Diğer Yazılarımız

Hemşire Maaşları 2024 Ne Kadar?

Hemşire maaşları 2024, hem bu mesleği sürdürenler hem de hemşire olmak isteyenler tarafından merak ediliyor. İşte güncel hemşire maaşı detayları…

Hemşire Maaşları 2024

Pek çok kişinin merak ettiği hususlar arasında hemşire maaşları 2024 konusu yer alıyor. Hem özel sektörde hem de devlete bağlı sağlık kurumlarında görevlerini sürdüren hemşirelerin maaşı sorgulanıyor. Peki hemşire maaşı 2024 ne kadar? Ayrıntıları açıklıyoruz.

Hemşire maaşları 2024, enflasyon nedeniyle değişti. Sağlık alanında önemli yere sahip olan hemşireler, hasta bakım, tedavi aşaması takibi ve hasta yakınlarına destek gibi çeşitli alanlarda görevlerini yerine getiriyor.

Hemşirelerin maaşı, eğitim düzeylerine, çalıştıkları kuruma ve kıdemlerine göre farklılaşıyor. 2024 senesinde enflasyon farkı zammı ve aynı zamanda seyyanen zam ile beraber hemşire maaşlarında da yükseliş oldu. Buna göre hemşire maaşları 2024 şöyle:

 • Minimum hemşire maaşı: 32.000 TL
 • Üniversite mezunu bir hemşirenin ortalama en yüksek maaşı: 50.000 TL
 • Lise mezunu hemşire: 32.000 TL
 • Ön lisans mezunu hemşire: 34.075 TL
 • Lisans mezunu hemşire: 39.152 TL
 • Devlet hastanesi hemşire maaşı: Devlette en düşük hemşire maaşı 32.152 TL
 • Özel hastane hemşire maaşı: Özel hastanede hemşire olarak görev yapan bir kişi minimum 17.000 TL asgari ücret alır. Tecrübeye ve çalışılan kurumun popülaritesine göre maaş artışı ve yan haklar sunulur.
 • Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan hemşire maaşı: Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görevlerini sürdüren hemşirelerin maaşı, devlet hastanelerindeki hemşireler ile aynı olmaktadır.
 • Ameliyat hemşiresi maaşı: 32.000 – 55.000 TL
 • Aile hekimliği hemşire maaşı: 32.000 – 50.000 TL
 • Acil hemşire maaşı: 32.000 – 40.000 TL

Hemşire Nasıl Olunur?

Hemşire maaşları 2024 araştırması yapanlar, nasıl hemşire olabileceklerini merak ediyor. İnsanların herhangi bir sağlık sorunu veya sağlık raporu ihtiyacı olduğunda tercih ettikleri yerler hastanelerdir. Hastanelerde çeşitli görevlerde birçok birim koordinasyon içinde çalışır. Hemşireler de hastanelerde önemli bir göreve sahip olan çalışanlardır. Bu mesleği yapmak isteyenler tarafından ‘hemşire nasıl olunur?’ sorusuna yanıt aranır. İşte detaylar:

Hemşirelerin hastanede önemli yükümlülükleri vardır. Bu sebeple hemşire olmak isteyen kişilerin Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerinde eğitim almaları gerekir. Bu eğitim 4 yıl sürer. Bu sürenin ardından hemşire olunur. Sağlık Meslek Liseleri de yine bu meslek için eğitim verir. Bu liselerden mezun olan kişilere doğrudan hemşire yardımcısı unvanı verilir. Mezun olan kişiler KPSS sınavında gereken puanı alarak kamuda çalışabilir.

Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?

Hemşire maaşları 2024 sorgusu gerçekleştirenler, hemşirenin görevlerini de öğrenmek ister. Hemşirelerin hastanede gerçekleştirmeleri gereken birçok görev vardır. Hastanedeki hastalara uygun bir bakım sağlamak, hastanın şeker ve tansiyon benzeri ölçümlerini yapmak, hastayı gerekli tıbbi müdahaleler için hazırlamak, hastanın psikolojik durumuna dikkat etmek, doktorlar ve diğer hastane çalışanları ile koordinasyon içerisinde çalışmak ve hastanın durumunu takip etmek bu görevlerden bazılarıdır.

Hemşire olan kişilerin işsiz kalması oldukça zordur. Sağlık sektöründeki personel açığı her daim bulunmaktadır. Özel hastaneler, devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri hastaların çalışabilecekleri kurumlardan bazılarıdır. Ayrıca çeşitli firmaların ve okulların bünyesinde de sağlık hizmeti sağlamak üzere hemşire işe alımı olur.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.