Diğer YazılarımızSosyal Medya

Influencer ne demek? Nasıl influencer olunur?

Nasıl influencer olunur?

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri tartışılmaz bir biçimde önemli. Artık her işimizi sosyal medya platformaları üzerinden hallediyoruz. Instagram ve youtube da neredeyse her gün kullandığımız bir sosyal medya platformu. Influencer kelimesini çok sık duyar hale geldik. Pek çok insan merak edip araştırıyor. Peki aslında influencer ne demek? İngilizce ‘influence’ kelimesinden gelen bu kelime etkilemek, tesir altında bırakmak gibi anlamlara geliyor. Yani influencer kitleleri etkileyip, onlara kendini izlettirebilen kişilerdir diyebiliriz. sosyal medyada influencer olmak gerçekten önemli bir olaydır. Pek çok firma artık televizyon reklamları yapmıyor. Onun yerine instagram influencerlarına para verip kendi ürünlerini tanıtma yolunu seçiyorlar. Bu şekilde hem daha az para harcıyorlar hem de hedef kitlelerine nokta atışı şeklinde reklamlar verebiliyorlar. Artık günümüzün reklam yüzlerinin ünlü şarkıcılar ya da dizi oyuncuları olmaktan çıkıp sosyal medya influencerları olduklarını görüyoruz. Bu kelimeyi ilerleyen günlerde daha sık duyacağımız kesin.

Nasıl influencer olunur?

İnfluencer olmanın pek çok avantajı olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Peki ama influencer nasıl olunur ki? Pek çok insanın merak ettiği tek bir şey var o da influencer olmak için nelerin gerekli olduğunu bilmek. İnfluencer nasıl olunur sorusu belli bir cevaba sahip değildir. Yani kimse bir kitap okuyup ya da bu işin eğitimini alıp ben influencer oldum diyemez. Ama yine de belli başlı bazı anahtar maddeler var ki influencer olma yolunda kesin yapılması gereken şeylerden. Aşağıdaki listede bazı maddeler halinde bunlar sıralandı.

  • Niş (özel, kendine has) bir alanınızın olması gerekiyor. Peki bu ne demek? Mesela bir makyaj kanalı açmak istiyorsunuz. Piyasada birçok youtuber var ki milyonlar izleniyorlar. Onlardan bir farkınızın olması için bir konsept oluşturmalısınız ki insanlar sizin farklı bir şeyler yaptığınızı görüp sizi izlesinler.
  • Sosyal medya hesaplarınızı işletme hesabına döndürün. Instagram İşletme hesabı yapıp bunu herkese açtığınız zaman size pek çok faydası olacaktır. Mesela işletme hesabı size takipçileriniz hakkında data toplamanıza olanak sağlar. Takipçilerinizin hangi saatte hani gönderileri beğenip beğenmediklerini gözlemlemenize imkan sağlar. Unutmayın ki kilitli infleuncer hesabı çok az vardır ki onlar da çok öncelerden herkese açık bir işletme hesabı kullanıyorlardı.
  • Kişisel bakımınıza ve estetik görünüşünüze dikkat edin. Unutmayın, influencer, etkileyen kişi demektir. Dış görünüşünüzle ve bakımlı oluşunuzla takipçilerinizi üstünde bir etki bırakabilirsiniz.
  • Bu madde belki de en önemli maddedir. Düzenl bir şekilde paylaşım yapın. Sosyal medya algoritmaları düzenli bir şekilde sizin zevk duygunuzu tatmin etmek için tasarlanmıştır. Eğer düzenli bir paylaşım ve görünmeniz yoksa insanlar sizinle ilgili şeyleri artık merak etmemeye başlayacaklradır. Çünkü bu, mecrayı önemsemediğiniz anlamına gelecektir.
  • Takipçilerinizle aranızdaki ilişkiyi tanımlayın. Sosyal medyada birçok insan sizi takip edecek belki de mesaj atacaktır. Bu mesajları zamanında ve yerinde cevaplamaya özen gösterin. Bu, sizin takipçilerinizi önemsediğinizi gösterecektir.

 

 

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.