Diğer Yazılarımız

Güçlü Bir Hafızaya Sahip Olmak İçin 3 Öneri

Potansiyelinizin Farkına Varın ve Zaman Zaman Kullanın

guclu-hafiza-2

İnsan beyni, modern dünyanın en gizemli ve en güçlü araçlarından biridir. Bu büyülü organ, kimliklerimizi oluşturan sübjektif düşüncelerimizi ve bu düşüncelerimizin niteliklerini, anılarımızı, geçmiş yaşantılarımızı, gelecek planlarımızı sinaps ve nöronlar aracılığıyla yorumlayıp şekillendirir. Yüzyıllardır bir türlü tamamıyla keşfedilemeyen bu büyülü yapı, günümüz araştırmalarının da en önemli konularından biridir.
Diğer taraftan ise, unutmak, unutabilmek de, yaratıcının insanlara bahşettiği muhteşem bir özelliktir. Hiçbir şeyi unut(a)madığınızı bir düşünsenize. Kaybettiğiniz bir sevdiğinizin her dakika, her saniye aklınızda olduğunu, geçmişte yaşadığınız travma ve acıların sürekli beyninizi tırmaladığını, başarısızlıklarınızın bir saniyeliğine bile yakanızdan düşmediğini bir hayal edin. Hayat çekilmez olurdu değil mi? Evet unutabilmek çok güzel bir nimet. Peki her şeyi unutmak, gerekli bilgileri gerektiği anda geri çağıramamak ve transfer edememek; elbette bu da istenilecek bir şey değildir. Böyle olsa idi, hafıza adındaki araç insan beynine monte edilmemiş olsa idi, öğrenme kavramı da tamamıyla anlamını yitirirdi. Alzheimir hastalığına yakalanmış birinin yaşadığı acıyı ve çaresizliği tabi ki hiç kimse yaşamak istemez.

Hafıza, yaratıcının insan beynine yerleştirdiği en büyük ve en önemli araçlardan biridir ve  ömür boyu geliştirilebilecek bir yapıya sahiptir. Peki hafızamızı güçlendirebilmek için neler yapabiliriz? Buyrun size 3 öneri;

Potansiyelinizin Farkına Varın ve Zaman Zaman Kullanın

Hatırlama egzersizleri yapmak hafızanızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır. İnsan beyni, bütün geçmiş yaşantıları yedekler. Görsel, işitsel ve hatta duyuşsal her hatıra, beyin denilen dipsiz kuyunun bir köşesinde öylece durur. Zaman zaman onları geri çağırmak, hatırlamak için kendinizi zorlamak ve buna vakit ayırmak beyninizin çalışmasına ve hafızanızın tazeliğini korumasına imkan tanıyacaktır. Yıllar önce, bir deniz kenarında kız arkadaşınızla ya da eşinizle yemiş olduğunuz, eşsiz lezzetteki ekmek arası balık (biliyorum çok romantik olmadı) aklınıza geldiğinde onun tadını ve kokusunu hissedebiliyor oluşunuz insan beyninin ne kadar harika bir yapıya sahip olduğunu ortaya koymuyor mu? Geçmiş anıları geri çağırmak için zaman ayırıp, zihninizi zorlayarak hafızanızı tazeleyin.

Stresten Uzak Durun

İçinde yaşadığımız çağda bu nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyim. Stresten uzak durmak ve tamamıyla kurtulmak elbette mümkün olmayacaktır. Fakat stresle başa çıkma yollarını öğrenmek, strese neden olabilecek durumlardan kaçınmak mümkündür. Stres yönetimi ile ilgili yazılmış yüzlerce makale mevcut. Bu konuyla ilgili, yazılmış olan bu makalelerden istifade edebilirsiniz. Başlıca birkaçını sıralamak gerekirse; düzenli uyku ve beslenme alışkanlıkları, sizi mutlu edecek ve zihninizi rahatlatacak hobiler, belirli dönemlerde organize edilecek tatiller ve kısa seyahatler, sportif etkinlikler ve egzersizler, sağlam bir inanç, alkolden ve diğer zararlı alışkanlıklardan uzak sürdürülecek bir yaşam sizi stresten uzak tutacak belli başlı şeylerdir.
Stresin bellek oluşumu üzerinde olumsuz pek çok etkisi olduğunu unutmayınız. Stres yönetimi ile ilgili yazılmış olan ayrıntılı makaleleri de ayrıca inceleyebilirsiniz.

Düzenli Egzersiz Yapın ve Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Geliştirin

Düzenli olarak yapılan fiziksel egzersizler, bilişsel aktivitenizi arttıracağı gibi, beynin medial temporal lobunda yer alan, hafıza ve yön bulmada büyük bir role sahip olan hipokampüsü ve bu bölgedeki nöronları korur. Fizyolojik aktiviteler ve doğru beslenme ile vücudunuzdaki kan akışı dengelenecek ve beyninize giden oksijen seviyesi artacaktır.
Herkesin bildiği gibi ceviz, beyin sağlığı ve güçlü bir hafıza için en önemli besin maddesidir. Cevizin yanı sıra, soğan, pırasa, domates, brokoli, kereviz, maydanoz, turunçgiller, çilek, yeşil çay, soya fasulyesi ve kakao gibi glikoz oranı fazla besinler, beyne giden kan ve enerji akışını hızlandıracaktır. Aşırı yağlı yiyecekler, kolestrol seviyesi yüksek doymuş yağlar Alzheimer için büyük bir risk taşır ve bellek işlevlerine ciddi zararlar verebilirler. Unutmamalıdır ki bu yağlar güçlü bir hafızanın düşmanıdır.

 

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.