herhangi bir aktardan kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemelerden oluşan bu karışım hem vitamin deposu hem de antioksidan etkisi sayesinde sizi hastalıklardan özellikle de gripten koruyacaktır. Malzemelerimiz;

  • Ihlamur
  • Karanfil
  • Ak (Kök) zencefil
  • Kök (Kabuk) tarçın

Ihlamur grip olunca aklımıza gelen ilk bitki çayıdır, faydaları arasında yatıştırıcı olması, idrar getirmesi ve balgam söktürmesi bulunur. Biz bu faydalı bitkiyi başka bitkilerle destekleyerek mükemmel bir karışım elde ediyoruz. Karanfil, hem güzel kokusu vardır ağızda hoş bir koku oluşturur hem de hafif bir uyuşturma etkisi vardır fakat bizim bu karışımda karanfili kullanmamızın asıl nedeni anti bakteriyel olmasıdır.  Kök zencefil mide bulantısı ve öksürüğe karşı çok etkili bir bitkidir, bizim kullanmamızın nedeni ise bildiğiniz gibi griple birlikte gelen öksürüktür. Bu çayda kullandığımız zencefil sayesinde öksürüğü de atacağız. Tarçının faydaları saymakla bitmez o yüzden kısaca biz hangi özellikleri için kullanacağız onu belirteyim. Tarçın yorgunluğu alır, öksürüğe karşı direnç kazandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, baş ağrısına iyi gelir.

Şimdi malzemelerimiz hazırsa nasıl yapacağımızı gelelim. Yapacağımız çay dört kişiliktir miktar ile orantılı bir şekilde oynayarak sayıyı artırabilirsiniz. Kaynattığımız bir litre suyun içine bir avuç ıhlamurumuzu atıyoruz, hemen arkasından iki santimetre civarında bir kök zencefilimizi bıçakla ince ince kanallar açarak ve ya yarım santimlik keserek atıyoruz. Zevkinize göre iki ve ya üç tane karanfil ve bir tane bütün kabuk tarçın atıyoruz. On dakika demini almasını bekleyip isterseniz içine limon katarak içebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.