Diğer Yazılarımız

İnternet Üzerinden Online Ders Nasıl Verilir? Online Ders Vererek Para Kazanmak


İnternet üzerinden online ders nasıl verilir? Online ders vererek para kazanmak gibi konular özellikle evden çalışma döneminde sıkça sorulmaya başlandı.

İnternetten online ders verme kavramı aslında yeni bir kavram değil. Uzaktan PT Gibi seçenekler ile Spor eğitimleri, Matematik, Türkçe ve hatta müzik eğitimleri bile uzaktan eğitim ile verilebiliyordu. Gelişen teknoloji ile birlikte artık anlık birebir eğitimlerin yanı sıra Offline, daha önceden kaydedilmiş eğitimler de sağlanabiliyor.

Offline eğitim olarak geçen eğitim modelinde birden fazla kursiyere tek seferde içerik sağlanabiliyorken Canlı eğitimlerde özellikle geniş bir konuya sahip değilseniz tek bir kursiyer üzerinden ilerlemek mümkün oluyor. Peki, Online ders nasıl verilir? Online ders verebilmek için neler gerekir?

Evden Online Ders Vererek Para Kazanma

Evden online ders vererek para kanma ve ek gelir elde etmek. Hatta, kimi zaman tek gelir etmek hayal değil. Ancak, bazı dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Eğitim vereceğiniz konuda olabildiğince bilgili ve öğretim meraklısı olmalısınız.

Offline eğitim olarak bilinen, önceden kayıt edilen ve videolar şeklinde sunulan Online ders videoları için Video editleme bilgilerine sahip olmanız gerekebilir. Online eğitimden farklı olarak anlık olarak reaksiyon alınamıyor oluşu anlattığınız konuda gelebilecek olan soruları önceden planlayarak cevaplandırmanıza ihtiyaç duyacaktır.

Online, birebir eğitim vermek için iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız olmazsa olmaz kurallardan birisidir. İletişimin ön planda olduğunu da var sayarsak kaliteli bir mikrofon ile ilerlemek doğru olacaktır.

Her ne kadar ekipman konusunda bilgilendirmeler bulunmuş olsak da o bir sonraki maddenin konusu. Daha önemli olanı ise bazı kararları vermek olacaktır.

İnternet üzerinden Online eğitim vermek isteyen, online eğitim için ilk adımları atmak isteyen herkesin ilk olarak bu sorulara cevap vermesi gerekmekte;

 • Hangi konularda ders vereceksiniz?
 • Ders vereceğiniz hedef kitlede aradığınız kriterler neler? (Yaş, ilgi alanları, eğitim düzeyi) Eğitimin kalitesini ve ilerleyebilme durumunu direkt etkileyen bir faktördür.

Söz konusu iki faktörü cevaplandırdıktan sonra vereceğiniz kararlar gün yüzüne çıkmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra;

 • Ders içeriklerinizin bir tablosunu oluşturun, ilerleme haritasına sahip hale gelin. Giriş, gelişme ve sonuç olacak şekilde listeleme sağlayın.
 • Her ders için olmasa da belirli bir kilometre taşı için öğrencilerinize ödevler, örnekler, sunumlar hazırlayın.
 • Etkili bir sunum için dikkat çekici ve sonuç odaklı içerikleri toparlayın ve/veya yeniden hazırlayın.

Tüm bu aşamalardan sonra derslerinizi nasıl ve nereden sunacağınıza odaklanmanız gerekmekte. Her ne kadar görüntülü görüşebildiğiniz, ekran paylaşımı yapabildiğiniz ve dosya gönderimi sağlayabildiğiniz her platform buna uygun gibi gözüküyor olsa da kimi platform üyelik satın almanızı isteyebilir;

 • Google Meet, Zoom, Skype, Discord, Microsoft Teams gibi örnek platformlardan birisini belirleyin. Veya kendi isteklerinize göre bir online meeting platformu ayarlaması sağlayın.
 • Söz konusu karar sonrasında platformlar hakkında detaylı bilgilere sahip olun, karşınıza çıkacak olan sorunları kısa bir süre içerisinde çözebilmek için gerekli yetkinliklere sahip olun.

Tüm bunların dışında, öğrencilerinizin sizden memnun kalması ve sonrasında da eğitim içeriklerinizi izleyerek kendilerini pekiştirmeleri için bazı platformlar içinde bulunan sonradan izleme özelliğini aktif hale getirin.

Ders saati, takvim, gerekli materyaller konusunda öğrencilerinizi bilgilendirin. Temel düzeyde bilinmesi gereken ve Online eğitim için hazırlık aşamalarını başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için şimdilik bu aşamaların yerine getirilmesi oldukça yeterlidir.

Ancak, karşılaşılabilecek sorunlara karşın her zaman bir B planına sahip olmalı, her zaman bir çözüm planınız olmalıdır.

Online Ders Vermek İçin Hangi Ekipmanlar Gerekir

Evden online ders vererek para kazanma konusunda belki de dikkat edilmesi gereken en önemli konu öğrencilerinize sunacağınız hizmetin kalitesi olacaktır. Her ne kadar siz kaliteli bir eğitim, içerik sunuyor olsanız da ekipmanlarınız bunu direkt olarak olduğu gibi aktarma konusunda sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

İnternet bağlantısı, görüntü kalitesi ve ses kalitesi gibi faktörler pek çok eğitim içeriğinin özellikle Online ilerlenen bir eğitim içeriğinin izlenemez, işlenemez hale gelmesine neden olabilmekte. Bu nedenle, Online ders vermeden önce söz konusu ekipmanlar konusunda hazırlıklar yapmanız iyi olacaktır;

 • Hızlı bir internet bağlantısı (İndirme/Yükleme Hızı)
 • (Vereceğiniz derse göre gerek bile olmaması mümkün olan) Web Kamera, yüksek kaliteli ve yüksek yenileme değerlerine sahip.
 • İyi ışıklandırma sağlayan, eğitim alanını gösteren, kameraya ışık konusunda destek veren bir aydınlatma ekipmanı.
 • Kaliteli, yüksek ses veren ve seslerde bozulma olmayan mikrofon.

Eğitimlerin kendi içinde kategorilere sahip olduğunu söylemiştik. Kamera gerektirmeyen ancak bilgisayar ekranını göstermeniz gereken ders modelleri için yüksek performans sunan bir bilgisayar sahibi olmak en doğru seçenek olacaktır;

 • Yüksek işlemci gücü.
 • Yeterli düzeyde RAM Bellek.
 • Öğretilmesi amaçlanan programların bilgisayar üzerinde kurulu olması, lisanslı olması ve Warez içeriklere teşvik edilmemesi.

En doğru eğitim hazırlık ve ekipman gereksinimi olarak karşımıza çıkmakta. Mikrofon konusunda kaliteli ve ses konusunda sorunlar yaratmayacak. Dip ses oranı az ve hatta diğer ekipmanlardan daha fazla bütçe ayırılmış bir mikrofon tercihi en doğrusu olacaktır.

Sadece eğitim değil, genel olarak her içerikte izleyiciyi ekranda tutan ve izleme/eğitime devam etme kararını verdiren konu Ses kalitesi olmakta. Özellikle iletişimin üst düzeyde olacağı bu eğitim modelinde. Aynı şekilde, kaliteli mikrofon ve sistemlere sahip olmasını öğrencilerinizden de bekleyebilir. Kriterler arasında barındırabilirsiniz.

Hangi Konularda Online Ders Verilebilir

Online ders vermek isteyen eğitmenlerin akıllarına takılan en önemli nokta. Hangi konularda eğitim verilebileceği oluyor. Aslında Online Eğitim yöntemi ile pek çok konuda eğitim verilebilir.

Kimi fiziksel müdahale gerektiren konularda bile doğru yönlendirmeler ile Online eğitim sağlamak mümkün durumda. Fiziksel müdahale konusuna verilebilecek en net örnek Uzaktan PT Yöntemi ile spor danışmanlığı veren eğitmenler olacaktır.

Ancak, yine de bilgi edinme amacı ile Hangi konularda online ders verilebilir merak eden bir eğitmenseniz. Bu liste tam size göre olacaktır;

 • Dil eğitim, dil öğrenimi.
 • Teknoloji, program kullanımı, yazılım eğitimi, grafik tasarım eğitimi, 3D tasarım eğitimi.
 • Kariyer odaklı eğitimler, Pazarlama ve satış eğitimi, Girişimcilik eğitimi.
 • Kişisel gelişim odaklı eğitimler, zaman yönetimi, psikoloji yönetimi, özgüven geliştirme eğitimleri.
 • Sağlık eğitimleri, uzaktan PT yöntemi ile spor desteği, sağlıklı beslenme eğitimleri, yoga ve meditasyon eğitimleri.
 • Akademik başarıya yönelik eğitimler, dilbilimi, tarih, matematik, bilim, coğrafya ve benzeri akademik konular.
 • Müzik eğitimi, birebir solfej eğitimleri, çalgı eğitimi, şan dersi.
 • Finansal eğitimler, para yönetimi, BTC Alım-Satım eğitimleri.

Gibi konularda eğitim verebileceğiniz gibi pek çok konularda, aklınıza gelmeyecek alanlarda eğitimler oluşturabilir. Birebir eğitim sağlayabilir. Online ders vererek para kazanabilirsiniz.

Online Ders Verme İş İlanları Nereden Oluşturulur Online Ders İş İlanları Bulma

Online ders verme iş ilanları nereden oluşturulur? Online ders ilanları nereden verilmeli? Online ders yöntemi ile para kazanma konusunda belki de en önemli nokta kursiyer bulmaktır. Kendi isteklerinizi karşılayan, aradığınız yaş ve eğitim seviyesi kriterlerine uygun olan kursiyerlerinizi bulmak için bazı web sitelerinden yardım alabilirsiniz.

Birebir eğitimlerin yanı sıra Online ders verme platformları üzerinde yayınlayacağınız dersler ile de birebir ders verebileceğiniz kursiyerler bulabilirsiniz. Eğitmenlik konusunda atacağınız ve sizi ileri götürecek olan adımlar ile kendi adınızı kursiyerler arasında duyurabilir, pasif olarak da kursiyer edinebilirsiniz.

Peki, yeni başlayan bir eğitmen nereden başlamalı? Hangi online ders verme iş ilanı sitesinde ilan oluşturmalı? Hangi sitelerde ilan oluşturmak en güveniliri;

 • Kariyer.net
 • Yenibiris.com
 • Sevretcv.com
 • Sahibinden.com
 • Eleman.net
 • Udemy.com

Gibi web siteleri, geniş kullanıcı yelpazesi sayesinde eğitmenlerin direkt olarak ilanlar oluşturmasına imkân tanımakta. Listede bulunan sitelerin yanı sıra iş arama sitesi olarak bilinen pek çok platformda eğitim kategorisi bulunmakta.

Tüm bunların yanı sıra, kimi forumlarda online eğitimler konularında kendinizi tanıtan konular açabilir. Direkt olarak kursiyerleriniz ile iletişime geçmeye çalışabilir. Birebir online eğitim için bir kursiyer bulabilirsiniz.

Video Ders İçeriği Hazırlayarak Para Kazanma

Online, birebir eğitimlerin yanı sıra. Video ders içeriği hazırlayarak para kazanma da bilinen ve mümkün olan bir konudur. Video ders içeriği hazırlayarak para kazanma konusunda birebir eğitim verme konusundan farklı dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmakta.

Pek çok platform üzerinde yayınlayabileceğiniz ve belirli ücretlendirmeler karşılığında satabileceğiniz kursların kendini kursiyerlere pazarlaması gerekmekte. Bu nedenle;

 • İlgi çekici kurs tasarımı.
 • Kurs sonunda elde edilecek ilerleme seviyesi.
 • Kurs içinde var olacak materyallerin fazlalıkları.
 • Aktif ve ilgilenilen bir kurs destek sayfası.
 • Kursiyerlerin hangi aşamada nereye ulaşabileceğini gösteren bir ilerleme haritası.
 • Olası soruların önceden çıkartılmış cevapları ile hazırlanmış soru-cevap alanları.

Tüm bunların yanı sıra, yukarıda bahsettiğimiz bazı şartların geçerliliği burada da devam etmekte;

 • Kaliteli bir mikrofon ile doğru, yormayan bir ses iletimi.
 • Kamera kullanımı mümkün olacaksa iyi ışıklandırılmış, kaliteli görüntü sunan bir kamera kullanımı.
 • Programların stabil çalışmasını sağlayabilmek için performanslı bir sistem.
 • Videoların daha akıcı olması ancak anlamını yitirmemesi için doğru şekilde editlenmiş oluşu.
 • Video öncesinde kursiyerleri hazırlayan, hazırlık aşamalarını anlatan, maddeler halinde bilgiler veren bir bilgilendirme ekranı.

Tüm bunlar, daha kaliteli Online video eğitimi hazırlamanız için oldukça önemlidir. Kimi zaman eğitimler hatalar ile sonuçlanabilecektir. Bu gibi durumlarda kaldığınız alanlarda yeniden kayıt almak, hatanızın nasıl çözüldüğünü göstermek kursiyerlerin gelişmesi için en iyi adım olacaktır.

UDemy’de Online Eğitim Hazırlayarak Para Kazanılabilir Mi?

Udemy ve benzeri platformlarda Online eğitim hazırlayarak para kazanmak düşünülenden daha kolaydır. Online ders verme platformları içerisinde yayınlayacağınız videolar, abonelik sistemi ile açılmakta ve kullanıcılar tarafından izlenebilmekte.

İsteğe bağlı olarak kursunuzun nasıl ilerlediğini görmeleri için birkaç bölüm ücretsiz şekilde yayınlamanız da mümkün durumda.

Tek seferlik ücretlendirme ile satın alınan kurslar, kursiyerler tarafından ömür boyu erişim hakkına sahip olur. Ancak, kapsamlı ve aranan bir kurs sahibi olabileceğinizi düşündüğünüzde gelir düzeyi oldukça yüksek olan bir içerik satışı gerçekleştirmiş olabileceksiniz.

Online eğitim hazırlama konusunda kimi eğitmenlerin motivasyon kaynağı, pek çok konuda farklı farklı eğitim içerikleri hazırlayabilmek ve bu eğitim içeriklerini “pasif gelir” iş modeline dönüştürerek satabilmektir.

Peki, Online ders verme platformları hangileri? Hangi ders verme platformlarında içerik yayınlamak en doğrusu?

Online Ders Verme Platformları Hangileri

Online ders verme platformları Türkçe ve Yabancı olarak ikiye ayrılmakta. Türkçe içeriklere de sahip olan pek çok web sitesine liste olarak bakacak olursak;

 • com : Online kurs içerikleri, pek çok alanda kurs içeriklerine sahip Türkçe içerikleri yaygın ve ulaşılabilir durumda. Pek çok ücretsiz kurs içeriği ve ucuz kurs aboneliklerine sahiptir.
 • com: Belki de listenin en şaşırtıcı olanı ancak YouTube kimi kullanıcılara açtığı “Katıl” aboneliği sistemi ile online kurslar, birebir eğitimler satmak mümkün durumda. Ek olarak, normal video yayınlama panelindeki videolardan gelecek olan ek reklam gelirleri.
 • org: Yabancı içeriklerin ağırlıklı olduğu, profesyonel ve pek çok konuda içeriklere sahip olan. İçerik yayınlamaya izin veren online video eğitim platformu.
 • org: Yabancı içerik ağırlıklı ancak Türkçe içeriklerin de bulunabildiği, güncel kursların yer aldığı bir eğitim sitesi.

Her ne kadar pek çok platform kurs yayınlıyor olsa da kurs alımında Udemy.com Kadar rahat olamayabiliyor. Daha seçici olan platformlarda eğitmen olabilmek için ulaşım panelinden kendilerine ulaşabilir. Eğitmen olabilmek için profil oluşturulması talebinde bulunabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.