Biyografi

Hasan Arat

Hasan Arat 1959 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Kendisi gençlik yıllarında basketbol oynamıştır. 1998 ile 2000 yılları arasında Beşiktaş Jimnastik Kulübünde ikinci başkanlık yapan Arat, 05 Aralık 2023 yılı itibari ile yapılan kongre sonrası başkanlık yarışında rakibi olan sayın Serdal Adalıyı uzak bir oy farkı ile geçmiş ve Beşiktaş takımının 35’inci başkanı olmuştur. Başkanlığının yanısıra spor yöneticisi ve iş adamı olan Hasan Arat evli bir kişidir. Kendisi Simin Arat hanımefendi ile evli olup iki çocuk babasıdır.

Doğum Tarihi 15 Temmuz 1978
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.85 m
Eşi Ayşe Arat
Çocuk (ları) İrem Arat, Emre Arat
Mesleği Olimpiyat Oyunları Yürütme Komitesi Başkanı
Olimpiyat Oyunları Görevleri – Rio 2016 Olimpiyatları, Koordinasyon Komitesi Başkanı
– Tokyo 2020 Olimpiyatları, Oyunlar Koordinatörü
Spor Yönetimi Kariyeri – Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı
– Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşavirlik Görevleri
Eğitim – Boğaziçi Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bölümü
– Spor Yönetimi Yüksek Lisans Programı
Kariyer Başlangıcı – Spor Yönetimi alanında çeşitli ulusal ve uluslararası projelerde çalışma
– Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde görev alması

Hasan Arat Basketbol Hayatı

Basketbol kariyerine Adanademir spor da başlayan Arat, yedi yıl boyunca profesyonel olarak basketbol oynamıştır. Kendisi Beşiktaş dışında 1975 yılında Fenerbahçe kulübünün yıldız takımında da basketbol oyuncusu olarak yer almıştır. Beşiktaş Jimnastik Kulübünde ise basketbol hayatı, 1977 ile 1981 yılları arasında beş yıl süre ile olmuştur. Beşiktaş takımından sonra 1982 ile 1984 senesinde Galatasaray’da basketbol oyuncusu olarak görev yapan Hasan Arat, jübilesini de bu takımda yapmış ve basketbol hayatını sona erdirmiştir. Basketbol oynarken ise giymiş olduğu takım forması, Beşiktaş Akatlar Spor Kompleksinin müzesinde yer almaktadır.

Hasan Arat Aile Hayatı

Sayın Simin Arat ile evli olup ve bu evlilikten iki çocuk sahibi olan Hasan Arat’ın Ali isminde bir erkek, Zeynep isminde bir kız çocuğu vardır. Annesinin ismi İjlal hanım, babası ise Necmettin Arattır. Kendisinin anne ve babası vefat etmiştir. Anne ve babasının dışında bir tane de erkek kardeşi vefat eden Hasan Arat, iki yabancı dil bilmektedir. İngilizce ve Fransızca bilen sayın Arat, İstanbul’da ailesi ile beraber hayatını devam ettirmektedir.

Hasan Arat İş Hayatı

Hasan Arat farklı iş alanlarında yöneticilik yapmış bir kişidir. Kendisi aynı zamanda çok yönlü özelliği ile bilinen Nova Investin ortağıdır. Aynı zamanda bu şirketin yönetim kurulu başkanlığını da yapan sayın Arat, Dome Grup’un kurucuları arasında yer almış ve bu şirketinde ortakları içerisinde bulunmaktadır. Türkiye’nin giyim alanında önde gelen şirketi olan Beymenin de yönetim kurulu başkan yardımcısıdır.

Hasan Arat’ın iş hayatında görev aldığı pozisyonlardan bazıları şu şekildedir.

  • FIBA Holding Yönetim Kurulu Üyesi
  • Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütüne Bağlı Üyeler Yönetim Kurulu Başkanı
  • Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi
  • İAD Eski Başkanı

gibi iş alanlarında aktif olarak yer almıştır. Hasan Arat 1996 senesinde ekonomist dergisinde yılın iş adamı ödülüne layık görülmüştür. Hasan Arat’a aynı zamanda onikinci uluslararası spor töreninde uluslararası dostluğun güçlenmesine katkı sağladığı için de onur madalyası verilmiştir.


Hasan Arat Spor Yöneticilik Kariyeri

Başarılı iş hayatının yanısıra spor camiasında da yöneticilik adına birçok farklı görev üstlenen Arat, şu anda Beşiktaş Jimnastik Kulübünün başkanlığını yapmaktadır.

Arat’ın spor yöneticiliği alanında yapmış olduğu görevler şu şekildedir.

  • 1998 ile 2000 senesinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü başkan yardımcılığı yapmıştır.
  • 03 Aralık 2023 yılında yapılan olağanüstü seçim ile Beşiktaş Jimnastik Kulübünün başına geçmiştir ve halen başkanlığını sürdürmektedir.

Kendisi mazbatasını ise 05 Aralık 2023 de düzenlenen tören ile Beşiktaş Futbol Takımının maçlarını oynadığı Tüpraş stadyumunda almıştır.
Hasan Arat Yönetim Kurulu Listesinde Kimler Yer Alıyor ve Görevleri Nelerdir?
Beşiktaş Jimnastik Kulübünün 35 inci başkanı olan Hasan Arat listesine, eskiden Beşiktaş futbol takımında oynamış isimleri eklemiştir. Bu isimler içerisinde Feyyaz Uçar ve Samet Aybaba gibi eski futbolcular vardır. Hasan Arat’ın yönetim kurulu içerisinde yer alan Hüseyin Yücel ikinci başkandır. Mete Vardar ve Onur Göçmez As Başkan olarak listede yer almıştır. Feyyaz Uçarın görevi ise Futbol Şube Sorumlusu ve Basın Sözcüsüdür.

Yönetimde yer alan diğer isimler ve görevleri ise şu şekildedir.

  • Hukuktan sorumlu kişi Altın Mimir
  • Finans alanında yer alan kişi Kaan Şenkul
  • Genel Sekreter Doktor Cüneyt Sezgin
  • İletişim Sorumlusu Profesör doktor Işıl Zeybek

Samet Aybabanın görevi Futbol Takımları Genel Koordinatörlüğü’dür.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.