Diğer Yazılarımız

Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir? Gümrük Vergisi Nedir?


Gelişen teknoloji ile birlikte İnternetten alış veriş yapmak oldukça kolay bir hâl almaya başladı. Ancak, kimi yasal gereklilikler nedeni ile alınan ürünler için vergi ödenmesi gerekiyor. Peki, Gümrük vergisi nasıl ödenir? Gümrük vergisi nedir?

Söz konusu vergi, yurt dışından alınan toplu veya tekli ürünler için fark edilmeksizin kesilmekte. Ürünlerin fiyatına göre kesilen bu vergi sistemi, ürünleri alabilmeniz için ödeme gerekliliğini barındırmakta. Yani, gümrük vergisi çıkan ürünlerinizi sizden istenen orandaki vergileri ödemeden teslim alma durumunuz bulunmamakta.

Gümrük vergisi, satın aldığınız ürünün fiyatına göre kesilir demiştik. Ancak, kimi zaman ürünlerin üzerinde fiyatlar olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda gümrük yetkilileri, ürünlerin araştırmasını sağlayarak piyasadaki fiyatlarına göre gümrük vergilerini tanımlamakta

Peki, adınıza gümrük vergisi çıkarsa nereden sorgularsınız? En önemlisi, gümrük vergisi nasıl ödenir?

Gümrük Vergisi Nedir?

Gümrük vergisi nedir? Gümrük vergileri neden alınır? Gümrük vergisi nasıl ödenir? Aşamaları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Ancak, gümrük vergisinin ne olduğunu kavradıktan sonra diğer adımlara geçmeniz en doğrusu olacaktır.

Gümrük vergisi, iki ülke arasında gerçekleşen kimi zaman ikiden fazla ülke arasında gerçekleşen ithalat/ihracat işlemleri sonrasında ürünün girdiği ülkenin aldığı kazanımdır. Gümrük vergileri, gümrükten geçen üründen alınan ve ürünün girdiği ülkeye bıraktığı, ülke ekonomisine katkıda bulunduğu bir vergi sistemidir.

Gümrük vergisi faydaları nelerdir? Gümrük vergileri her ne kadar alınan ürün için sorun oluşturuyor olsa da ve hatta kimi zaman tarafınıza gönderilen hediyeler için de vergiler kesilmesine neden oluyor olsa da vergiyi alan ülke adına faydaları bulunmakta;

 • Ülke sanayisinin korunmasını sağlar,
 • Ürünlerden alınan gümrük vergileri ülke ekonomisi için bir gelir türü olarak görülür,
 • Ürünler üzerinde bulunan gümrük vergileri, ülke içerisine giren ve çıkan ürünlerin takibini kolaylaştırmak amacı ile koyulabilir. Söz konusu durum, ürünlerin takibini kolaylaştırır.

Peki, Gümrük vergisi nedir? Kısaca değinerek öğrendik. İnternetten aldığınız ya da adınıza Yurt dışından gönderilen bir ürün için Gümrük vergisi nasıl ödenir? Tarafınıza gönderilen ürünler, hediye olarak işaretlense bile kimi zaman değerlerine bakılarak belirli oranlar üzerinde olmaları durumunda gümrük memurları tarafından vergiye tabi tutulabilir.

Peki, ürünlerinize gümrük ücretleri çıktı mı? Ürünlerinize gümrük ücreti çıktıysa nasıl öder ve ürünlerinizi alırsınız?

İnternetten Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

İnternetten gümrük vergisi nasıl ödenir? İnternetten gümrük vergisi ödenebilir, ancak nasıl ödenebilir? Gümrük vergisini genel anlamda ödeyebilmek için birkaç yöntem bulunuyor. Bu yöntemler genel itibariyle;

 • GÜMKART Sistemi üzerinden gümrük vergileri ödeme,
 • Gümrük müdürlükleri üzerinden ödeme,
 • Banka hesapları üzerinden gümrük vergisi ödeme.

Gümrük vergisinin ödenebileceği Üç farklı alan karşımıza çıkmakta, özellikle işlemlerinizi internet üzerinden tamamlıyorsanız internetten gümrük vergisi ödemek sizin için daha iyi olacaktır. Ancak, gümrük vergisi ödeme işlemlerine geçmeden önce. Gümrük vergisini ödemeniz gereken süreyi de iyi ayarlamanız gerekmekte.

Öyle ki, Gümrük vergisi ödemek için gereken süre 7 iş günüdür. Yani, ürünleriniz gümrükten geçtikten sonra gümrük ödeme noktasına teslim edilirse. Teslim anından itibaren 7 İş günü içerisinde ödeme işlemlerinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Peki, Gümrük vergisi nasıl ödenir? İnternetten gümrük vergisi ödeme nasıl yapılır;

 • Gümrük vergisi ödemeleri için uygun olan banka hesabınıza mobil uygulamadan giriş sağlayın,
 • Ödemeler sekmesine giriş sağlayın,
 • Ödemeler sekmesi altında yer alan Vergi alanına giriş sağlayın,
 • Vergi alanından “Gümrük vergileri” alanına giriş sağlayın,
 • Sizden istenen Beyanname numarası alanına, ilgili vergi beyanname numarasını girin,
 • Karşınıza çıkan ekrandan vergi borcunuzu görüntülerin ve hesabınızdaki bakiyeden ödeme işlemini gerçekleştirin.

Gümrük Vergisi Nereden Sorgulanır? Beyanname Numarası Nasıl Sorgulanır?

Gümrük vergisi nasıl ödenir? Sorularına bir önceki bölümde yanıt verdik. Ancak, kimi zaman tarafınıza iletilen gümrük beyanname numarasına ulaşamıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, beyanname numarasını öğrenebileceğiniz bir yöntem bulunuyor. Beyanname numarası nasıl sorgulanır?

 • Buraya tıklayın veya E-Devlet sistemine giriş sağlayın,
 • Yukarıda yer alan linke tıklamadıysanız, E-Devlet arama alanından “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama” aramasını gerçekleştirin ve açılan listeden Ticaret Bakanlığı alanına girin.
 • Karşınıza çıkan ve sizden izin isteyen bilgilere erişimi için izin verin,
 • Bir sonraki ekranda, karşınıza çıkan listeden kendi adınızı seçin. Açılır listenin altında bulunan “Sorgula” butonuna tıklayın.

Sorgulama işlemi sistem yoğunluğuna göre birkaç dakika kadar sürebilmekte. Sorgulama işlemi sonrasında, adınıza kayıtlı olan tüm gümrük vergilerini ve beyanname numaralarını listeden görüntüleyebilir. İlgili kurumlar veya banka hesaplarınız üzerinden ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gümrük vergisi nasıl ödenir? Gümrük vergisi nasıl sorgulanır? Gibi sorulara yazımızın öncesinde cevap verdik. Ancak, henüz ürün almadan önce, olası gümrük vergisini sorgulamak istiyorsanız izlemeniz gereken birkaç adım bulunuyor.

Söz konusu gümrük vergileri, hesapladığınızdan farklı çıkabilir. Bu gibi durumlara hazır olmalı ve neden olarak da ÖTV gibi durumların, aldığınız ürünün gümrük vergilerini doğrudan etkilediğini bilmeniz gerekiyor.

Gümrük vergisi nasıl hesaplanır? Gümrük vergisi hesaplama aracı nasıl kullanılır?

 • Buraya tıklayın ve Gümrük vergisi hesaplama aracı sitesine gidin,
 • Karşınıza çıkan ekrandaki bilgilendirme yazılarını okuyun,
 • Bilgilendirme yazılarını okurken sizden istenen bilgileri de doğru ve eksiksiz bir şekilde listeye girin.
 • Bilgilerinizi girdikten sonra, sayfanın altında yer alan “Hesapla” butonuna tıklayın.

Hesaplama işlemi anında tamamlanarak, olası gümrük vergisi oranını sizlere sunacaktır. Ancak, hesaplama sırasında ÖTV alanında verdiğiniz cevabın. Gümrük vergisini doğrudan etkileyeceğini unutmamalı ve doğru cevap verdiğinizden emin olmalısınız.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.