Diğer Yazılarımız

Kokina Çiçeği

Kokina çiçeği özellikle 2024 yılının yaklaşması ile beraber çok kişi tarafından merak edilmeye başlamıştır. Kokina çiçeğinin merak edilmesinin sebebi ise halk arasında bu çiçeğin yeni yıla girerken kişilere uğur getireceğine inanılmasıdır. Fakat bu durumun doğruluk payı ise geçerli bir kaynak olmadığı için her zaman insanların kafasında soru işareti bırakmıştır. Özellikle bu çiçek İstanbul’da yaşayan Rumların yeni yıla girerken süs amacı ile kullanmış oldukları çiçek türü olarak bilinmektedir. Diğer yılbaşı çiçeklerine nazaran farklı bir görüntüsü olan kokina çiçeği Yunanca da kırmızı anlamına gelmektedir. Bu çiçeğin yılbaşı zamanında yapılışı ise yeşil yaprakların arasına bağlanması ile olmaktadır. Kırmızı ile yeşilin birbiri ile ahenk gösteren uyumu ise, bu çiçeğin yılbaşı akşamına daha çok yakışmasını sağlamaktadır.

Kokina Çiçeği Özellikleri

Kokina çiçeği yılbaşı çiçeği olarak bilinen ve toplaması oldukça zahmetli olan bir çiçek türüdür. Bu çiçeğin satışını ise özellikle roman aileleri yapmaktadır. Büyük bir emek sarf edilerek toplanan bu çiçek, halk arasında tavşannamesi ismi ile de bilinmektedir. Bu çiçeğin bitkisinin ise başta idrar söktürücü ve böbrek taşı düşürücü özelliğine sahip olup, insan vücuduna birçok faydaları vardır. Bu çiçeği diğer yılbaşı çiçeklerinden önemli bir özellik ise, devamlı olarak suyun içerisinde muhafaza edilmesidir. Su içerisinde kalmayan kokina çiçeği ise zamanla solar ve ölmeye başlar.

Kokina çiçeği özellikleri şu şekildedir.

 • Bakımı kolay olan bir çiçek türüdür.
 • Devamlı su içerisinde kalması gereken bir çiçektir.
 • Su içinde kaldığı müddetçe bir yıl içerisinde hiç bozulmadan ve ölmeden durabilir.
 • Kuşkonmazgiller familyasına ait çiçek türüdür.
 • Aralık ayında çiçek açan bir özelliğe sahiptir.
 • Dalları sert ve batıcıdır.
 • Yeşil ve 20 ile 50 cm yüksekliğe kadar büyüyebilen bir çiçektir.
 • Görünüşü çalıya benzetilir ve Antakya bölgesinde aktarlarda alternatif tıpta da kullanılır.

Kokina bitkisinin yanısıra meyvesi ile ünlü olan bir çeşittir ve bu çiçeğin meyvelerinin zehirli olma ihtimali de söz konusudur. Eğer evinizde kedi ve köpek gibi evcil hayvan besliyorsanız, bu çiçeğin meyvesinden uzak tutulması gereklidir.

Kokina Çiçeği Yapılışı

Sene boyunca huzur ve mutluluk getirileceğine inanılan kokina çiçeğinin yapılışı ise oldukça kolaydır. Bu çiçeğin anavatanı ise Güney Avrupa’dır. Ülkemizde Antakya ve Akdeniz Bölgesinin bazı illerinde de yetişen kokina çiçeği, aynı zamanda İranda da büyümektedir. Siz de yılbaşı akşamı kokina çiçeği yapmak ve evinizi daha güzel bir görüntüye kavuşturmak isterseniz, sizlere tarif edeceğimiz uygulamayı yapabilirsiniz.

Kokina çiçeği yapılışı şu şekilde olmaktadır.

 • Kokina çiçeğinin kırmızı renkte olan ve top halinde bulunan meyvelerine silcan ismi verilir.
 • Bu meyveleri önce top haline getirmeniz gereklidir.
 • Daha sonra top haline getirdiğiniz bu meyveleri ip ile bağlayın.
 • Böyle yapmanız aynı zamanda sizin ilk kokinayı ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.
 • Sonra çiçeğin yapılışına istediğiniz kadar top yaparak da devam edebilir ve yaptığınız kokina toplarını yeşil yaprakların içerisine koyabilirsiniz.

Ülkemizin Akdeniz bölgesinde yetiştiği gibi İstanbul’un ormanlarında da büyüyen Kokina, yılbaşı akşamlarınıza görüntü olarak ayrı bir hava katacaktır. Güneş ışığını sevmeyen ve güneş olmadan da büyüme özelliğine sahip olan kokina, gölgelik yerde de vazo içerisinde su olması halinde büyüyebilen bir süs çiçeğidir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.