Diğer Yazılarımız

İnsanlar Dünya Ekosistemlerinin % 97’sini Yok Etti

Acımasız yeni araştırmalara göre, yeryüzündeki arazilerin yalnızca% 3’ü, bozulmamış yaşam alanları ve orijinal hayvan türlerinin sağlıklı popülasyonları ile “ekolojik olarak bozulmamış” olarak nitelendiriliyor.

Bu, önceki değerlendirmelerde çizilen ve bu sayıyı çok daha yükseğe çıkaran dünya üzerinde ki arazilerin % 20 ila % 40‘ının hala sağlam olduğunu tahmin eden resimden çok daha kasvetli bir tablo. Ancak, özellikle habitatın bozulmamış olmasına odaklanan bu analizler, çoğunlukla uydu görüntülerine dayanıyordu ve bu yüzden yer yüzünde olanlarla ilgili çok fazla ayrıntı sağlanamıyor.

Önemli Biyoçeşitlilik Alanları Sekreterliği başkanı ve baş yazar olan Andrew Plumptre yaptığı açıklamada

 ” Birçok kişi tarafından yapılan saha çalışması, bu bozulmamış habitat alanlarında kaybolan türlerin olduğunu açıkça gösteriyor. Bu türler büyük ve orta boy etoburlar özellikle büyük ve orta otçullar.”

Plumptre, “Ayrıca, Dünya’nın daha büyük bir kısmında ekolojik bütünlüğü yeniden kazanmak için türleri geri getirmeyi düşünmeliyiz,” diyor.

Araştırma ekibinin tespit ettiği bozulmamış ekosistemler Kongo, Tanzanya, Amazon yağmur ormanları, Sibirya ve güney Şili’de bulunuyor.

Daha da rahatsız edici bir şekilde araştırmacı ekip, belirledikleri ekolojik olarak bozulmamış arazilerin yalnızca % 11’inin ülkelerin koruma yasaları tarafından korunduğunu keşfetti. Daha da küçük bir kısım sadece % 4  Önemli Biyoçeşitlilik Alanları veya Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin yaban hayatı korumanın özellikle önemli olduğunu söylediği alanlar tarafından kapsanmaktadır .

Yine de hepsi kaybolmuş değil. Araştırmacılar, başka türlü bozulmamış arazilerin geniş alanlarındaki önemli bir eksik bileşenin bazı önemli türlerin, özellikle de büyük memelilerin ortadan kaybolması olduğunu buldular. Bu büyük memelilerden bazıları tamamen yok oldu, ancak diğerleri hala başka yerlerde hayatta kalıyor. Bu durumlarda, yazarlar , belirli alanlarda çok önemli işlevler oynayan çok az sayıda türün (bir ila beş arasında) yeniden tanıtılmasının, dünya topraklarının % 20’sini ekolojik bozulmamışlığa geri getirebileceğini söylüyorlar .

Araştırma ekibi, bu yöntemin verimli olabileceği altı önemli küresel konum belirlediler: doğu Rusya, kuzey Kanada, Alaska, Amazon Yağmur Ormanı, Sahra Çölü ve Kongo tropikal ormanı. Bu alanlarda, tür popülasyonları azalmış olsa da, yeniden getirildikleri takdirde hayvanları desteklemek için hala bol miktarda orijinal bitki örtüsü ve habitat var.

Yapılan çalışmalar, ekolojik sağlık hakkında yeni bir düşünme biçimine ihtiyacımız olduğunu savunuyor. Araştırmacılar şu anda restorasyonun çoğunlukla bozulmuş yaşam alanlarını eski haline getirmeye odaklandığını söylüyorlar. Bu önemli ama yeterli değil.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.