Diğer Yazılarımız

Güvenilir İkinci El Siteleri Hangileri? İkinci El Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Güvenilir ikinci el siteleri hangileri? Güvenilir ikinci el sitesi bulmak kolay mı? İkinci el siteler üzerinden satış yaparak para kazanmak aslında sanıldığından daha kolay.

Artık işinize yaramayan veya yenisini aldığınız bir ürünü ikinci el olarak satmak size hem tasarruf sağlar hem de depolama konusunda sorunlar çekmenizin önüne geçer. Her ne kadar sadece ikinci el ürünler satılabilecek gibi gözüküyor olsa da durum böyle değildir.

Pek çok ikinci el sitesi sıfır ürünler satışına da izin vermekte. Bunun yanı sıra, bir yerlerden bir şekilde bulduğunuz bazı ürünler ikinci el piyasasında sandığınızdan daha fazla değere sahip olabilir.

Güvenilir ikinci el siteleri hangileri ve hangilerinde satış yapmak doğru? Bilmiyorsanız, bazı öneriler işinizi hızlandıracaktır.

Güvenilir İkinci El Siteleri Hangileri? Hangi İkinci El Sitesi Neye Göre Tercih Edilmeli

Güvenilir ikinci el siteleri kavramı aslında pek çok etkene dayanıyor, öyle ki. Bazı siteler hali hazırda güvenilir ancak satıcıların veya alıcıların yaşadığı bazı kötü deneyimler sonucunda “güvenilir olmayan siteler” olarak listelenmiş olabilirler.

Söz konusu durumda, kimi kullanıcının artık bu sistemleri kullanmasının önüne geçebilmekte. Ancak, durum hiç de yaşanan kötü tecrübeler ile sınırlı değil.

Kötü tecrübeler dışında doğru listeleme, doğru alıcı, doğru satıcı gibi kavramlar ile hareket edildiğinde sanıldığından daha iyi tecrübeler edinmeniz oldukça olası. İşte, güvenilir birkaç ikinci el sitesi;

Letgo – İkinci El Alış ve Satış Platformu

Letgo, kendi adını reklamlar ve yaptığı yenilikler sonucunda duyuran. Belki de listedeki en kolay satış yapılabilen ikinci el alış ve satış platformudur. Söz konusu Letgo, diğer ikinci el satış sitelerinden farklı olarak daha çok yerel satışları amaçlıyor.

Yerel satışların amacı, direkt olarak alıcı ile satıcıyı buluşturması ve aynı yerde olmalarını sağlayarak daha kolay bir satış-alış tecrübesi sunması.

Her ne kadar yerel satışları ön planda tutuyor olsa da, yenilenen kargolama ve güvenli ödeme yöntemleri ile dünyanın bir diğer ucuna kadar satış yapabilmeniz mümkün durumda oluyor.

Mobil uygulama şeklinde tasarlanan ve yaş kitlesi konusunda geniş bir kısmı hedef alan Letgo, hem satış hem de alış konusunda daha hızlı sonuçlar almanızı hedefliyor.

 • Yenilenen tasarımı ile daha hızlı deneyimler.
 • Güvenli ödeme yöntemi ile yerel satışlar dışında da satışlar sağlamak.
 • Yerel ürün arama özelliği sayesinde ürünlere çevrenizden daha kolay şekilde ulaşabilmek.
 • Pek çok detaylı kategoriye ev sahipliği yapması ile aradığınız pek çok şeyi orada bulabilmek.
 • Kolay ve sade kullanım deneyimleri ile neredeyse herkes için alıcı ve satıcı tecrübesi sunması.
 • Ekstra satın alımlar dışında normal kullanımda ek fiyatlandırma içermemesi ve ücretsiz şekilde kullanılabilmesi.

Gibi pek çok avantajı da içinde barındırır. İş Marketing konusunda gelince, geniş arama yelpazesi ile satış yapımını sağlaması ile geriye tek yapmanız gereken ürünü satışa koyup beklemek oluyor.

Dolap.com – İkinci El Online Alışveriş Deneyimi

Genel anlamda yaygın olan deneyimlerin dışında hareket etmek gerekirse ve genel satış ve alış kategorileri dışında olacaksak. Dolap.Com en iyi önerilerden birisi olacaktır.

Letgo ikinci el satış platformundan farklı olarak Dolap, genelde giysiler ve takılar gibi konularda satış yapılan bir platform. Adından da anlaşılacak olan Dolap.Com, genel olarak kullanıcıların ikinci el, sıfır gibi ürünleri satmasını hedefliyor.

Online ticaret sistemine kurulmuş olması nedeni ile yerel satışlara imkan sağlamıyor. Satışlar yapıldıktan sonra kargolama yöntemi ile kullanıcılara dağıtılmakta.

Kargo konusunda kullanıcı verilerinin gizliliğine önem veren Dolap.Com, satıcı kişiler ile alıcı kişilerin adres bilgilerini doğrudan paylaşmamakta.

Kargo kodu sistemi ile çalışan Dolap.Com, anlaşmalı kargo firmalarına vereceğiniz kod ile kargolama işlemini kimi zaman ücretsiz kimi zaman ödemesi içinde olarak yapmanıza imkan sağlıyor.

Gelişmiş sistemi sayesinde hem satıcı hem de alıcı için hız ve güvenilirliği baz alıyor. Söz konusu güvenilirlik konusunda atılan bir diğer en sağlam adım ise ödemelerin “havuz sistemi” içinde birikiyor olması.

 • Online satış deneyimi ile yerel satışlardan uzak, daha profesyonel bir satış deneyimi.
 • Yurt dışı ödeme yöntemlerine açık olan Online ödeme yöntemi ile yurt dışından da sipariş alabilme.
 • Kargo kodu sistemi ile kolay kargolama ve iade işlemi.
 • Para havuzu sistemi ile alıcı ve satıcının parasal olarak korunması.
 • Marka giyim başta olmak üzere çeşitli pek çok kategori.
 • Keşfet sayfası olarak da bilinen sayfalar ile satıcı kişilerin alıcı kişilere daha kolay ulaşabilmesi.

Dolap.Com her ne kadar aylık ödeme gibi veya ek ödeme gibi masraflardan uzak olsa da her satıştan komisyon almakta. Komisyon oranları kimi ikinci el sitelerine göre daha fazla olabilir.

Sahibinden.Com – Geniş Kategori Güvenli Satış

Güvenilir ikinci el siteleri hangileri? Sorusuna verilebilecek ilk cevaplardan birisi Sahibinden.Com olabilir. Geniş kategorisi ile karşımıza çıkan Sahibinden.Com, hem yerel hem de online satış deneyimleri ile pek çok kullanıcıya hitap edebiliyor.

Giyim, gayrimenkul, tatil deneyimleri, tek gecelik evler, araba ve hatta iş makineleri gibi satış kategorilerine bile izin verebilen Sahibinden.Com, sadece satış ve alış değil. Hizmet gibi kategorilerde de pek çok kullanıcıya iş imkanı sağlıyor.

Adrese bağlı ve kelimeye bağlı arama yöntemleri ile çalışan, yerel ve online satışlara izin veren site. Yeni geliştirilen “Param Güvende” sistemi ile de pek çok kullanıcının güvenle sistemi kullanmasına izin veriyor.

Param Güvende sistemi ile birlikte kullanıcıların daha güvenli kargo deneyimi yaşamasına izin veren Sahibinden, artık ikinci el sitesinden farklı olarak sürekli sirkülasyon içinde olan bir satış sitesi haline gelmiş durumda.

 • Sürekli güncel ve yeni özellikler ile kendini ayakta tutan.
 • Geniş üye ve ürün yelpazesine sahip olan.
 • Sadece ürün satışı değil hizmet satışı gibi alanlarda da kategorileri bulunan.
 • Güven konusunu benimsemiş.

Nadir ikinci el satış sitelerinden sadece birisi. En iyi deneyimleri hedefleyen ve alıcı – satıcı dengesini en iyi şekilde korutan Sahibinden.COM. Daha fazla alıcıya ulaşmak isteyen satıcılar tarafından tercih edilebilir.

Arabam.Com – Türkiye’nin Araba Motoru

Asıl amacınız ikinci el araç alıp satmak mı? O halde Arabam.Com Güvenilir ikinci el siteleri konusunda tercih edilebilecek en doğru tercihlerden birisi. Her ne kadar diğer ikinci el satış sitelerinde taşıt kategorisi bulunuyor olsa da. Arabam.Com direkt olarak bu amaca hizmet ettiği için alıcı kitleye daha çok hitap ediyor.

Güvenilir olmasının yanı sıra pek çok anlaşmalı firmaya ev sahibi yapması ile hem satıcı hem de alıcı için en iyi deneyimi sağlamakta.

İkinci el araç satmak ve ikinci el araç almak konusunda gelişmiş sistemlere ev sahipliği yapan Arabam.Com kimi zaman kolay kredi hesaplama aracı ile o ilana özel kredi almanıza da yardımcı olabiliyor.

Sadece ikinci el araç değil, sıfır araç alış ve satış gibi konularda da kategorileri bulunan Arabam.Com. Binek, motosiklet, iş araçları ve hatta Scooter gibi pek çok kategoride satış ve alışa imkan sağlıyor.

 • Araç alım ve satımı ile ilgilenen kişilere uygun.
 • Detaylı açıklama alanları ile doğrudan kolay bilgileri aktarmak.
 • Sıfır araç satın alma imkanı.
 • Geniş araç yelpazesi ile neredeyse her araca anında ulaşabilmek.
 • İstediğiniz kriterlere göre özel filtreleme seçenekleri ile size uygun aracı direkt olarak bulabilmek.

İkinci El Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? İkinci El Satış Yapmak

İkinci el satış yaparken nelere dikkat emek gerekir? Güvenilir ikinci el sitelerinden nasıl güvenli satış ve alış sağlanır?

İkinci el sitelerinin güven konusunda sorunlar oluşturmadığına hem fikir olmamız gerekiyor. Asıl sorun, satıcı ve alıcı kısmında yaşanmaya başlıyor. Özellikle uzaktan satış yapacak olanları ilgilendiren ilk tüyoları vermeye başlamadan önce. İkinci el satış yaparken veya ikinci el satış sitelerinde sıfır ürün satışı yaparken saygı konusunda ve sevgi konusunda ekstra çabalı olmak gerekir.

Saygı ve sevgi dili ile hareket etmek hem satıcı hem de alıcı için daha güvenli daha doğru yol oluşturacaktır. Unutmayın ki, sizin güven problemlerine sahip olduğunuz gibi karşı tarafta da aynı sorunlar baş gösterebilir.

Uzaktan satış yapacak olan kişilerin ürünleri listelerken ve gönderirken;

 • Fotoğrafların gerçeği yansıttığından emin olması.
 • Ürünler ile ilgili olan sorunların gizlenmemesi.
 • Alıcının soracağı sorulara kaçamak cevap vermemesi.
 • Sahte ürün fotoğrafları kullanmaması, mümkünde güncel fotoğraflar çekerek güven kazanması gerekir.

Her şey yolunda gitti, ilanınızı yüklediniz ve bir şekilde alıcı buldunuz. Uzaktan satışlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kargoların doğru şekilde gönderilmesi. Hali hazırda kod sistemi ile çalışan kargo firmaları adres konusunda sorun yaşamanızın önüne geçecektir. Ancak;

 • Kırılma şansı olan ürünleri oldukça sıkı sarmalısınız.
 • Yolda başına gelebilecek her durum için sıvı geçirmeyen bir şekilde muhafaza etmeniz oldukça önemli.
 • Ürünlerin parçalarını kontrol ederek eksiksiz bir şekilde yerleştirmelisiniz.
 • Anlaşılan ürün dışında ve gösterilen ürün dışında bir ürün göndermemelisiniz.

Uzaktan satış konusunda işler aslında bu kadar basit. Bir de, Yerel olarak ikinci el satış yapacak olan kullanıcılar bulunuyor. Online satış deneyimlerinde alıcı ile ve satıcı ile pek muhatap olunmadığı için güven oldukça yüksek durumda.

Yerel satış yapacak olan satıcıların dikkat etmesi gereken konular ise;

 • Sakin ve şehir merkezinden uzak alanları tercih etmemek.
 • Alıcı kişinin veya satıcı kişinin istediği yere değil ortak olarak belirlenen alanlarda buluşmak.
 • Mümkünse günün kalabalık saatlerinde buluşmak.
 • Güvenilir gelmeyen alıcı ve satıcı ile iş birliği yapmamak.

Unutulmamalıdır ki, ikinci el veya sıfır ürün olması yaşanabilecek olan kötü tecrübeleri direkt olarak etkilememekte. Bu nedenle, direkt olarak güvenmek yerine her zaman şüphe ile yaklaşmanız ikinci el satış ve alış konusunda daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Güvenilir ikinci el satış siteleri dışında, kendi sosyal medya hesaplarınız üzerinden de satışlar yapabileceğinizi unutmamanızda fayda var.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.